Događaji

PREZENTACIJA PROGRAMA MICROFIGHTER

Prva godina u traženju alternative za bakar u poljoprivredi dala obećavajuće rezultate

Prva godina u traženju alternative za bakar u poljoprivredi dala obećavajuće rezultate
UNIZD

Na Sveučilištu u Zadru danas su prezentirani rezultati prve godine istraživanja u okviru LIFE programa kroz projekt „Microfighter“, čiji je cilj ispitati učinkovitost novog prirodnog i ekološki prihvatljivog proizvoda (Zeo-Biopesticida) koji će smanjiti ili u potpunosti zamijeniti pesticide na bazi bakra koji se koriste u zaštiti od bolesti (peronospora, bakterijska pjegavost, rak masline i paunovo oko) vinove loze, rajčice i masline.

Dugoročno, prisutnost bakra u tlu značajno utječe na biološku raznolikost te je potrebno zaustaviti njegovo daljnje unošenje.

Tijekom prošle godine istraživači i poljoprivrednici svjedočili su iznadprosječnim količinama oborina tijekom travnja, svibnja, ali i kolovoza, što je pogodovalo širenju plamenjače, te jakom pritisku paunovog oka.

Terenska ispitivanja dala su obećavajuće rezultate – statistički nije bilo značajnije razlike u tretiranju kultura s ova dva sredstva, ali je kontrolno ispitivanje pokazalo određene razlike. Ipak, s obzirom na to da se radi tek o prvoj godini, a za pravi učinak potrebno je pratiti utjecaj na okoliš i poljoprivredne kulture kroz duže razdoblje, može se reći da su rezultati vrlo zadovoljavajući.

Nakon pozdravne riječi voditeljice Centra za projekte, znanost i transfer tehnologija Irene Kozulić projekt je prezentirao koordinator s Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu izv.prof.dr.sc. Tomislav Kos, a prezentaciju o bakru kao tradicionalnom sredstvu za zaštitu bilja od biljnih bolesti i perspektivama s obzirom na „Zeleni plan“ i nove okolnosti EU politika predstavila je Ana Gašparović Pinto.

Magdalena Baričević prezentirala je preliminarne rezultate poljskih pokusa na lokalitetima Zadarske županije. Iako se na kontrolnom ispitivanju pokazala određena razlika, koja nije bila vidljiva pri statističkoj obradi, činjenica je da Zeolit može zamijeniti bakar jer je postigao istu učinkovitost u suzbijanju plamenjače i paunovog oka.

- Primijetili smo da su grozdovi bili nešto manji i zrna sitnija, što se ne da vidjeti u statistici. U sljedećem razdoblju napravit ćemo kvalitativne analize, vidjet ćemo hoće li vino od grožđa tretiranog zeolitom odudarati kvalitetom od onog tretiranog bakrom i kolika će biti razlika. Također ćemo uzorkovati tlo kako bismo provjerili je li smanjena koncentracija bakra u njemu, iako je godina dana premalo razdoblje da bismo dobili konačne rezultate.

U živoj raspravi poljoprivrednici su dali podršku znanstvenicima u traženju učinkovitih rješenja za zaštitu bilja, znajući da se standardi stalno mijenjaju naviše.

- U poljoprivredi je uvijek bilo promjena, ali u posljednje vrijeme je izuzetno dinamično. Kada bismo ovo stavili u neki realni kontekst, teško je zamisliti zaštiti bez nekog sredstva na bazi bakra, ali se njega može koristiti na pravilan način. Uzimamo i zeolit, koji je nama jako skup, postoje i drugi pripravci, znanost ide svojim putem da nam pomogne, ali administracija nas previše pritišće, istaknuo je Radoslav Bobanović iz PZ Maslina i vino.

- Mi smo znanstvena zajednica i moramo pronaći alternativu bakru. Vjerujem da ćemo uspjeti u tome, ali treba voditi računa o socijalnom i ekonomskom aspektu, dodao je izv. prof. dr. sc. Zoran Šikić.

Najveći izazov, zaključio je Kos, ostaje - kako promijeniti svijest poljoprivrednog proizvođača.


Reci što misliš!