Događaji

Monitoring ptica u Nacionalnom parku Mljet traje više od 20 godina

Monitoring ptica u Nacionalnom parku Mljet traje više od 20 godina

NP Mljet sustavno prati stanje životinjskog svijeta, pa tako i ptica na području Parka te aktivno doprinosi očuvanju prirodne baštine i bioraznolikosti.

Istraživanja u sklopu monitoringa ptica značajnih za Nacionalni park Mljet provodi dr. sc. Luka Jurinović, mag. biol., voditelj ornitoloških istraživanja u Parku od 2001. godine. 

"Svake godine sustavno se prati dinamika populacija šest vrsta ptica koje su prepoznate kao značajne za NP Mljet: morski vranac (sredozemna podvrsta) Phalacrocorax aristotelis desmarestii, sredozemni galeb Larus audouinii, galeb klaukavac Larus michahellis, crvenokljuna čigra Sterna hirundo, škanjac osaš Pernis apivorus i sivi sokol Falco peregrinus.

U sklopu projekta obišli smo sva gnjezdilišta morskih vranaca i zabilježeno je 12 sredozemnih galebova, uključujući jednog s prstenom iz 2007. godine te je utvrđeno gniježđenje više od 20 parova morskih vranaca i oko 1100 parova klaukavaca. Ove brojke govore da nije bilo nekih većih promjena u brojnosti ovih vrsta u odnosu na prošle godine.

Tijekom obilaska terena pronađeno je i gnijezdo sivog sokola te na našu veliku sreću i 3 mladunca unutra. To je prvi put da smo prstenovali mlade sive sokolove u Parku", istaknuo je Jurinović.

Nakon više godina je zabilježeno gniježđenje 4 para sredozemnog galeba, a monitoringom su utvrđena i dva teritorija sivog sokola, što je tek drugi put da su zabilježena dva para koja se gnijezde na području NP Mljet.Također, u blizini Zakamenice zabilježen je sredozemni galeb prstenovan još 2007. kao ptić u gnijezdu. 

Jednom godišnje provodi se i važno prebrojavanje ptica vodarica 

Prebrojavanje ptica vodarica odvija se jednom godišnje, a organizira ga Wetlands International, svjetska organizacija za zaštitu močvarnih područja. Cilj ovog dugogodišnjeg projekta je bolje razumijevanje ugroženosti vrsta i staništa kroz monitoring brojnosti ptica na vodenim površinama. Ujedno je to najstariji monitoring program na svijetu, a provodi se od 1967.

Ovogodišnjim prebrojavanjem zabilježeno je 8 vrsta s ukupno 645 jedinki na području otoka Mljeta, a tu su i neke nove vrste. Najbrojniji su galebovi klaukavci na morskom dijelu i liske na kopnenom dijelu Parka. Prilikom prebrojavanja na Blatini zabilježene su tri patke njorke, Aythya nyroca, što je prvi podatak o pojavljivanju ove vrste pataka u Parku.


Reci što misliš!