Događaji

Copernicus

Lipanj 2024. obilježava 12. mjesec globalne temperature 1,5°C iznad predindustrijske

Lipanj 2024. obilježava 12. mjesec globalne temperature 1,5°C iznad predindustrijske
Copernicus služba za klimatske promjene /ECMWF

Copernicus služba za klimatske promjene (C3S), koju provodi Europski centar za srednjeročne vremenske prognoze u ime Europske komisije uz financiranje EU-a, redovito objavljuje mjesečne klimatske biltene s izvješćima o promjenama uočenim u globalnoj površinskoj temperaturi zraka i mora, morskom ledenom pokrivaču i hidrološkim varijablama.

Većina prijavljenih nalaza temelji se na skupu podataka reanalize ERA5, koristeći milijarde mjerenja sa satelita, brodova, zrakoplova i meteoroloških stanica diljem svijeta

Lipanj 2024. bio je globalno topliji od bilo kojeg prethodnog lipnja u evidenciji podataka, s prosječnom ERA5 površinskom temperaturom zraka od 16,66°C, 0,67°C iznad prosjeka za lipanj 1991. – 2020. i 0,14°C iznad prethodne najviše razine postavljene u lipnju 2023.

Ovo je trinaesti mjesec zaredom koji je najtopliji u evidenciji podataka ERA5 za odgovarajući mjesec u godini. Iako neobičan, sličan niz mjesečnih rekorda globalne temperature dogodio se ranije 2015./2016.

Prema podacima ERA5, mjesec je bio 1,50°C iznad procijenjenog lipanjskog prosjeka za 1850.-1900., naznačeno predindustrijsko referentno razdoblje, što ga čini dvanaestim uzastopnim mjesecom koji je dosegao ili probio prag od 1,5°C.

Globalna prosječna temperatura u proteklih 12 mjeseci (srpanj 2023. – lipanj 2024.) najviša je zabilježena, s 0,76°C iznad prosjeka 1991.-2020. i 1,64°C iznad predindustrijskog prosjeka 1850.-1900.

Prosječna europska temperatura za lipanj 2024. bila je 1,57°C viša od prosjeka za lipanj 1991.-2020., čineći taj mjesec drugim najtoplijim lipnjem zabilježenim u Europi.

Europske temperature bile su najviše iznad prosjeka u jugoistočnim regijama i Turskoj, ali blizu ili ispod prosjeka u zapadnoj Europi, Islandu i sjeverozapadnoj Rusiji.

Izvan Europe temperature su bile najviše iznad prosjeka u istočnoj Kanadi, zapadnom dijelu Sjedinjenih Država i Meksiku, Brazilu, sjevernom Sibiru, Bliskom istoku, sjevernoj Africi i zapadnom Antarktiku.

Temperature su bile ispod prosjeka iznad istočnog ekvatorijalnog Pacifika, što ukazuje na razvoj La Niñe, ali su temperature zraka iznad oceana ostale na neobično visokoj razini u mnogim regijama.

Prosječna temperatura površine mora (SST) za lipanj 2024. na 60°S–60°N bila je 20,85°C, što je najviša zabilježena vrijednost za taj mjesec.
Ovo je petnaesti mjesec zaredom da je SST najtopliji u evidenciji podataka ERA5 za odgovarajući mjesec u godini.

Prema Carlu Buontempu, direktoru Copernicus službe za klimatske promjene (C3S): "Lipanj obilježava 13. uzastopni mjesec globalnih rekordnih temperatura, a 12. zaredom iznad 1,5°C u odnosu na predindustrijski period. To je više od statističke neuobičajenosti i naglašava veliki i kontinuirani pomak u našoj klimi, čak i ako ovaj specifični niz ekstrema završi u nekom trenutku, sigurno ćemo vidjeti kako se klima nastavlja zagrijavati. To je neizbježno, osim ako ne prestanemo dodavanje stakleničkih plinova u atmosferu i oceane.

Lipanj 2024. bio je vlažniji od prosjeka nad Islandom, središnjom i većim dijelom jugozapadne Europe, s obilnim oborinama koje su dovele do poplava u regijama Njemačke, Italije, Francuske i Švicarske.
Mjesec je bio sušniji od prosjeka u Irskoj, većem dijelu Ujedinjenog Kraljevstva, Fenoskandije, južne Italije i većeg dijela istočne Europe, osobito oko Crnog mora.

Izvan Europe, u lipnju 2024. bilo je vlažnije od prosjeka u dijelovima Sjeverne Amerike, s nizom oluja, uključujući izniman uragan Beryl. Vlažnije od prosjeka 

bilo je i nad jugozapadnom i jugoistočnom Azijom, najjužnijom Afrikom, područjima Australije i Južne Amerike.
Uvjeti sušniji od prosjeka zabilježeni su u Sjevernoj Americi, nekoliko regija Azije i većini Južne Amerike. Ozbiljni požari na otvorenom dogodili su se u sjeveroistočnoj Rusiji i središnjoj Južnoj Americi.

Opseg arktičkog morskog leda bio je 3% ispod prosjeka, blizu vrijednosti promatranih većinu godina od 2010.
Opseg antarktičkog morskog leda bio je 12% ispod prosjeka, što je drugi najniži opseg za lipanj u evidenciji satelitskih podataka, iza najniže lipanjske vrijednosti od -16% zabilježene 2023. godine.

 


Reci što misliš!