Ekološka katastrofa

Split: Trajekt udario u obalu i iscurile 33 tone nafte

No u trajektnoj luci dogodila se ekološka katastrofa. Prilikom udarca došlo je do oštećenja bočnog spremišta goriva i oko 33 tone dizelskog goriva isteklo je u more

Jadrolinijin trajekt Tin Ujević udario je sinoć oko 19.30 pri uplovljavanju u splitsku luku stražnjim bokom u obalu. Nasreću nitko od putnika i članova posade nije ozlijeđen, a nema ni štete na vozilima. Na trajektu je rupa širine 3 puta 3 metra. Uzroci nesreće još se utvrđuju, javlja HTV

No u trajektnoj luci dogodila se ekološka katastrofa. Prilikom udarca došlo je do oštećenja bočnog spremišta goriva i oko 33 tone dizelskog goriva isteklo je u more.

Neslužbeno doznajemo da je otkazao jedan od motora, pa zapovjednik nije uspio smanjiti brzinu pri uplovljavanju. Na mjestu događaja su policija i vatrogasci te inspektori koji obavljaju očevid. Specijalizirana tvrtka Cian uklanja naftu specijalnim deterdžentima i postavlja brane kako bi se spriječilo daljnje onečišćenje mora.

Trajekt Tin Ujević uveden je u redovitu plovidbu u srpnju 2003. na relaciji Split-Stari Grad na otoku Hvaru i zamijenio je na toj liniji trajekt Petar Hektorović. To je najveći i jedan od najsuvremenijih trajekata na Jadranu za lokalne linije, trajekt nove generacije, visokog standarda i vrlo dobrih maritimnih svojstava.

U velikom klimatiziranom salonu i na otvorenim prostorima Tin Ujević može prevoziti 1000 putnika, dok u garažu može smjestiti do 200 vozila. Moderno je koncipiran brod koji ravnopravno plovi u oba pravca te se odlikuje brzinom ukrcaja putnika i vozila. Sustav elevatora i liftova te posebne opreme za putnike s invaliditetom omogućuje svim putnicima, bez iznimke, brz i komforan ukrcaj.

Izgrađen je u rujnu 2002. Dug je 98,3 m, širok 17 m, a pokreću ga četiri stroja kojima može postignuti optimalnu brzinu od 14 čvorova.

Iz naše mreže
Povezano
boulder

Sv. Krševan Boulder Open 2025. na Višnjiku, after u Nigdjezemskoj uz KaliKamo

događaj je prošao
29. studenoga, 08:30 - 23:00
Športski centar Višnjik, Zadar
Predstavljanje novog vizualnog identiteta Grada Zadra

Suradnja grada i mladih dizajnera donijela novi brend Zadra

događaj je prošao
21. studenoga, 11:00 - 12:00
Providurova palača
20112025_8311667148

Večernja scena – Venera u krznu (16+)

događaj je prošao
4. prosinca, 20:00 - 21:00
Kazalište lutaka Zadar
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@ezadar.hr ili putem forme Pošalji vijest