Kultura

Lokotar u Zadru

Urednik i kulturpraktik Kruno Lokotar sinoć je predstavio svoj rad

Urednik i kulturpraktik Kruno Lokotar sinoć je predstavio svoj rad

Nakon što su ugostili mlade hrvatske pisce, Književna udruga ''Ludens'' nastavila je s dovođenjem renomiranih imena u svijetu književnosti. Tako je sinoć u Studentskom klubu ''Božo Lertić'' svoj rad i djelo predstavio najznačajniji hrvatski književni urednik, Kruno Lokotar. Lokotar je osoba zaslužna za afirmaciju brojnih autora koji danas čine centralni dio književne scene. Bio je voditelj i selektor FAK-a, ustanovio Prozak i Na vrh jezika, književne nagrade za prozu i poeziju za mlađe autore te jedan od organizatora festivala Fališ u Šibeniku i KaLibar bestiVala u Zadru. Godinama uređuje u AGM-u i Algoritmu, a danas djeluje kao vanjski urednik. Pokretač je i udruge Kultipraktik, udruge koja se želi baviti kreacijom i akcijom.

 

Kruno Lokotar začetnik je nekoliko festivala književnosti i zaslužen je za predstavljanje mladih i kreativnih autora široj hrvatskoj publici. U svom se predavanju osvrnu na svoje početke i pokretanje Festivala A književnosti, poznatiji kao FAK. Također, osvrnuo se na i na festival Fališ, Festival ljevice i alternative, Šibenik, ali i na zadarski KlaLibar bestiVal na koje je iznimno ponosan. Svi ovi festivali nastali su iz Krunove velike želje, i kako kaže budalaste ideje. Želio je predstavi mlade autore i omogućiti im objavljivanje probijanje.

Lokotar se osvrnuo i na književne nagrade, koje je također pokrenuo. Jučer su po jedanaesti put u organizaciji novina za kulturu Zarez, udruge za kreakciju Kultipraktik i Algoritma dodijeljene su nagrade Prozak i Na vrh jezika za rukopise autorica i autora proze i poezije do 35 godina starost. Žiri, koji čine Olja Savičević Ivančević, Marko Pogačar i sam Lokotar, nagrade je dodijelilo Antoniju Sebastijanu Kukavici za poeziju i Mariji Rakić Mimici za prozu.

Prisjetio se Kruno i svojih početaka rada u uredništvu, rada i u AGM-u i u Algoritmu, predstavio je neka od izdanja na kojima je radio i autore s kojima je surađivao (Vedrana Rudan, Olja Savičević Ivančević, Marko Pogačar, Marko Tomaš, Kristian Novak, Želimir Periš, Stanislava Nikolić Aras, i mnogi drugi). Okupljenima je dočarao proces nastajanja jednog djela. Opisao je kako dolazi do novih autora, kako s njima radi na poboljšavanju sadržaja, na izradi naslovnice...

Svoje predavanje Lokotar je završio uputom za sve okupljene: Čitajte Gogolja. Uvijek!


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.