Kultura

Novi broj

Objavljen časopis "Zadarska smotra" broj 4., 2014., godište LXIII.

Objavljen časopis

Novi broj časopisa za kulturu, znanost i umjetnost zadarskoga ogranka Matice hrvatske "Zadarska smotra" broj 4., 2014., godište LXIII. objavio je Ogranak Matice hrvatske Zadar.

U novom broju akademik Ante Stamać u rubrici memorabilije piše o podukama iz violine u glazbenim školama u Daruvaru i Zadru, a tekstove o dvojici uglednih hrvatskih filologa - u povodu 80. obljetnice rođenja Ivana Pederina i 75. godina Vjekoslava Ćosića piše glavni urednik Zadarske smotre Josip Lisac.

Ivan Pederin pak piše o teološkim i protuklerikalnim elementima u pjesmama Vladimira Vidrića, a Vjekoslav Ćosić o Jakovu Čuki i jezičnom pitanju u zadru na početku XX. stoljeća.

U poetskom dijelu časopisa objavljene su pjesme Ante Sikirića-Krivina i Vinka Hajnca.

Radomir Jurić u studiji "Poljubio sam ruku svecu" piše o sedmorici papa koje je upamtio u svom životu, dok Marijan Diklić piše o školstvu u ninskom kraju, a Zvjezdan Strika o povijesti mjesta Lovinac. Pogled na prvi hrvatski roman "Planine" Petra Zoranića u kojem vidi autorovo mistično putovanje, piše Ana Vulelija. U eseju "Književnost kao prostor ljubavi i ljepote" Sanja Vrcić-Mataija piše o srodnosti u nizu književnih razlika Ivane Brlić-Mažuranić i Antuna Gustava Matoša, a Tin lemac o pjesništvu Milice Lojdl te Ivan Paštar o Stanku Ožaniću.

U proznoj rubrici objavljeni su tekstovi Stanislave Nikolić Aras, Sanjina Ivandića, Ane Boko i Ante Skazlić. Objavljen je i tekst Erica Edelmanna "Isus govoraše aramejski", kojeg je s francuskoga na hrvatski jezik prevela Ana Kapraljević.

U rubrici sjećanja objavljena su tekstovi o Borisu Palčiću Caskinu, don Rozariju Šutrinu, Ivanu Bakmazu, don Živku Kustiću i akademiku Petru Šimunoviću.

U rubrici osvrta i prikaza, između ostaloga objavljen je i tekst Josipa Lisca o monografiji Bojana Marottija "Značenje nadslovka u Vitezovićevu Lexiconu" Ivice Vigata o "Hrvatskom ćiriličkom molitveniku", Josipa Galića o Damjanovićevim "Novim filološkim prinosima", Vesne Grahovac-Pražić o Ćosićevoj knjizi "Šime Starčević i francuski jezik", Ivana Petešića o prvom zadarskom časopisu o glagoljici "Slovo rogovsko" i Božidara Šimunića o knjizi Ane Lemić "Sela i stanovi na Velebitu" te Gorana Galića o Matošu u Stoljećima hrvatske književnosti".


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.