
Ljubitelji nebeskih pojava diljem svijeta uživali su u noći na četvrtak u godišnjoj kiši meteora, spektakularnom vatrometu u kojem je stotinjak zvijezda repatica svakog sata prelijetao tamnim nebom.
Ove su se godine posebno dobro vidjele, jer je pojava koincidirala s mladim mjesecom prvi put od 2007. zbog čega je nebo bilo tamnije.
Nezaboravni prizori koji se mogli vidjeti iz svih dijelova Zemlje mogu se zahvaliti Perzeidima, djelićima kometa Swift-Tuttle koji svake godine presijeca Zemljinu putanju od sredine srpnja do sredine kolovoza.
Profesor Mark Bailey, direktor zvjezdarnice Armagh u Sjevernoj Irskoj, rekao je da su Perzeidi bili “jedna od najboljih kiša meteora ove godine”.
Robin Scagell, potpredsjednik Društva za popularnu astronomiju ovako tumači njihovu popularnost: “Kiša meteora je predivan, besplatan spektakl u kojem svi možemo uživati”.
Marek Kakula, astronom u Kraljevskom opservarotiju u Londonu, kaže da meteorsku prašina “putuje brže od metka”.
“Kada uđu u atmosferu, izgore ostavljajući svjetli trag koji traje svega nekoliko sekundi”, dodao je.
Većina ljudi najradije ih promatra golim okom. Stručnjaci savjetuju da se to čini na tamnim mejstima, daleko od umjetne svjetlosti i tamo gdje nikakve prepreke ne ometaju pogled u nebo.



