Kultura

Kazalište lutaka Zadar i "Knjiga o džungli"

Tajne odrastanja kroz zakone džungle

Tajne odrastanja kroz zakone džungle

Da, mi gledamo vukove, majmune i zmije, no cijelo vrijeme prepoznajemo ljude, odnosno same sebe. To je moć basne

Još jedna plodna suradnja s redateljem Draženom Ferenčinom - Kazalište lutaka Zadar sinoć je premijerno izvelo predstavu "Knjiga o džungli".

Riječ je o poznatom romanu Rudyarda Kiplinga uz koji su odrastale brojne generacije, a ono što ovu predstavu čini posebnom jest jedna od najraskošnijih kostimografija i scenografija, te vrhunske maske iza kojih stoji Mojmir Mihatov.

Lutkarski ansambl ponovo je oslobodio sve svoje potencijale na sceni, a ovaj put pridružili su im se i mali polaznici dramske radionice Donatolina.

"Knjiga o džungli" priča je o dječaku Mowgliju kojega utjelovljuje Vjera Vidov. Vrlo uspješna i nesputana u scenskom pokretu, u svakom trenutku ''u ulozi'', Vidov je tijekom cijele predstave živahna, nemirna, pa i divlja, baš kako bi jedno ''ljudsko mladunče'' odgajano u čoporu vukova i trebalo biti.

U interakciji s učiteljima medvjedom Balooom (Josip Mihatov) i panterom Bagheerom (Gabrijela Meštrović Maštruko) posebno se razvija ona za djecu (ali i odrasle) poznata situacija o učenju, podučavanju, odrastanju, sukobu generacija koja ''sve zna'' i one koja tek treba proći mnogo toga - tzv. ''suvremene odgojne metode'' čak se i spominju u samoj predstavi.

Tamara Šoletić i Juraj Aras u predstavi glume majku i oca Mowglijeve vučje obitelji, vukove koji su spremni podnijeti žrtve koje roditelji nesebično podnose, ali i dovoljno voljeti svoje dijete da bi ga pustili u ''bijeli svijet''. Da, mi gledamo vukove, majmune i zmije, no cijelo vrijeme prepoznajemo ljude, odnosno same sebe. To je moć basne.

Jedna od zapaženih uloga je ona koju je ponijela Sanja Zalović. Ona je kao lešinar Chil bila pravi ''chill out'' s nekog od zadarskih kantuna. Da vam ne otkrijemo previše, zapjevušit ćemo samo : Brate, brate gospođo...

Anđela Ćurković-Petković utjelovila je zmiju Kaa, koja je jedna vrlo osebujna ličnost, elegantna, samodopadna, hipnotična, jedino što ostaje pomalo upitno kako je u dramatizaciji Kaa definirana - malo je muško, malo žensko.

U bujnoj scenografiji, velikoj džungli, potom i ''Gradu majmuna'', pratimo kako će Mowgli izbjeći sudbinu koju mu je namjenio zli tigar Sher Khan gladan moći, te hoće li se naši junaci oduprijeti brojnim izazovima i opasnostima.

Iz teksta Ane Prolić:

Iako je prvenstveno namijenjena djeci, Knjiga o džungli, koja se može čitati i kao sociopolitička ili psihološka alegorija, u jednakoj mjeri govori i odraslima.

Topla, mudra te izvrsno ispričana priča o susretu ljudskog i životinjskog svijeta sa svevremnim temama, motivima i odnosima koja otkriva i zagovara plemenite i uzvišene odlike ljudskog postojanja ne treba dodatno pojašnjenje zašto sada i ovdje, zašto za našu djecu, njihove roditelje, učitelje,odgajatelje, zašto za nas sve.

Zato da nas na razigran i poetski posredovan način uvede u tajne, ljepote i izazove odrastanja te da nas upozna sa ''zakonima" džungle. Ili da nas podsjeti na to.  "Knjiga o džungli" zasigurno će postati jedna od onih lutkarskih predstava koje će struka nagraditi.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.