Kultura

Dug prema Kranjčeviću

Predstavljena knjiga Antuna Česka "Za Kranjčevića. Od arhivacije do kanonizacije"

Predstavljena knjiga Antuna Česka

Knjiga književnoga povjesničara Antuna Česka "Za Kranjčevića. Od arhivacije do kanonizacije - Uz 150. obljetnicu rođenja Silvija Strahimira Kranjčevića" predstavljena je danas u Palači Matice hrvatske u Zagrebu.

 

Akademik Krešimir Nemec istaknuo je da su hrvatskoga pjesnika Silvija Strahimira Kranjčevića vrlo rano prihvatili publika i kolege po peru, za razliku od kritike kod koje nije imao sreće. Zato danas postoji naš dug prema Kranjčeviću, napomenuo je dodavši kako je kritika njegovu djelu često prilazila površno.

Ocijenio je kako je 'kranjčevićologija' napredovala u zadnjih pola stoljeća te dodao kako ni o jednom hrvatskom književniku, osim Krleži i Andriću, nije napisano toliko monografija i studija kao o Kranjčeviću.

"Kranjčević je u Česki dobio idealnoga čitatelja i interpretatora", rekao je Nemec. Českov doktorat o Kranjčeviću, dodao je, promijenio je percepciju o velikom pjesniku.

Istaknuo je da ova knjiga pokazuje Kranjčevića u svim njegovim stvaralačkim etapama te naglasio da je Česko rehabilitirao Kranjčevićeve zbirke "Bugarkinje" i "Trzaje".

Smatra kako Kranjčević nadilazi ono što je zatekao u književnom nasljeđu te nadilazi svako stilsko određenje.

"Kranjčević je preuzeo tradiciju Marulića, Nalješkovića, Gundulića i Mažuranića", napomenuo je dodavši kako se na njega izravno nadovezuju Matoš, Nazor, Ujević i Krleža.

Ustvrdio je kako knjiga Antuna Česka ne arhivira Kranjčevića nego ga kanonizira u duhu priče onoga što hrvatska književnost ima i čime se možemo ponositi.

Predsjednik Društva hrvatskih književnika (DHK) Božidar Petrač ustvrdio je da predstavljanjem ove knjige Matica hrvatska i DHK na najbolji način zajednički obilježavaju 150. obljetnicu rođenja velikoga hrvatskog pjesnika.

Odnos prema Kranjčeviću počeo se mijenjati od kraja osamdesetih godina prošlog stoljeća, napomenuo je Petrač dodavši kako Kranjčević danas živi punim životom.

Knjiga "Za Kranjčevića. Od arhivacije do kanonizacije" (341 str.) podijeljena je na devet poglavlja, u kojima autor piše o Kranjčevićevoj životnoj i pjesničkoj kobi, Kranjčeviću do pojave njegove zbirke pjesama "Bugarkinje", o "Bugarkinjama" kao zatajenom Kranjčeviću, o njegovim Izabranim pjesmama, o "Trzajima" kao nepoznatom Kranjčeviću, trilogiji Kranjčevićeve poetske monodrame, o nekim integralnim sastavnicama Kranjčevićeve strukture te svojoj književnoteorijskoj metodologiji u istraživanju Kranjčevićeva djela.

Knjigu su u sunakladništvu objavili Matica hrvatska iz Zagreba i Ogranak Matice hrvatske Dubrovnik.

Antun Česko rođen je 1938. u Dubrovniku. Magistrirao je uz mentorstvo Ive Frangeša s radom "Bugarkinje Silvija Strahimira Kranjčevića", a disertaciju je obranio kod akademika Nemeca s temom "Strukturna načela u genezi Kranjčevićeva pjesništva.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.