Literatura za sva vremena
Što čitati? Evo preporuka poznatog zadarskog knjižničara Darka Blaževića
U Mjesecu hrvatske knjige "čita se sto na sat"
Ono čime se naš grad sigurno može pohvaliti, a i stručnjacima unutar nje je sigurno Gradskom knjižnicom Zadar. Od izgleda, usluge, organizacije, školovanih ljudi, digitalizacije, ažurnosti, projekata, dostupnosti.
Svi mi koji smo tamo provodili dane, znamo jednog knjižničara informatologa, koji zna sjediti na Odraslom odjelu. Osobno, ne znam jel se dogodilo da nije s velikim trudom i znanjem odgovorio na moje pitanje. Riječ je o Darku Blaževiću, diplomiranom knjižničaru.
Pa evo, što je vrlo temeljito i nesebično savjetovao svojim građanima i korisnicima kao jedan mali memento. Ovo nije nešto trenutno medijski atraktivno, ovo je nešto trajno za vas.
Neki ljudi nisu možda imali mogućnost odlaska na fakultete, no to ne znači da ne mogu biti obrazovani i van studija. Čovjek ući dok živi. Svaki dan možemo ulagati u sebe. Knjižnice su jedne od najvećih izvora informacija, koliko god napredovali u tehnologiji, jedno stručno mišljenje i mentorstvo ne može zamijeniti nijedna tehnologija. Sretni smo što ovakve ljude imamo u našoj knjižnici. Vas želimo potaknuti da odete po neku knjigu, a evo što nam savjetuje nama svima zajednički knijžničar.
Literatura je vrlo raznolika i za pravu preporuku treba prepoznati ukuse korisnika. Ne može se svakome preporučiti isti žanr pa čak ni isti naslovi unutar jednog žanra. Također, unutar svakog žanra postoji jednostavna literatura za odmor i ona tematski i stilski malo zahtjevnija, a svaka ima svoje čitatelje. Naravno, granicesu između njihsubjektivne.
Za početak, nećemo Vas previše zamarati s klasicima koji opterećuju naše srednjoškolske učenike, ali neke od tih naslova svakako bi trebalo pročitati, osobito ako se smatramo ljubiteljima književnosti. Primjerice, svatko bi trebao pročitati Danteov Pakao, barem jednu Shakespeareovu dramu i Cervantesova Don Quijotea.
Mjesec hrvatske knjige
Mjesec hrvatske knjige održava se od 15. listopada do 15. studenoga, a središnja je tema i geslo ovogodišnje manifestacije Čitam sto na sat.
Gradska knjižnica Zadar i ove godine sudjeluje u manifestaciji raznolikim programom, a što se nudi ovaj tjedan provjerite na našem portalu ovdje .
Također, ne možemo zaobići Edgara Allana Poea i njegove mračne pripovijetke, ženske autorice engleskog romantizma i realizma (Jane Austen, sestre Bronte), Hugoove Jadnike i neizbježne ruske klasike, poput Zločina i kazneili Rata i mira. Od domaćih bi autora na ovom popisu bili Ivo Andrić, Meša Selimović, Ranko Marinković, Antun Gustav Matoš i Miroslav Krleža.
Svatko tko voli pročitati klasik svjetske književnosti mogao bi posegnuti za novom edicijom „Na tragu klasika", koja okuplja mnoge nepoznate autore, ali zato nagrađene brojnim nacionalnim i međunarodnim književnim nagradama. Neka su od tih djela Luksemburški park (Michal Ajvaz), Podneblja (Andre Maurois), Tko je Martha? (Marjana Gaponenko), Bezoblični krajolik (Peter Stamm). Riječ je o literaturi koja, kako bismo popularno rekli, nije za svakoga. Ona je pravi odabir za sve one koji traže „nešto što ima težinu i što se ne izbacuje svakodnevno iz tiska".
Zanimljivo je da mnogi čitatelji izbjegavaju čitati domaće autore, možda zbog kojekakvih predrasuda ili tko zna kojih razloga. To je velika šteta, jer imamo mnogo zaista odličnih pisaca. Nije zanemariva ni prednost čitanja djela na izvornom jeziku, jer u tom slučaju nemamo utjecaj prijevoda koji može značajno utjecati na kvalitetu teksta koji čitamo. Uvijek možemo preporučiti Julijanu Matanović, Damira Karakaša, Ivicu Prtenjaču, Pavla Pavličića i druge.
Kad se prebacimo u malo novije razdoblje i suvremeniju literaturu, razdvajamo onu za mlade i starije, iako se te granice ponekad brišu. Najbolji je primjer Carlos Ruiz Zafon i njegova Sjena vjetra, koju mahom traže i oduševljeno čitaju i mladi i stari.
Izdvojit ću Vam nekoliko naslova za svaki žanr.
ROMANI ZA MLADE
1. John Green (Greška u našim zvijezdama, Obilje Katherina, Gradovi na papiru) - romani o tinejdžerima i njihovim ljubavima, s netipičnim završetcima.
2. Jostein Gaarder - Sofijin svijet (roman koji na maštovit, sanjiv i romantičan način tumači povijest filozofije od njenih početaka).
3. Haruki Murakami - autor koji je u svojim djelima spajao i povijest i fantastiku i sport, raznorazne teme i žanrove, a sve to pitkim, jasnim i privlačnim stilom.
4. Serije danas traženih distopijskih romana za sve ljubitelje znanstvene fantastike - Labirint (James Dashner), Različita (Veronica Roth), Spojeni (Allyson Braithwaite Condie). Spominjući distopijske i znanstveno-fantastične romane, ne smijemo zaboraviti pionire toga žanra, evergreene Isaaca Asimova, Arthura C.Clarkea, Phillipa K. Dicka, Bradburyjev Fahrenheit 451, Burgessovu Paklenu naranču.
POVIJESNI ROMANI
1. Mika Toimi Waltari (Polumjesec ili smrt, Sinuhe Egipćanin) - finski nobelovac po čijim su djelima snimani holivudski filmovi pedesetih.
2. Ildefonso Falcones - Katedrala mora (smještena u Barcelonu 14.stoljeća, priča o gradnji katedrale, povijesnim i političkim prilikama, ropstvu...)
3. Maria Duenas - Vrijeme između krojenja(roman o hrabroj i samostalnoj ženi u vrijeme Španjolskoga građanskog rata).
4. Kathryn Stockett - Sluškinje (roman o rasnim razlikama u Americi šezdesetih godina, iz perspektive dvije crnačke sluškinje i mlade bijele novinarke).
Unutar povijesnih romana izdvojit ćemo kategoriju Drugoga svjetskog rata o kojemu je pisano mnoštvo knjiga i koje je posebno traženo povijesno razdoblje.
1. Johny Boyne - Dječak u prugastoj pidžami (dirljiv roman pisan iz perspektive njemačkog dječaka kojemu okolnosti obližnjeg logora nisu nimalo jasne).
2. Hans Fallada - Svatko umire sam (roditelji nakon pogibije sina jedinca shvaćaju kamo vodi Hitlerov režim te pokreću propagandu protiv nacizma).
3. Markus Zusak - Kradljivica knjiga (roman o prijateljstvu djevojčice, ljubiteljice književnosti, i židova kojeg je njezina obitelj sakrila u podrumu svoje kuće).
4. Ljudmila Ulickaja - Daniel Stein, prevoditelj(roman o poljskom židova koji tijekom rata spašava sunarodnjake radeći kao prevoditelj za Gestapo).
KRIMINALISTIČKI ROMANI
1. Kerstin Ekman - Crna voda (knjiga koja je pokrenula famu za skandinavskim krimićima, a koja je nezasluženo pala u drugi plan iza razvikanih naslova i autora).
2. Tom Rob Smith - Dijete 44 (psihološki triler smješten u doba SSSR-a o borbi protiv besmislenog režima).
3. Stieg Larsson - Millenium(trilogija o upečatljivom dvojcu, novinaru i mladoj hakerici, koji je brzinom munje osvojio svijet).
4. Gyllian Flynn - Nestala (psihološki triler o ženi koja je nestala i njenom suprugu koji pokušava razriješiti misterij, pritom otkrivajući nevjerojatne stvari).
5. J.K.Rowling - Zov kukavice, Dudov svilac, Karijera zla (autorica romana o Harryju Potteru koja je poslije proslavljenog čarobnjaka zašla u svijet detektivskog dvojca i napisala izvrsne kriminalističke zagonetke).
6. Jose Carlos Somoza - Spilja ideja (detektivska priča smještena u antičku Grčku).
7. Alan Bradley - Slast na dnu pite(trilogija romana o djevojčici detektivki).
8. Paula Hawkins - Djevojka u vlaku (nedavno ekraniziran triler o djevojci sklonoj piću čiji je iskaz pred policijom neuračunljiv).
Naravno, među kriminalističke romane treba spomenuti i klasične autore, poput Agathe Christie, Ruth Rendell, Arthura Conana Doylea.
LJUBAVNI ROMANI
Ova je kategorija sklizak teren jer puno čitatelja traži klišejizirane klasične ljubavne romane autorica koje napišu i desetak naslova godišnje. Za one koji žele lijepu romantičnu priču izvan tradicionalnih okvira, tu su:
1. David Foenkinos - Delikatnost
2. Douglas Kennedy - U potrazi za srećom
3. Colm Toibin - Brooklyn
ROMANI O KNJIGAMA, KNJIŽNICAMA I KNJIŽEVNOSTI
1. Nina George - Mala pariška knjižara (roman o ljubitelju književnosti koji pokreće knjižaru na brodu i ispravno procjenjuje koju knjigu preporučiti kojem čitatelju).
2. Vicki Myron - Dewey(topla istinita priča o mačku Deweyju koji je pronađen u trezoru Gradske knjižnice i postao njezinim prepoznatljivim i bitnim dijelom).
3. Mary Ann Shaffer - Društvo za književnost i pitu od krumpira s Guernseyja(roman o klubu čitatelja osnovanome u malom mjestu za vrijeme njemačke okupacije).
EPSKA FANTASTIKA
Nakon osnivača ovog žanra, J.R.R. Tolkiena, puno je autora pisalo epsku fantastiku, neki više neki manje uspješno.
1. Patrick Rothfuss - Ime vjetra, Strah mudraca(izvrstan roman/kronika o mukotrpnom životu maga koji se pod lažnim imenom skriva iza šanka u krčmi, u svijetu obavijenom mračnim tajnama i neispitanim silama).
2. G.R.R. Martin - Pjesma leda i vatre (serija romana koju je nepotrebno komentirati).
3. Guy Gavriel Kay - Fionavarska tapiserija (i ostali njegovi romani na granici povijesnih romana i fantastike).
STRIPOVI
Stripovi su često potpuno neopravdano okarakterizirani kao dječja literatura, što je vjerojatno uvjetovano relativnom nedostupnošću ozbiljnijih stripova s romanesknim pričama i zahtjevnijim crtežima. Gradska knjižnica Zadar posjeduje najveću zbirku stripova u Hrvatskoj, što su mnogi prepoznali i dolaze u Knjižnicu isključivo zbog njih. Izdvojit ću samo nekoliko naslova:
1. Spaghetti brothers - strip u šest dijelova, koje je izdavačka kuća Fibra nedavno izdala kao omnibus. Riječ je o tri brata i dvije sestre čiji životi grade priču između Puzova Kuma i humorističnih ironičnih romana).
2. Sam samcat - strip o usamljenom čovjeku obilježenome ružnoćom (svojevrsni tip Hugoova Quasimoda) koji život provodi u svjetioniku.
3. Daytripper - priča podijeljena u poglavlja. Na kraju svakog poglavlja glavni lik umire, no iduće se nastavlja kao da se ništa nije dogodilo.
Hvala Darku, idealno je vrijeme za šalicu toplog napitka, radni dan ili vikend, dekicu i uranjanje u svijetove znanja. Jer ulaganjem u sebe stvaramo vječne kapitale koje nam nitko ne može oduzeti. A kao što bildamo fizička tijela, važnije je bildati naša „unutarnja tijela", to je daleko unosnije i trajnije.
Vezane vijesti
-
Projekcija će se održati u Kino Zoni u Polivalentnoj dvorani Providurove palače u petak 13. prosinca s početkom od 20h.
-
S utorka na srijedu, 10./11. prosinca u Sv. Filip i Jakovu nepoznati počinitelj je provalio u građevinski kontejner odakle je otuđio više komada raznog električnog i drugog alata, u vlasništvu dva trgovačka društva. Ukupna materijalna šteta je nekoliko tisuća eura.
-
Pročelnik Službe za kirurgiju Opće bolnice Zadar, izv.prof.dr.sc.Ivan Bačić, dr.med., boravio je proteklog tjedna u Rijeci. Ondje je, zajedno s torakalnim kirurzima iz KBC-a Rijeka, izvodio operacije u prsnom košu minimalno invazivnom tehnikom.
Izdvojeno
-
Zbog izvođenja građevinskih radova tvrtke Ludwig Pfeiffer Hoch und Tiefbau GmbH&Co.KG., dana, 13.12. u vremenu od 08 h pa do 17 h biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u gradu Zadru, predio Diklo u slijedećim ulicama :
-
Vremenska prognoza za petak 13.prosinca
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.