Kultura

Arheološki muzej Zadar i Zavičajni muzej Benkovac u suradnji

U Zavičajnom muzeju Benkovac otvorenje izložbe "Kule i utvrde ravnih kotara"

U Zavičajnom muzeju Benkovac otvorenje izložbe

Arheološki muzej Zadar i Zavičajni muzej Benkovac pozivaju na otvorenje izložbe "Kule i utvrde ravnih kotara", u Zavičajnom muzeju Benkovac, u četvrtak, 16. lipnja 2016. u 12 sati.

Autori izložbe su kustos Arheološkog muzeja Zadar dr. sc. Hrvoje Manenica i kustos i ravnatelj Zavičajnog muzeja Benkovac Marin Ćurković.

Izložba je nastala kao rezultat suradnje Arheološkog muzeja Zadar i Zavičajnog muzeja Benkovac koji od 2015. godine surađuju na projektu dokumentiranja kasnosrednjovjekovnih kula i utvrda Ravnih kotara.

Cilj je ove izložbe skrenuti pažnju javnosti na kulturnu baštinu koja postoji na području Ravnih kotara, a do sada je nerijetko bila izložena nemaru i devastaciji pojedinaca i prepuštena nemilosrdnom djelovanju atmosferilija.

Prodajom Dalmacije 9. srpnja 1409. g Mlečanima za 100.000 dukata od strane ugarskog kralja Ladislava Napuljskog cijelo benkovačko područje našlo se na granici mletačke Dalmacije i Hrvatske, koja se tada nalazila u sastavu kraljevine Ugarske. Tada hrvatski plemići potpomognuti moćnicima grade brojne utvrde i kaštele na širem prostoru današnjeg benkovačkog kraja radi zaštite granice Hrvatsko-ugarskog kraljevstva i posjeda Šubića u Bribiru i dalje prema Kninu

U tom vremenu nastaju brojne utvrde (Kaštel Benković - obitelj Benkovići, Kaštel Perušić - 15. st. Benje Posedarski, Kličevica - Kurjakovići, Ostrovica te brojne osmatračnice i manje utvrde odnosno branič kule (Popovići, Brgud, Lepuri, Budak) koje su služile u obrani od Mlečana. Sistem obrane zasnivao se na vizualnoj komunikaciji i strateškoj dominaciji na kojima su nastale navedene utvrde.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.