Kultura

"Refleksije prošlosti - žudnja za životom''

Različitost je ono po čemu smo svi isti i jednaki

Različitost je ono po čemu smo svi isti i jednaki

Alena Orović, autorica izložbe, progovara o patrijarhalnom sustavu

Promatrate slike i istovremeno slušate priču? Ovaj doživljaj moguć je u Gradskoj straži, gdje je sinoć otvorena izložba Alene Orović pod nazivom "Refleksije prošlosti - žudnja za životom''.

Izložbu podržava Udruga multiAKT i ona je interdisciplinarna i putujuća, može se razgledati do 3. rujna, a napomenimo i to kako će se 31. kolovoza održati javna tribina, a kojima se preispituju obrasci patrijarhalnog nasljeđa koji oblikuju našu prošlost, sadašnjost i budućnost.

Na izložbi je prezentirano sedam slika u kombiniranoj tehnici i sedam kratkih priča u audio obliku vezanih za njih.

Alena Orović, autorica izložbe, progovara o patrijarhalnom sustavu koji je destruktivan spram prirode i čovjeka, spram istine, spram ljubavi. Promiče nepoštovanje različitosti, a različitost je ono po čemu smo svi isti i jednaki.

Orović je autorica čitavog projekta, autorica slika te dviju kratkih priča, po struci je odjevna dizajnerica, multimedijska umjetnica te freelance kostimografkinja za film i kazalište, a veliku ljubav ulaže u istraživanje pokreta i glasa.

O svojim očekivanjima vezanim za ovu putujuću izložbu i tribine kaže: "Da se i u samo jednoj osobi pojavi osjećaj, i u tom smjeru djelovanje, ljubavi i poštovanja prema sebi, a onda i ljubavi i poštovanja spram drugih te prihvaćanja svoje i tuđe različitosti, ovaj projekt bi ispunio očekivani rezultat".

Na spomenutoj tribini 31. kolovoza, s početkom u 20h, gostovat će dr. sc. Ivana Radačić čija su područja interesa  ljudska prava, rod, seksualnost i feminizam. Autorica je knjige Seksualno nasilje: mitovi, stereotipi i pravni sustav (TIMpress, 2014.) koja obrađuje temu seksualnog nasilja u hrvatskim zakonima i sudskoj praksi.

Radi kao znanstvena suradnica u Institutu društvenih znanosti Ivo Pilar, predavačica na Centru za hrvatske studije Sveučilišta u Zagrebu te na Sveučilištu u Osijeku, Centru za mirovne studije i Centru za ženske studije, Zagreb, te na Institutu za ženska ljudska prava u Bugarskoj.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.