Četiri muzejske cjeline
Muzej samostana sv. Frane u Šibeniku svečano otvara vrata
Muzej samostana sv. Frane u Šibeniku, koji donosi osam stoljeća dugu pripovijest o životu o franjevačkoj tradiciji u tom kraju, svečano će otvoriti svoja vrata u srijedu navečer kako bi javnost predstavio vrijednu građu, dosad skrivenu iza samostanskih zidina.
Postav vrijedne muzejske građe koncipiran je u četiri muzejske cjeline, među kojima je i vjerojatno najvrjedniji predmet postava - "Šibenska molitva", kao dio obimnoga djela znanog kao Codex No. 11. Kako se pretpostavlja "Šibenska molitva" napisana je oko 1370. godine i najstariji je hrvatski lirski teksa na latinici.
Povjesničari su pak suglasni da titula najstarijega poznatog latiničnog teksta u nas pripada "Redu i zakonu", zbirki pravila zadarskih dominikanki iz 1345. godine.
Postav će sadržavati prostoriju s izloženim sakralnim slikama, bogatstvom franjevačke pisane riječi, prostoriju u kojoj će biti smješten audio odjel u sklopu kojeg će posjetitelji moći čuti stare notne zapise iz 13. ili 14. stoljeća, te vanjski vrt.
Kako je tijekom priprema za otvaranje samostanskog muzeja istaknuo rektor šibenskog svetišta sv. Nikole Tavelića i gvardijan samostan sv. Frane fra Ivan Bradarić, samostan sv. Frane ima 800 godina dugu povijest tijekom koje su franjevci prikupili bogat fundus predmeta, knjiga i umjetnina koje nisu samo sakralno, već i nacionalno blago.
Objasnio je kako je samostanska knjižnica, unatoč svom nevjerojatno bogatom fundusu, dugo godina bila potpuno nedostupna, te u nju nije ulazio nitko osim redovnika zbog opasnosti da se ne oštete vrijedne knjige.
Fra Bradarić podsjetio je da su se knjige nabavljale od uspostave samostana u Šibeniku 1320. godine, najprije za školovanje franjevaca, a potom i zato jer su franjevci obrazovali stanovnike Šibenika. Istaknuo je kako se fundus stvarao malo po malo, s godinama, a danas samostan raspolaže neprocjenjivim bogatstvom.
Svjesni važnosti fundusa kojim raspolažu, ali i njegova konzerviranja, franjevci su tako odlučili uložiti izložiti dio fundusa i tako ga sačuvati za daljnja pokoljenja. U uređenje Muzeja sv. Frane uloženo je oko pola milijuna kuna.
Na uređenju muzeja, uz fra Ivana, radio je kreativni tim - Valentino Celić Dražić, Antonio Šunjerga i Zdenka Bilušić. Po njihovoj zamisli muzej će imati tri prostorije, svaku s određenim sadržajem, te će biti multimedijalnog karaktera. Posebnost muzeju daje lapidarij u prostoru ispred muzeja, sa zidom od cvijeća i fontanom.
Ulaz u muzej će se naplaćivati 20 kuna, a na svečanom otvorenju sudjelovat će šibenski biskup mons. Ante Ivas te predstavnici Hrvatske provincije franjevaca konventualaca, koja je i financirala uređenje muzeja.
Vezane vijesti
-
U dvoboju 20. kola Prve HNL u Velikoj Gorici je Šibenik pobijedio Goricu s 3-2.
-
U dalmatinskom derbiju 12. kola Prve HNL Šibenik je na Šubićevcu pred 1.668 gledatelja pobijedio Hajduk sa 2-0 ostvarivši prvu pobjedu na svom stadionu protiv splitskog sastava nakon 14 godina.
-
Nogometaši Hajduka ostali su u igri za plasman u Europu nakon što su u susretu 35. kola Prve HNL na gostovanju pobijedili Šibenik sa 2-0.
-
U posljednja 24 sata u Šibensko-kninskoj županiji oboljele su 24 osobe od covid-19 infekcije, a trenutno je 551 aktivan slučaj te zarazne bolesti, izvijestio je u nedjelju županijski Stožer civilne zaštite.
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.