Kultura

Putovanje kroz vrijeme....

Božić na poštanskim markama od 1991. do 2014. godine

Božić na poštanskim markama od 1991. do 2014. godine

Sva hrvatska božićna izdanja poštanskih maraka vrhunska su likovna i dizajnerska rješenja poznatih i priznatih slikara, dizajnera i gravera

Hrvatsko filatelističko društvo Zadar u Gradskoj je loži otvorilo filatelističku izložbu pod nazivom Hrvatski Božić.

Autor ove izložbe, Ivica Ivković, na 172 izložbena lista je prikazao  božićne poštanske marke Republike Hrvatske izdane od 1991. do 2014. godine.

Izložbena zbirka osim maraka sadrži i druge poštansko-filatelističke objekte (arčiće, prigodne listove, omotnice prvog dana, maksimum karte, prigodne žigove, putovala pisma i dr.), koje svakoj filatelističkoj zbirci daju dodatnu vrijednost U Gradskoj loži tako možete pogledati i upoznati pravu malu povijest hrvatske umjetnosti: od svojevrsnoga antologijskog pregleda hrvatske crkvene baštine do zasebnih umjetničkih ostvarenja sakralne tematike.

Posjetitelji će na izložbi, koja će ostati otvorena do 14. siječnja 2015., moći vidjeti i božićne marke koje su po nečemu prve:

Svaka izložena marka na ovoj izložbi je malo umjetničko djelo. Budući da je Biblija kao Sveta knjiga kroz stoljeća bila inspiracija mnogim poznatim umjetnicima, tako su i na hrvatskim poštanskim markama ponajviše prikazani prikazi iz Starog i Novog zavjeta kao npr. Isusovo rođenje, božićne jaslice, Bogorodica s Isusom, poklonstvo kraljeva i pastira,... 

Na hrvatskim poštanskim markama, a posebice posljednjih godina, mogu se vidjeti i neki drugi motivi Božića: božićna pšenica, adventski vijenac, božićne ukrase i sl.

Za 24 godine Hrvatska je pošta izdala 27 božićnih maraka na kojima je radilo 19 najboljih hrvatskih slikara, dizajnera i gravera poput Borisa Ljubičića, Danijela Popovića, Josipa Biffela, Miroslava Šuteja, Đure Sedera, Ivana Lovrenčića, Orseta Fankovića, Ivane Vučić i drugih.

Zanimljivost:

Prvu božićnu marku u svijetu izdala je Mađarska 1943. godine. Riječ je o tri marke u seriji pod nazivom Anđeli i pastiri, Rođenje Gospodinovo i Poklonstvo kraljeva. Mađari su prvi koji su izdali božićnu marku u svijetu. Također, zanimljivo je i to da je Mađarska jedina od komunističkih i sličnih država u kojima je izdavanje božićnih nije bilo zabranjeno. U Jugoslaviji ili pak SSSR-u nije bilo dozvoljeno.

Statistika:

SAD koje imaju 136 milijuna stanovnika godišnje tiskaju 3 milijarde božićnih maraka. To je po Amerikancu 10 maraka. Godišnje Amerikanci pošalji 2 milijarde božićnih čestitki. 

Kanada koja ima 35 milijuna stanovnika tiska nešto manje od 900 milijuna božićnih maraka. To je po stanovniku 25 maraka.

Hrvatska godišnje izda milijun maraka, to je po stanovniku 0,23 božićne marke.  Usporedi li se taj podataka s gore navedenima, vidi se kako se u Hrvatskoj još uvijek nije vratio običaj čestitanja Božića putem čestitki, ali ostaje nada da će se Hrvatska u tome ipak ugledati na zapadne zemlje.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.