
Bogat znanstveno-sportsko-gastro-zabavni program u dva dana Tunuare
Kualjske ribarske noći jedna su od najstarijih ribarskih fešta na Jadranu. Još od 1968. godine, kada su prvi put održane, svojim sadržajima privlače brojne strane i domaće goste koji iz Kali uvijek odlaze bogatiji za jedno ikustvo koje rijetko više ikad dožive!
Naime, od samih svojih početaka organizatori Kualjskih ribarskih noći ” Tunuare ” nastoje svojim gostima ponuditi izravan uvid u život Kaljana koji su višestruko i neraskidivo povezani s morem. Želimo našim posjetiteljima približiti ribarski način života i pokazati im da iako je ribarski kruh – kruh sa sedam kora, i on ima svoju čar, i da ribarski život unatoč teškom i napornom poslu ima svoj šarm i ljepotu.
Svakako je jednan od zaštitnih znakova naše fešta defile ribarskih brodova Zadarskim kanalom, u kojem mogu sudjelovati svi koji se odvaže prepustiti se u ruke iskusnih kaljskih kapetana. Nekoliko sati koliko traje defile ispunjeni su pjesmom, plesom i naravno, kod kaljana nezaobilaznim, ribljim specijalitetima.

I ove godine udruga ”Kualjska mladost” je za sve posjetitelje pripremila retrospektivnu izložbu fotografija Kali pod nazivom Bolje vuode stuojmo, a za sve željne tradicionalnih ribarskih specijaliteta biti će otvoren i gastro štand na kojem će moći degustirati riblje specijalitete koje će za njih pripremiti sami kaljski ribari prema orginalnoj, vlastitoj recepturi.
Osim toga biti će održano i natjecanje u kuhanju brudeta te natjecanje u ribarskim vještinama koje će posjetiteljima pružiti još jedan uvid u život ribara, a kad smo kod odjmeravanja snaga, svakako treba spomenuti i vaterpolo utakmicu između vječnih rivala: Kali i Preka.
Zabavni večernji program biti će obilježen nastupom Nene Belana u petak i Jasmina Stavrosa u subotu, a zabavu će zasigurno upotpuniti i bogata ponuda pića i ribljih jela na štandovima smještenim duž lučice Mul u kojoj se odvijaju sva događanja vezana uz feštu.
07. kolovoza 2009. (petak)
10:00 – 7. ribarsko savjetovanje (znanstveno-stručni skup)
17:00 – Vaterpolo utakmica Kali-Preko
19:00 – ”Bolje vuode stuojmo” – retrospektivna izložba fotografija Kali te otvaranje gastronomskog štanda
20:00 – Natjecanje u kuhanju brudeta
21:30 – Svečano otvaranje ˝Kualjskih ribarskih noći – Tunuare˝
22:00 – Zabavni program – koncert Neno Belan
08. kolovoza 2009. (subota)
10:00 – Defile ribarskih brodova Zadarskim kanalom
18:00 – Kuhanje velikog kaljskog brudeta
19:00 – Nadmetanje u ribarskim vještinama
22:00 – Zabavni program – koncert Jasmin Stavros



