Kultura

Američki nezavisni film

Ljubav je čudna stvar" otvara 12. Human Rights Film Festival

Ljubav je čudna stvar

Filmom "Ljubav je čudna stvar" redatelja Ire Sachsa, jednog od najintrigatnijih predstavnika američkog nezavisnog filma, 8. prosinca otvara se 12. Human Rights Film Festival, u čijem će se glavnom programu prikazati 28 novijih dugometražnih igranih i dokumentarnih filmova, među kojima premijerno i neka od najzapaženijih ovogodišnjih ostvarenja.

Uz film koji otvara taj festival angažiranog i autorskog filma, njegov direktor Petar Milat iz programa izdvojio je premijernu projekciju canneskog pobjednika "Zimski san" Nurija Bilgea Ceylana, potom nastavak kultnog dokumentarca "Čin smaknuća" Joshue Oppenheimera, "Pogled tišine" kao jedan od najvažnijih dokumentaraca godine, te niz drugih naslova koji su međunarodno ili u regiji obilježili filmsku godinu, afrički film "Timbuktu" i kosovski "Tri prozora i vješanje".

"Iako ove godine nismo ciljali na poveznu temu između filmova, s obzirom na odabrane radove pojavilo se pitanje nasilja nad ženama u ratu i sukobima", rekao je Milat za Hinu, najaviši da će se na tu temu prikazati nekoliko filmova, prirediti izložba i diskusija.

Ta je tema mučna i nije lagana, no s obzirom na aktualne događaje u Africi ili u ratovima devedesetih godina na ovim prostorima, ona je itekako relevantna i postavlja pitanje kako se s time suočiti, istaknuo je.

Dio popratnog programa posvećen je nedavno preminulom njemačkom redatelju Harunu Farockiju, ključnoj osobi suvremene vizualne kulture koji je utjecao na generacije filmaša i intelektualaca, a tu je i niz suradnji s udrugama civilnog društva i kampanjama koje pokrivaju panoramu različitih aktivnosti.

Milat kaže da im je osobito drago što su novi partneri i organizacije prepoznale festival kao platformu na kojoj mogu predstaviti svoje aktivnosti.

Film "Ljubav je čudna stvar", najavljen kao novi Sachsov izlet u život LGBT zajednice, prati istospolni par s Manhattana koji planira okruniti brakom četiri desetljeća veze, no to im otežava dogmatska tradicija i ekonomska kriza, dok francusko-mauritanski film "Timbuktu" donosi tragičnu, istinitu priču o mladom nevjenčanom paru iz sjevernog dijela Malija kojega islamski ekstremisti zbog nezakonite izvanbračne djece kamenuju do smrti.

Oskarom nagrađeni redatelj Danis Tanović u drami "Tigrovi" donosi još jednu istinitu priču, o mladom Pakistancu koji za život zarađuje prodajući jeftine lijekove lokalne izrade, no zbog agresivne kampanje mliječnih formula odluči se boriti protiv velikih korporacija. Film se prikazuje u suradnji s udrugom Roda.

Prikazat će se i film "Sudnica" indijskog redatelja Chaitanya Tamhanea, koji je pobijedio u selekciji Horizonti i proglašen je na Mostri najboljim debitanskim filmom, a govori o sporosti pravnog sistema koja u jednom trenutku sama postaje generator nepravde.

Ukrajinski film "Sve je u plamenu" redatelja Oleksandra Techynskyog, Alekseya Solodunova i Dmitrya Stoykova svjetsku je premijeru imao prije nekoliko tjedana na festivalu u Leipzigu, gdje je izazvao veliku pozornost.

To nije samo priča o revoluciji koja je prošle zime zauvijek promijenila Ukrajinu, već i o univerzalnom obrascu specifičnog tipa pobune, onog koji završava krvoprolićem.

Human Rights Film Festival od samog početka prati filipinskog redatelja Lava Diaza, kojem će ove godine prikazati film "Iz vremena koje prethodi", koji kroz priču o vremenu prije nego što je Marcos proglasio izvanredno stanje na Filipinima, istražuje kako individualna i kolektivna psiha reagira na ekstremne i tajanstvene promjene u društvenom i fizičkom okruženju.

Bit će tu, među ostalim, najnoviji film portugalskog redatelja Pedra Coste "Konj zvan Novac" te "Jauja" argentinskog redatelja Lisandra Alonsa, koji je premijerno prikazan u Cannesu.

U popratnom programu Festival surađuje s Uredom za informiranje u Hrvatskoj Europskog parlamenta Panorama Saharov, vezano uz nagradu Saharov za slobodu misli koju svake godine dodjeljuje Europski parlament.

Dobitnik nagrade za 2014. je Denis Mukwege, borac za prava silovanih žena u oružanim sukobima u Demokratskoj Republici Kongo. Tom se temom bavi dokumentarac britanske redateljice i fotoreporterke Fione Lloyd-Davies "Klice nade", koji prati život žene koja svoj život i svakodnevnu sigurnost žrtvuje pomažući zlostavljanim ženama.

Festival će se u zagrebačkom kinu Europa održati do 14. prosinca, a od 11. do 14. prosinca u smanjenom opsegu u riječkom Art-kinu. Ulaz na sva događanja je besplatan.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.