Kultura

Blago prošlosti

U Arheološkom muzeju Zadar restauriran jedan od najstarijih alpinističkih cepina u Hrvatskoj

U Arheološkom muzeju Zadar restauriran jedan od najstarijih alpinističkih cepina u Hrvatskoj

Restauracija cepina izvršena je u radionici za restauraciju metala Arheološkog muzeja Zadar, a izvršila ju je restauratorica Josipa Lovrić

U suradnji Arheološkog muzeja Zadar i Hrvatske gorske službe spašavanja, Stanice Zadar izvršena je vrlo zahtjevna restauracija jednog od najstarijih alpinističkih cepina u Hrvatskoj.

Cepin je pripadao alpinistu Dragutinu Brahmu - Raca, rođen je 26. VIII 1909. godine, a poginuo je 27. VI 1938. godine, pokušavajući se prvi popeti na najvišu stijenu na Velebitu, Anića kuk u Paklenici.

Dragutin Brahm je prvi pročelnik prve alpinističke oraganizacije u povijesti hrvatskog alpinizma osnovane 07. VIII 1033. Klub je nosio naziv Alpinistički odsjek Kluba "Cepin". Dragutin Brahm je u svom kratkom životu bio pjesnik, glazbenik, nakladnik, skladatelj, tekstopisac, slikar, a kao sportaš bio je planinar, alpinist, skijaš i stolni tenisač.

Restauracija cepina izvršena je u radionici za restauraciju metala Arheološkog muzeja Zadar, a izvršila ju je restauratorica Josipa Lovrić:

Cepin je izrađen je od kombinacije drveta i željeza. Na metalnim dijelovima bili su vidljivi znakovi korozije, a  drvena drška je  bila dobro sačuvana. Korozivne naslage uklonjene su tehnikom mikropjeskarenja i rotacijskim mikromotorom sa svrdlima od aluminijevog oksida. Nakon poliranja metalni dijelovi i drška su premazani zaštitnim lakom. Platnena gurtna će biti konzervirana u specijaliziranoj radionici za obradu tekstila u Muzeju za umjetnost i obrt u Zagrebu.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.