Saga koja traje 18 godina
Nazire se kraj rješavanju potencijalne ekološke katastrofe na ulazu u Varaždin
Nakon dugih 18 godina, nazire se kraj rješavanju potencijalne ekološke katastrofe na ulazu u Varaždin. Naime, saga sa zbrinjavanjem baliranog otpada koji je u Brezju doživio svoju punoljetnost mogla bi se konačno privesti kraju, nakon što je Vlada Republike Hrvatske odlučila u stopostotnom iznosu preuzeti trošak zbrinjavanja otpada.
Dogovor je postignut krajem listopada nakon sastanka ministra gospodarstva i održivog razvoja Davora Filipovića, župana Varaždinske županije iz redova HDZ-a Anđelka Stričaka i gradonačelnika Varaždina iz redova SDP-a Nevena Bosilja, doznaje net.hr.
"Kao što je u rujnu u Varaždinu rekao premijer Andrej Plenković, cilj Vlade je nakon više od 18 godina napokon riješiti jedan od najvećih problema Varaždina", rekao je Filipović na sastanku te je napomenuo da je o Vladinoj namjeri preuzimanja troška u stopostotnom iznosu obavijestio čelne ljude Grada Varaždina i četiriju općina koji su odmah i prihvatili prijedlog.
Zadovoljni su nakon sastanka i konačnog dogovora bili i Stričak i Bosilj. Smeće će se ukloniti, a gospodarska zona u Brezju napokon će moći biti privedena svrsi – bit će gospodarska zona, a ne kako je do sada bila veliko odlagalište otpada.
No, vjerojatno najzadovoljniji u ovoj priči će biti mještani okolnih mjesta, koji će konačno prodisati punim plućima. Jer kako smo doznali od ljudi koji žive u okolici, ljeti je ponekad bilo teško disati, s obzirom na to da je smeće zaudaralo.
Poštedjet ćemo vas u ovom tekstu svih detalja i peripetija u posljednjih 18 godina, a koji su se događali oko ove teme. Da bismo sve u detalje objasnili, potrebno je ispisati ne nekoliko kartica teksta, već cijelu knjigu, jer zbog smeća su padale tužbe, dizale se optužnice, mijenjali su se gradonačelnici i župani, a smeće je i dalje stajalo na ulazu u Varaždin, kao primjer možda i najveće gradske sramote u povijesti.
No, bale su puno više od problema s kojim su se suočavale razne političke opcije koje su bile na vlasti. Bale su ekološka katastrofa, ekološka bomba koja ide na dušu ne samo lokalnoj vlasti, već i svakoj vlasti koja je bila na čelu države u proteklih 18 godina, a koja je dopustila da na ulazu u jedan od najljepših hrvatskih gradova stoji stotinjak tisuća tona smeća.
Nakon 18 godina, konačno se dočekalo rješavanje problema. "Eppur si muove!", rekao bi Galileo Galilei.
Možda je cijelu tu priču dodatno uzdrmao strašan požar koji je rezultirao ekološkom katastrofom u Osijeku, jer nekoliko dana nakon požara u Varaždinu je održana konferencija za medije na kojoj su govorili zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković, konzultant pri izradi procjene studije rizika od velikih nesreća Nenad Vidović te zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Grada Varaždina Ivica Labaš.
"U Brezju se nalazi stotinjak tisuća tona otpada u kojem ima svega i svačega i stoji tamo dugi niz godina. Srećom, do sada se nije dogodilo ništa, to ne znači da se ne može dogoditi sutra. Slučaj u Osijeku ukazuje na to da je požar podmetnut, a mi u Brezju imamo potpuno otvoren prostor, niti je nadziran, niti je ograđen, niti ima vatrogasne mjere. Stoga je riječ o vrlo visokom riziku", poručio je na konferenciji Marković.
Zadnja studija o rizicima na području grada izrađena je u srpnju 2022. godine, a i sve prethodne verzije prepoznale su bale u Brezju kao potencijalnu opasnost. "Sastav tog baliranog otpada je takav da može uzrokovati samozapaljenje", upozorio je Nenad Vidović, dodavši da postoji i mogućnost namjernog izazivanja požara i tada bi moglo doći do katastrofe slične ovoj u Osijeku.
Rekao je da bale mogu dovesti do tri vrste ugroze. Osim požara, to su otjecanje opasnih i štetnih tvari u zemlju te također mogućnost zagađenja tako da podzemne vode uslijed obilnih padalina narastu iznad razine tla. Naseljena mjesta su već na udaljenosti od tisuću metara, napomenuo je Vidović, dok najčešći vjetrovi u ovome kraju pušu iz toga smjera prema gradu. Te okolnosti dodatno povećavaju rizik u slučaju požara.
Vatrogasni zapovjednik Ivica Labaš upozorio je da se balama može prići samo novom servisnom cestom koja prolazi između njih. "Ako bi to uslijed požara bilo nemoguće, okolo je sve mekano tlo i ne možete prići. Nema vatrogasnih puteva i prilaza, nema mogućnosti gašenja. Vatrogasna crijeva duljine su od 15 do 20 metara, to za onu situaciju nije dovoljno", rekao je Labaš.Na konferenciji je istaknuto da njihov cilj nije stvaranje panike, ali da "moramo biti svjesni te opasnosti jer otpad leži na vodonosniku i tamo u blizini prolazi glavni magistralni plinovod".
Nakon što je vijest o zbrinjavanju baliranog otpada objavljena u javnosti, Net.hr je razgovarao s gradonačelnikom Varaždina Nevenom Bosiljem i županom Varaždinske županije Anđelkom Stričakom.
Obojica su zadovoljni što se problemu bala nazire kraj te što će jedno ružno poglavlje konačno biti zatvoreno.
U razgovoru za Net.hr, gradonačelnik Varaždina istaknuo je da su bale od 2005. pa do 2012. godine gomilane na vodozaštitom području gospodarske zone Brezje. "Moja ekipa kada je došla pokrenula je kompletnu proceduru da raščistimo problem, jer je to bio jedan gordijski čvor koji je bilo gotovo nemoguć za riješiti. Imali ste jedan ugovor iz 2008., imali ste koncesiju iz 2013. i da bi se riješilo, trebalo je riješiti brdo pravnih pitanja", kaže Bosilj.
Izdvojeno
-
Djelomice sunčano uz više oblaka u prvom dijelu dana, osobito ujutro na jugu Jadrana gdje će još mjestimice padati kiša.
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
Jeste za šah i pivo? Red izazova i red opuštanja uz pivo u pogonu pivovare? Poklonite sebi i svojima jedan 'Christmas chess challenge' i zaigrajte šah s bivšim prvakom Hrvatske!
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
Reci što misliš!