
Sjećanja, riječi zahvale i oproštaja otkrila su koliko je snažno Zlatko Miliša obilježio generacije studenata i rad s mladima.
U Centru za mlade danas je održana komemoracija za prof. dr. Zlatka Milišu – istaknutog znanstvenika, pedagoga i intelektualca, ali prije svega čovjeka koji je duboko vjerovao u mlade, u obrazovanje i u snagu društvene odgovornosti.
Bio je profesor koji nije ostajao zatvoren u učionicama i knjigama, već je aktivno sudjelovao u javnom prostoru, poticao dijalog i pozivao na promjene. Centar za mlade danas je pravo mjesto za ovaj oproštaj – jer upravo su mladi bili u središtu njegovog interesa i rada.
Na komemoraciji govorili su oni koji su prof. dr. Zlatka Milišu poznavali na različite načine, dijeleći uspomene, misli i riječi oproštaja.
Gradonačelnik Šime Erlić istaknuo je kako je Zlatko Miliša ostavio dubok i trajan trag u pedagoškoj i sociološkoj akademskoj zajednici, ali i u društvenom životu našega grada.
”Obilježio je generacije studenata te je još 2004. godine inicirao projekt Centra za mlade. Bio je čovjek ispred svoga vremena i znao je što mladima doista treba. Vjerujemo da idemo tim putem“, kazao je Erlić, dodavši kako je nedavno osnovana javna ustanova Centar za mlade, koja će biti nositelj ideje Zlatka Miliše i kroz ovaj prostor omogućiti da ona živi i dalje.

Rektor Josip Faričić naglasio je kako profesor Miliša nikada nije ostajao samo na kritikama, već je uvijek nudio konkretna rješenja i prijedloge.
Profesor, vizionar i neumorni zagovornik mladih
”Smatrao je da mlade povremeno treba udaljiti iz virtualnog svijeta, a vrijeme je pokazalo koliko su takva razmišljanja bila vizionarska i danas iznimno aktualna. Krasili su ga snažan osjećaj empatije i nesebično davanje, zbog čega je bio divan primjer svima koji danas rade s mladima”,kazao je Faričić.
Profesor Marin Perinić istaknuo je kako su studenti s Milišinih predavanja izlazili nemirniji, jer im je uvijek davao više od samog gradiva. Njegova promišljanja o medijima danas su aktualnija nego ikad. Smatrao je da problem nije u neznanju, nego u tome da se ne pita, a svoje je studente s posebnim poštovanjem nazivao – svojim suncima.
Morana Rogić Vihar danas vodi udrugu CINAZ koju je Miliša osnovao. U najtežim trenucima vjerovao je u nju, otvarao vrata, pružao priliku za volontiranje i na koncu prepustio joj udrugu, ispričala je Rogić Vihar. Prije svega, njegov vedar i optimističan duh zasigurno je ono po čemu će ga svi pamtiti, poručuje.

Profesor Patrik Levačić također se obratio okupljenima, istaknuvši kako je svaki susret s Milišom bio ispunjen razumijevanjem:
”Duboko je vjerovao u mlade, strpljivo i odgovorno te otvoreno govorio o društvenim problemima koji ih pogađaju. Vjerovao je u ljude i svoju energiju usmjeravao prema jačanju samopouzdanja svih oko sebe. Centar za mlade za njega nije bio tek institucija, već ideja i misija koju treba nastaviti, pa čak možemo i razmotriti mogućnost da Centar nosi njegovo ime”.
Na kraju komemoracije u neformalnim razgovorima u Centru za mlade i dalje se poentirao doprinos znanosti, pedagogiji i društvu prof. Miliše koji nam ostaju kao trajna vrijednost ali i obaveza da nastavimo njegovim stopama, propitivati, učiti i djelovati.





