u fokusu
Incel ideologija: Od online supkulture do mizogine prijetnje mladima
Inceli u Hrvatskoj, postoje li i predstavljaju li opasnost? Status M, udruga za društvo nenasilja, inkluzije i rodne ravnopravnosti navodi da u Hrvatskoj nisu primijetili incelske forume.
No, upozoravaju da mizoginija postoji neovisno o njima i treba se rješavati dugoročnim ulaganjem u edukaciju, piše srednja.hr. Da bi se rodno nasilje zaustavilo, bitno je promijeniti stereotipe o tome kakav bi pravi muškarac trebao biti. Međutim, te percepcije su duboko ukorijenjene u našoj kulturi i društvu.

Postoje li u Hrvatskoj incel forumi i jesu li povezani s rodnim nasiljem u našoj zemlji? | Foto: Canva/Pixabay
Nemaju spolne odnose zato što ne mogu pronaći seksualnu partnericu. Stoga mrze žene, seksisti su, okupljaju se na blogovima i online forumima. No, pritom mogu i počiniti i ozbiljne, masovne zločine, kakvima smo svjedočili u SAD-u i Kanadi. To su percepcije incela, online supkulture dečkiju koji su u ‘nedobrovoljnom celibatu’. Pojam kruži već godinama internetom, a novu je popularnost stekao serijom ‘Adolescencija’.
Nema incelskih foruma na hrvatskom jeziku: U 2024. godini osjetan rast ubojstava žena
Zbog ‘incelskih zločina’ o kojima smo ranije pisali, online forumi tzv. ‘manosfere’ prepoznati su u zapadnim zemljama kao mjesta koja treba nadzirati da bi se spriječili novi zločini u stvarnom svijetu. Iako takvih masovnih pokolja nema u Hrvatskoj ni naša zemlja nažalost nije imuna na rodno uvjetovano nasilje kojoj su mete žene. Na ovaj problem upozorava i Višnja Ljubičić, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova. Ubojstvo žena, tzv. femicid kao i rodno uvjetovano nasilje, veliki je problem u Hrvatskoj. Nažalost, ne smanjuje se nego raste.
– U posljednjih desetak godina prisutan je kontinuirani rast broja kaznenih djela nasilničkih ponašanja u obitelji i među bliskim osobama, te istovremeno pad broja prekršajnih djela, što ukazuje na tzv. brutalizaciju nasilja, pri čemu su dakako žrtve većinom žene, a počinitelji većinom muškarci. Nedavno, 2023. godine je po prvi puta zabilježen veći broj evidentiranih kaznenih djela od broja evidentiranih prekršajnih djela, što je zabrinjavajući trend. Prošle godine smo zabilježili i osjetan rast broja kaznenog djela teškog ubojstva ženske osobe. Osim toga, različitih oblici seksualnog nasilja poput spolnog uznemiravanja i dalje ostaju problem u poslovnom okruženju u području rada, poručila je ranije Ljubičić u svom priopćenju povodom ovogodišnjeg Međunarodnog dana žena 8. ožujka.
Rodno uvjetovanim nasiljem se bavi i Status M, udruga ‘za društvo nenasilja, inkluzije i rodne ravnopravnosti’. U tom duhu, rade na mijenjaju ‘štetnih očekivanja i norme o tome što znači biti muškarac u današnjem društvu’. To rade edukacijom i informiranjem u lokalnim zajednicama, učionicama, ali i na radnim mjestima te online, diljem Hrvatske i Europe. No, upitani o incelima, navode da koliko oni znaju, specifični incel forumi na hrvatskoj jeziku, ne postoje.
– Ako i postoje, nisu vidljivo prisutni u javnom prostoru. Međutim, narativi bliski incel ideologiji svakako su prisutni u hrvatskom internetskom prostoru. Ipak, unatoč popularnosti serije ‘Adolescencija’ koja je tematizirala fenomen incela, samoproglašeni inceli na margini su u digitalnom prostoru – čak i unutar šire mizogine manosfere. Treba napomenuti da je vrhunac popularnosti incel foruma bio prije 10-15 godina, dok se danas taj pojam češće koristi kao uvreda, nego kao identitet, objašnjavaju nam iz Statusa M.
Incelski narativi nisu nova prijetnja: ‘Mizoginija je prisutna svugdje u društvu’
Dakle, percepcija incela više nije ista kao u vrijeme pokolja koje je počinio Rodger Elliott. U Statusu M ističu da se danas s tim pojmom i unutar manosfere ismijavaju oni koji ‘ne ostvaruju očekivani heteroseksualni uspjeh’. Doživljavaju se dakle kao neuspješni muškarci, a zanimljivo, pojam incel je stariji i od manosfere i Elliottovih ubojstava 2014. godine. Naime, iz Status M navodi da su ovaj pojam u online raspravama najprije koristili kvir (queer) ljudi i osobe s invaliditetom. Pritom su govorili o društvenim preprekama koje ih isključuju iz društvenih odnosa. Tek kasnije je pojam pretvoren u mizogenu ideologiju.
Upitani koliko su inceli opasni po javnu sigurnost, iz Statusa M nam navode da narativi manosfere ne ugrožavaju postojeće društvene rodne norme, već na njima počivaju i dodatno ih osnažuju. Odnosno, smatraju da opasnost leži u tome što se manosfera prelijeva u širu kulturu, oslanja na rodne norme, dominantnoj percepciji uloga muškaraca i žena pa zato funkcionira kao svojevrsni mainstream.
Stoga Status M upozorava da ‘incelski narativi nisu neka nova, izolirana prijetnja već ekstremni oblik već postojećih patrijarhalnih uvjerenja’. Konkretno, uvjerenja o muškoj dominaciji gdje je ‘osvajanje žena’ potvrda muškosti. Upozoravaju da su takva uvjerenja ukorijenjena u društvu i kulturi, neovisno o internetu.
– Mizoginija ne počinje ulaskom u incel zajednicu. Mizoginija je, manje ili više eksplicitno, prisutna svugdje u društvu. Muškarci koji ulaze u manosferu ne postaju mizogini jer su tamo pronašli mizoginiju već tamo pronalaze potvrdu mizoginije koju su naučili iz svakodnevice. Iz obitelji, škole, politike, medija. Internet nije izvor mržnje, on je pojačalo postojećih društvenih normi. Mladi muškarci često u manosferi, ali i drugim ekstremno desnim prostorima traže objašnjenje za vlastiti osjećaj izolacije, otuđenosti i neuspjeha. U tim online prostorima nalaze osjećaj pripadnosti i zajednice. Povezuju se s drugima koji dijele slična iskustva, frustracije i nesigurnosti. Nažalost, umjesto poticanja na propitivanje opresivnih društvenih normi i struktura, te im zajednice najčešće nude jednostavne i opasne odgovore, fokusirajući se na pronalazak krivca : žene, migranti ili bilo koja druga ‘prigodna’ skupina. Drugim riječima, inceli nisu uzrok mizoginije. Oni su njezin izraz, destilat i radikalizacija. Oni artikuliraju, često brutalno i ogoljeno, ono što društvo već dopušta u blažim, normaliziranim oblicima. Zato ih ne treba promatrati kao izdvojeni fenomen, već kao ogledalo sustava u kojem živimo, upozoravaju iz udruge za rodnu jednakost.
Savjeti za drogiranje žena: ‘Sasvim je moguće da takvi savjeti ne ostaju samo u digitalnom prostoru’
Upitani smatraju li da se masovna ubojstva inspirirana incel ideologijom mogu dogoditi i u Hrvatskoj, iz Status M nam da je ‘moguće, kao što je moguće svako nasilje motivirano ekstremno desnim ideologijama’. U međuvremenu, ženomrstvo incela se stapa i s drugim ekstremizmima popu rasizma, nacionalizma i fašizma. Stoga iz udruge navode da inceli više ne funkcioniraju kao izdvojena ideologija pa je moguće da se neki takav zločin ne bi percipirao kao incelski, za razliku od tragedije koju je uzrokovao Elliot.
No, u udruzi su svjesni i da incelsko nasilje ne mora biti samo masovno, već da se može manifestirati kroz ‘manje zločine’. Naposljetku i u seriji ‘Adolescencija’, pratimo priču 13-godišnjaka koji je ubio jednu djevojčicu. Nasilje prema ženama i femicidi su veliki problem u Hrvatskoj, no je li inspiriran manosferom?
– Nemamo konkretne potvrđene slučajeve, ali ne bi nas začudilo da postoje žene koje su doživjele nasilje inspirirano incel retorikom. Prije nekoliko mjeseci u medijima se pisalo o grupama na Telegramu i Viberu u kojima muškarci razmjenjuju savjete o tome kako drogirati i silovati žene. Iako možda nisu izričito povezane s incel zajednicama, retorika u tim grupama nosi prepoznatljive elemente incelskog svjetonazora: mizoginiju, objektivizaciju žena i nasilno pravo na pristup ženskim tijelima. Sasvim je moguće da takvi sadržaji ne ostaju samo u digitalnom prostoru, već da se konkretiziraju u stvarno nasilje, navode iz Statusa M.
Policija prati situaciju: ‘Incel ideologija je službeno definirana kao ekstremistička’
No, što na sve kaže policija? Iz MUP-a su nam naveli da nemaju
saznanja da postoje incel forumi na Hrvatskom jeziku. Također nam
navode i da ‘tijekom ove i prošle godine nisu evidentirana
kaznena djela motivirana mržnjom zbog spola žrtve, a nisu
evidentirani ni počinitelji kaznenih djela u Hrvatskoj povezani s
incel forumima’. Ipak, kažu nam da pitanje incela shvaćaju
ozbiljno,
– Incel ideologija je službeno definirana kao ekstremistička
ideologija te su u svijetu evidentirani nasilni ekstremistički
napadi motivirani incel ideologijom. S obzirom na navedeno, incel
ideologija predstavlja opasnost za sigurnost svakog društva u
kojem se takvi ideološki okviri razviju. Mehanizmi prevencije i
suzbijanja terorizma i ekstremizma uključuju, između ostalog, i
snažnu komponentu međunarodne suradnje i razmjene operativnih
saznanja. Također, korištenje specijaliziranih alata za
indeksiranje virtualnih sadržaja omogućuje pravovremeno
otkrivanje pojavu ekstremističkih ideologija. Naučena iskustva
drugih država su vrijedan izvor saznanja za usmjeravanje budućih
preventivnih aktivnosti, naveli su nam iz policije.
Dodali su i da nastavljaju aktivno prikupljati saznanja o mogućim
pojavama incel ideologije. Pogotovo među mladima, za koju navode
da je najugroženija skupina. Konkretne programe prevencije protiv
incela nemaju već navoda da će u ‘u slučaju potrebe izraditi
programe usmjerenog preventivnog djelovanja radi otklanjanja
čimbenika koji pozitivno utječu na razvoj ovog ideološkog
okvira’. No, općenito imaju programe prevencija terorizma i
ekstremizma. Za njih ističu da imaju dva pravca djelovanja: opća
odnosno generalna prevencija i specijalna prevencija.
-Opća prevencija podrazumijeva suradnju s brojnim dionicima
društvenog života. Edukativnim, kulturnim, sportskim,
religijskim, manjinskim udrugama i organizacijama, kao i
dionicima usmjerenim na jačanje ljudskih prava i temeljnih
sloboda građana. Iako za sada nisu uspostavljeni programi
usmjerenima prevenciju incel ideologije, u okviru općih
preventivnih aktivnosti pokušava se jačati svijest građana o
potrebi uključivog promišljanja, prihvaćanja drugih i drugačijih
te nužnosti zaštite prava ugroženih skupina, poručili su iz
policije.
Hrvatskoj nedostaju strategije protiv uzroka nasilja: Kazna sama po sebi ne mijenja normaliziranje nasilja
U međuvremenu, u Statusu M smatraju da policija ne može riješiti ili zaustaviti rodno uvjetovano nasilje. ističu više uzroka koji dovode do rodno uvjetovanog nasilja.
– Policija reagira kad se nasilje već dogodilo, što znači da djeluje tek kada je šteta već nastala. Kazneni sustav može izreći kaznu, ali kazna sama po sebi ne mijenja one duboko ukorijenjene društvene obrasce i uvjerenja koji stvaraju i normaliziraju nasilje. Rodno uvjetovano nasilje proizlazi iz nejednakih odnosa moći, seksističkih normi, rigidnih rodnih uloga i izostanka podrške za emocionalno izražavanje i ranjivost, posebno kod muškaraca, smatraju u ovoj udruzi.
Umjesto toga, kaže da je za prevenciju potrebno dugoročno ulagati u obrazovanje, promjenu društvenih normi i izgradnju društvenih kapaciteta za skrb i brigu, empatiju, nenasilje i rodnu pravdu. Iako oni nastoje dovesti promjene kroz svoje aktivnosti, upozoravaju da se u Hrvatskoj treba još puno raditi i da u našoj zemlji nedostaje sustav koji bi se bavio ovom problematikom. No, ističu, muškarcima je moguće pomoći izaći iz ralja ženomrstva.
– Nažalost, u Hrvatskoj sustavna prevencija gotovo da ne postoji. Nedostaju nam strategije koje bi se bavile uzrocima nasilja, a ne samo njegovim posljedicama. Vjerujemo da je prevencija moguća i nasušno potrebna, ali ne kroz represiju, već kroz obrazovanje djece i mladih koje potiče kritičko razmišljanje, propitivanje rodnih uloga, empatiju, skrb i brigu te stvaranje prostora u kojem se ranjivost može izražavati bez srama, zaključili su u Statusu M.
Izdvojeno
-
OŠ Petra Preradovića u ovaj petak, 16. svibnja 2025. godine u 11:30 svečano obilježava Dan Škole priredbom u HNK Zadar.
-
U čast poginulim policajcima stradalima u Pakoštanima 1995. godine, u četvrtak 16. svibnja 2025. održat će se 5. memorijalna atletska utrka na relaciji Pakoštane – Biograd na Moru.
-
Ekonomsko-birotehnička i trgovačka škola Zadar iduće školske godine upisuje jedan razred opće gimnazije odjeljenje za sportaše
-
Danas gledamo prvo polufinale ovogodišnjeg Eurosonga
Reci što misliš!