Kultura

Potopljeni grad

Nova otkrića o Turanjskoj "Atlantidi"

Nova otkrića o Turanjskoj

Pretpostavka je bila da je naselje starije od Rimskog Carstva, vjerojatno iz doba Liburna

Mnogi maštaju o tome da pronađu potopljeni grad. Zadarskim arheolozima to se i ostvarilo. Nedaleko Turnja, zaronili su u čak tri i pol tisuće godina dugu povijest. A u ovogodišnjoj kampanji, otkrili i da je čitav taj grad bio prekriven kamenim pločama.

 

U pašmanskom kanalu, u prapovijesnom dobu, između Turnja i otočića Ričula, prostirao se poveći grad. Ali, daleko od ovog vremena, ostao je do nedavno neotkriven. Arheolozi su znali da je pod morem nalazište, ali ne i kakvo i koliko. Grad je za sve bio iznenađenje.

Prije izvjesnog vremena, nazvao me prijatelj iz Turnja, Alen Mandić i rekao, Mato, odlučio sam donirati sredstva za istraživanje. - kazao je za Radio Zadar dr.sc. Mato Ilkić, Sveučilište u Zadru, Odjel za arheologiju, voditelj istraživanja.

Ugodno iznenađenje bio je već i početak priče, kažu arheolozi - privatni poduzetnik želi financirati arheološka istraživanja. A kad su krenuli u podmorje, iznenađenja su se redala. Pretpostavka je bila da je naselje starije od Rimskog Carstva, vjerojatno iz doba Liburna.

''Kad smo ovdje počeli istraživati, brzo smo shvatili da je taj lokalitet puno stariji, da pripada brončanom razdoblju, o kojem se, kad je u pitanju sjeverna Dalmacija, gotovo ništa nije znalo''. - dodaje doktor Ilkić.

Uz brojne nalaze, kojih se tek pomalo dotiču, jer riječ je o području od nekoliko hektara pod morem, otkriveno je, ne stotine, već tisuće drvenih pilona, dijelova drevnoga grada.

''Taman sam izašao, završio sam sa svojim dijelom, očistio sam svoj kvadrant...U ovom dijelu gdje sam ja bio, bilo je dosta tih kamenih ploča,popločanja, nešto manje drvenih pilona, koji se nalaze u ostalim kvadrantima'', govori Paolo Iglić, Sveučilište u Zadru, student arheologije.

Upravo su kamene ploče novo iznenađenje u podvodnom gradu.

''U ovoj godini, kampanji, pronašli smo jednu novu konstrukciju, uglavnom radi se o poppločanju gotovo cijelog lokaliteta, cijeli lokalitet je popločan kamenim pločama većih domenzija, između kojih se na određenim pozicijama javljaju drveni stupovi, odnosno piloni'', objašnjava dr.sc. Mate Perica, Sveučilište u Zadru, Odjel za arheologiju.

A između njih, otkriven je ovih dana i popriličan kulturni sloj, od metra debljine, prepun nalaza, koji će uskoro, nakon nekoliko tisućljeća, ponovno na površinu.

''Roniti na prapovijedsnom lokalitetu , pogotovo toliko starom je jako zanimljivo i dobro iskustvo, ekipa je odlična, dosta je nalaza, sam lokalitet je neobičan i zanimljiv'', kaže Šime Vučković sa Sveučilišta u Zadru, student arheologije.

''Zapravo je izvrsno što je jako plitko nalazište, na sveha 3 metra imamo već prapovijesne nalaze pošto je plitko, uroni mogu biti duži, puno se više posla napravi'', ističe Sara Iglić, studentica arheologije.

''Jako je zanimljivo zati što lokalitet je nedirnut, znači od tada do danas, ništa ga nije preslojilo, to je jako interesantno, pogotovo za znanstvena istraživanja'', objašnjava dr.sc. Mate Perica, Sveučilište u Zadru, Odjel za arheologiju.

I ne samo za njih. već gotovo idealno i za ronilački turizam.

Kad se steknu uvjeti, da je stvarno to, radimo na tome, svake godine, ići ćemo sa roniocima, ovo je atraktivno zato što je dubina samo tri metra, što znači da nije problem, ne treba specijalna oprema, može biti atrakcija. - ističe Zoran Pelicarić, načelnik općine Sveti Filip i Jakov.

Nađena je ovdje i najstarija koštica masline, kojoj je također 3 i pol tisuće godina. Tko zna što se još krije, jer arheolozi kažu, kako su istražili tek jedan posto grada. A grad je, za to doba, bio poprilično velik, prava prapovijesna metropola.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.