Kultura

Kusić: nova knjiga Vere Horvat Pintarić ponovno iznenađuje

Kusić: nova knjiga Vere Horvat Pintarić ponovno iznenađuje

Knjigom "Umijeće opisivanja" akademkinja Vera Horvat Pintarić ponovno iznenađuje, istaknuo je predsjednik HAZU akademik Zvonko Kusić, uvodeći u četvrtak navečer u Knjižnici Akademije brojne štovatelje u predstavljanje njezina novoga djela.

 

"Akademkinja Vera Horvat Pintarić ponovno nas iznenađuje, ovaj puta knjigom 'Umijeće opisivanja', što potvrđuje da ona sama doista postaje institucija koja iznenađuje svojom duhovnom i fizičkom svježinom radi koje možemo svojim kritičarima s ponosom reći: to je Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti", rekao je Kusić na početku predstavljanja kojemu je nazočila i akademkinja Horvat Pintarić.

Na stranicama knjige autorica nas upućuje u to kako trebamo pristupiti umjetničkom djelu i pri tomu osobito naglašava da treba dobro gledati činjenice kako bi nas one uvele u posebnu datost umjetnosti koja u sebi sadrži povijest ljudskoga roda, objasnio je član suradnik HAZU prof. dr. Zvonko Maković ne propustivši izreći osobnu zahvalu Veri Horvat Pintarić kao svojoj, kako je rekao, "učiteljici i šefici".

Dok se umjetnik, nastavio je Maković, 'upisuje' u ono što promatra, povjesničar umjetnosti treba pak protumačiti genezu umjetničkoga djela što je, objasnio je, vrlo složen problem i zahtjevan postupak koji akademkinja Horvat Pintarić tumači na samo sebi svojstven jednostavan način da bi netko neupućen mogao misliti kako je umjetnost 'laka'.

Za Makovića, knjiga "Umijeće opisivanja" svojevrsna je autoričina osobna antologija u kojoj ukazuje da je za razumijevanje umjetničkoga djela nužan izravan uvid u originalno umjetničko djelo, što se u knjizi prepoznaje na svakoj razini, a akademkinja Horvat Pintarić, istaknuo je, doista je u originalu vidjela sva djela koja u knjizi opisuje. Dodao je kako se pak mnogi suvremeni teoretičari umjetnosti toga "užasavaju".

Knjiga sadrži pet poglavlja: Zašto opisi, Oko koje vidi, Blizu i daleko, Tri točke pogleda i U znaku ornamenta. U predgovoru knjizi autorica piše da "pretežito sadrži primjere slikarstva s namjerom da se ukaže na temeljni poredak što određuje likovni smisao djela".

Akademik Tonko Maroević autoričin je kolega i štovatelj koji je nazočnima ukazao na postojanje, kako je rekao, "dvostruke sintagme u naslovu knjige". Jer, objasnio je, umijeće je nešto što se može naučiti, dok je za opisivanje potreban individualni talent.

Rekavši da knjiga "izaziva i poziva", preporučio je njezino čitanje ne samo stručnjacima već i laicima kako bi mogli umjetničkom djelu pristupiti na kvalitetniji način.

Knjigu "Umijeće opisivanja" objavila je Gliptoteka HAZU u biblioteci "ArtisHistoria".

Vera Horvat Pintarić bila je dugogodišnja profesorica povijesti umjetnosti na zagrebačkome Filozofskom fakultetu gdje je 1967. osnovala Katedru za vizualne komunikacije i dizajn. Objavila je velik broj kritika, prikaza i eseja o modernoj i suvremenoj umjetnosti. Početak međunarodne prepoznatljivosti njezina rada označila je druga međunarodna nagrada za likovnu kritiku na venecijanskome Biennalu 1957. godine, a jedna je od osnivača časopisa Bit-international (1968.) Uz iznimnu karijeru profesorice, objavila je više knjiga, a bila je i članica mnogobrojnih žirija i komisija diljem Europe. Dobitnica je Državne nagrade za životno djelo 2004. i odlikovanja predsjednika Republike Reda Danice hrvatske s likom Ruđera Boškovića 2014. Redovita je članica Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti od 2000. godine.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.

  Vezane vijesti