Kultura

Najava:

Kazalište lutaka: Knjiga o džungli sutra u 11 sati

Kazalište lutaka: Knjiga o džungli sutra u 11 sati

Predstava prati dječaka Mowglija kojeg odgaja vučja obitelj i probleme u koje zapadnu kad doznaju da ga zločesti tigar Sheer Khan želi pojesti. Zbog svoje scenske atraktivnosti i dobro poznate radnje predstava je namijenjena djeci od +5 godina i odrasle.

Neka su umjetnička djela s nama tijekom cijeloga života: prate nas ili nas vode, prilaze nam ili nas pozivaju. Svaki je susret s njima nov i drugačiji, osobito kada su posredovana drugim medijima i novim kontekstima, koji uvijek donose i otkrivaju nove i drugačije perspektive. I zato su nam, iako smo upoznati sa sadržajem, likovima, često i sa „lektirnim" i „enciklopedijskim" crticama, uvijek izazovna i privlačna.

Jedno od takvih djela je i Knjiga o džungli engleskog nobelovca Rudyarda Kiplinga. U režiji Dražena Ferenčine egzotični oblici, zvuci i mirisi indijske džungle što prožimaju znalački ispričanu priču dobili su svoje mjesto među lutkama, svijetlima i daskama zadarskog Kazališta lutaka.

Knjiga o džungli labavo je strukturiran roman, odnosno zbirka priča o zbivanjima u životinjskom svijetu. Najpoznatije su priče koje povezuje lik dječaka Mowglija.

Njega, koga su othranili i odgojili vukovi, čeka niz životnih izazova čije su pouke univerzalne i svevremene, a koje Kipling naziva Zakonom džungle.

Taj je zakon zahvaćen na dvjema razinama: kao svemirski zakon, viša, neupitna, samorazumljiva istina i pravda te kao skup preskriptivnih i praktičnih pravila ponašanja. Neke će mu životinje pritom predstavljati izravnu opasnost pa čak i životnu prijetnju, druge će se pokazati kao istinski prijatelji i učitelji te kao duhoviti i dobronamjerni suputnici.

Antropomorfne životinje (mudra pantera Bagheera, dobrodušni medvjed Baloo, nevrijedni i neradni narod majmuna, udav Kaa, opasni tigar Shere Khan i dr.) u duhu basne vjerno prate ljudske osobine i ponašanja, a odnosi u džungli po svemu su nalik onima u svijetu ljudi u koji se, nakon svih avantura,Mowgli vraća.

Za opstanak u oba svijeta neminovno je imati otvorene oči i uši, dobre i vjerne prijatelje te pravične i nepopustljive učitelje.

Iako je prvenstveno namijenjena djeci, Knjiga o džungli, koja se može čitati i kao sociopolitička ili psihološka alegorija, u jednakoj mjeri govori i odraslima.

Topla, mudra te izvrsno ispričana priča o susretu ljudskog i životinjskog svijeta sa svevremnim temama, motivima i odnosima koja otkriva i zagovara plemenite i uzvišene odlike ljudskog postojanja ne treba dodatno pojašnjenje zašto sada i ovdje, zašto za našu djecu, njihove roditelje, učitelje ,odgajatelje, zašto za nas sve.

Zato da nas na razigran i poetski posredovan način uvede u tajne, ljepote i izazove odrastanja te da nas upozna sa „zakonima" džungle. Ili da nas podsjeti na to.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.