Osvježenje je na vidiku

Val vrućine svoj vrhunac dostiže sutra, u utorak osvježenje

Val vrućine koji je pogodio Hrvatsku sutra će dostići maksimum, najavljenje su temperature i do 40 stupnjeva. S vrućinama se najteže bore kontinentalci, no, osvježenje je na vidiku, najavljuju meteorolozi.

Velike vrućine najteže padaju onima koji nisu pobjegli na more ili u planine. Gradovi na kontinentu su poluprazni, a oni koji se u njima prže nalaze razne recepte za osvježenje:

“Treba piti tekućine i biti u hladu”
“Gemišt i hladovina. Nema ti druge”
“Ili smo vani u hladu ili doma pod klimom”
“Ležimo, odmaramo, ne krećemo se puno i to je tak”
“Osvježim se pod tušem, koji putuđem u vodu, opet pod tuš, u hlad”

Bilo kakvo osvježenje osobito će dobro doći sutra, kada će se temeprature penjati i do 40 stupnjeva. To znači da i dalje vrijedi preporuka iz Ministarstva zdravlja.

“Izbjegavajte izlazak u najtoplijem dijelu dana od 10 do 17 sati, ne ostavljajte djecu ili kućne ljubimce u parkiranom vozilu, izbjegavajte naporan fizički rad, pijte redovito i dovoljno tekućine te izbjegavajte alkohol i napitke s previše kofeina i šećera, nosite laganu, široku, svjetlu odjeću od prirodnih materijala, nazovite i posjetite obitelj, prijatelje i susjede koji su sami”, preporučuju iz Ministarstva zdravlja.

Val vrućine trebao bi popustiti u noći na utorak, kaže Marija Mokorić iz Državnog hidrometeorološkog zavoda.

“Sutra potkraj dana i u noći na utorak premjestit će se fronta sa sjeverozapada kontinenta i ona će donijeti nešto svježiji i vlažni zrak. Zbog toga će već sutra poslije podne, a osobito navečer u zapadnim područjima i na sjevernom Jadranu biti promjenjive naoblake, a može biti i lokalnih pljuskova s grmljavinom. Popustit će malo i vrućina i na Jadranu, a općenito se očekuje da maksimalna temperatura u utorak i srijedu bude oko 30 stupnjeva Celzijusa”, rekla je Mokorić.

Kontinetalce nakon utorka očekuju i niže temperature noću, između 16 i 20 stupnjeva. Blagi pad temperature ne bi trebao pokvariti ljetovanje turistima na moru, gdje će se zadržati lijepo vrijeme.

Iz naše mreže
Povezano
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@ezadar.hr ili putem forme Pošalji vijest