Kultura

Radionica u povodu Međunarodnog dana muzeja

Kako osvijestiti najmlađe generacije o potrebi zaštite i očuvanja spomenika?

Kako osvijestiti najmlađe generacije o potrebi zaštite i očuvanja spomenika?

Od 9 sati na Narodnom trgu (ispred Gradske lože i Gradske straže) započela je edukativna likovna radionica "Jedna škola - jedan spomenik" u organizaciji Pedagoške službe NMZ i OŠ „Šime Budinić". Radionica se organizira u povodu Međunarodnog dana muzeja, 18. svibnja.

O radionici:

Edukativna likovna radionica „Jedna škola - jedan spomenik" se održava četvrtu godinu zaredom u sklopu istoimenog muzejsko - edukativnog projekta, a povodom Međunarodnog dana muzeja. Projektom „Jedna škola - jedan spomenik" nastoji se osvijestiti najmlađe generacije o potrebi zaštite i očuvanja vrijednih kulturno-umjetničkih, povijesnih i baštinskih spomenika koji se nalaze u njihovom mjestu stanovanja.

Cilj projekta je i preventivno stvaranje individualne svijesti kod učenika o potrebi vrednovanja kulturno-umjetničkih i povijesnih spomenika kao svjedoka minulih vremena i kao prepoznatljivih pokazatelja identiteta grada u kojem odrastaju. Na radionicama je proteklih godina istaknuta važnost lokaliteta Fontane u Arbanasima (predio Zadra), spomeničkog kompleksa Forum (u kojem su obuhvaćeni ostaci rimskog foruma, crkva sv. Donata, katedrala sv. Stošije, crkva i samostan sv. Marije, Nadbiskupska palača) i kompleks Trga Pet bunara i Foše.

Povodom Međunarodnog dana muzeja 2015. godine, s učenicima viših razreda osnovne škole «Šime Budinić» Zadar, ukazat će se na važnost Narodnog trga u Zadru, kao i na prostor Gradske straže i Gradske lože. S obzirom na zadanu temu „Muzeji za održivo društvo", putem ove likovne radionice sudionici će biti upoznati sa važnošću navedenih prostora za identitet grada Zadra, prošlost, ali i sadašnjost Zadra, a ukazat će im se i na pojam održivosti i iskorištavanja prostora bez narušavanja baštinskog identiteta.

Likovna radionica „Jedna škola - jedan spomenik" će se održati na Narodnom trgu, u prostoru između Gradske lože i Gradske straže, povijesnih prostora iz 13. i 16. stoljeća. Prije početka same radionice, učenicima će se ukazati na najzanimljivije činjenice iz duge prošlosti navedenih prostora. Samim time što se učenike dovodi ispred povijesnih prostora i skreće im se pažnja na njih doprinosimo početku stvaranja percepcije tih prostora.

Likovna radionica zahtijeva njihovo obraćanje pažnje i koncentraciju na prostor Narodnog trga, Gradske lože i Gradske straže i na taj način se potiče razmišljanje o korištenju tih prostora danas i o njihovom stoljetnom postojanju i suživotu sa stanovnicima grada Zadra. Također, neposrednim kontaktom s tim prostorima razvija se i svijest o potrebi njihovog daljnjeg očuvanja i zaštite.

Autori i voditelji radionice: Lucija Vuica, Ivana Dražić u suradnji s profesorima/cama osnovne škole „Šime Budinić", Zadar


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.