Kultura

Ansambl HNK Osijek

Drama po knjizi Marijana Gubine "260 dana" u HNK Zadar 24. ožujka

Drama po knjizi Marijana Gubine

Autobiografska drama "260 dana" autora Marijana Gubine u režiji Dražena Ferenčine i dramatizaciji Ane Prolić a u izvedbi ansambla HNK Osijek, predstavit će se Zadranima u četvrtak 24. ožujka s početkom u 20 sati u HNK Zadar.

U predstavi glume Aljoša Čepl,  Vjekoslav Janković, Tatjana Bertok Zupković, Matea Grabić, Ivan Čačić i Zorislav Štar. Glazbu potpisuje Mate Matišić.

Osnovna poruka autora

Ja, desetogodišnji dječak, proživio sam pakao i živim s posljedicama istog, zbog toga što sam povijesno pripadao narodu koji se zove HRVATI.

Sve vas pozivam da, prije nego što nekoga osudite, prije nego nekome učinite loše, pročitate moje iskustvo i ne uvedete sebe u napast da činite loše, niti zbog nacionalizma, niti zbog rasizma, vjerskih opredjeljenja, niti čega drugoga.

Ja, Marijan Gubina, ne osuđujem, ne mrzim...  NEMOJTE NI VI!

Drama „260 dana“ dramatizacija je istoimena romana koji gotovo šokantno realistično, a opet pitko i bez suvišne patetike, pripovijeda kalvariju zatočeništva djeteta i njegove obitelji u ratu lišenom bilo kakve čovječnosti.

Riječ je o putovanju u središte ljudskih nakaznosti, ali i snage koja, premda najčešće skrivena duboko u ljušturama naših krhkosti, čovjeku dopušta preživjeti gotovo sve, zacijeliti, oprostiti, nastaviti dalje u miru.

Marijan Gubina rodio se 1981. u Vinkovcima. 1989. s obitelji seli u selo Dalj nedaleko od Vukovara. Upravo ga u Dalju, 1991., zajedno s obitelji zarobljavaju pripadnici srpskih paravojnih snaga i odvode u logor u kojem provodi strašnih, mučnih 260 dana.

I premda bi se na prvi pogled moglo učiniti kako je riječ o drami zaogrnutoj posvemašnjom crninom, ono što nam ova scenska ispovijest nudi prije svega je katarza – svojevrstan vodič do točke kada praštati postaje ljudski. I premda zbori o nedavnoj, doista krvavoj prošlosti, drama „260 dana“ nudi zalog za budućnost u miru, trajnom spokoju utemeljenom na otpuštanju mržnje i zlopamćenja.  

Nakon razmjene, Gubina s dijelom obitelji dolazi u Osijek gdje završava osnovnu školu. Uslijed tragične smrti oca i mlađe sestre proživljava problematično razdoblje. Školuje se za profesionalnog vozača, radi kao građevinski radnik, a naposljetku izučava zanat ugostitelja. Čitav niz godina volontira kao aktivist u borbi protiv zlouporabe opojnih sredstava. Danas živi u Osijeku, u sretnoj obitelji.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.