
Europski povjerenik za okoliš Stavros Dimas upozorio je na odgovornost talijanskih vlasti u krizi koja je izbila zbog gomilanja smeća u Napulju, na jugu Italije. Ističuće da je kriza posljedica četrnaestogodišnje nebrige.
“Ono što vidimo u Napulju nije kriza koja se pojavila niotkud. Ona je rezultat četrnaestogodišnje loše provedbe europskih zakona o odlaganju smeća, zbog koje je Italija redovito izložena osudi Europskog suda pravde”, rekao je.
Prebacivanje odgovornosti za krizu na organizirani kriminal ne treba zasjeniti “pravi uzrok”, kako tvrdi Dimas, a to je “nedostatak djelovanja i političke volje”. Povjerenstvo će “i dalje činiti pritisak na talijansku vladu kako bi riješila krizu.
Ono je spremno nastaviti pravne postupke koje je pokrenulo protiv Italije” u lipnju i započeti nove, uključujući i određivanje globa, dodao je Dimas.



