Istraživanje portala Gradonačelnik
Prosječno čekanje za Dom za starije i nemoćne na Sfingi je 7 godina, cijene od 398,17 do 716,70 eura
Jedno od elementarnih pitanja našeg društva koje se po svim demografskim značajkama može nazvati „starim“ trebalo bi se odnositi na to kakva je starost koju naši sugrađani treće životne dobi žive i kakva će u budućnosti biti, u kakvim ćemo je uvjetima mi dočekati i proživjeti te na koga se u potrebi za pojačanom njegom i skrbi možemo osloniti.
Hrvatska je konačno uspjela osigurati EU sredstva za gradnju centara/domova za starije u kojima će biti otvoreno preko 1.700 novih mjesta. Do tada, kolege s portala Gradonačelnik istražili su kakva je trenutna situacija s domovima čiji su osnivači država, županije, gradovi i općine – koliki su kapaciteti, cijene, liste čekanja…
Nas je najviše zanimalo kakva je situacija u Domu za starije i nemoćne osobe „Zadar“ na Sfingi.
Ukupni kapacitet Doma za starije i nemoćne osobe „Zadar“ trenutno je 443 korisnika za ovu godinu, od toga se 402 mjesta odnose na središnji objekt te 41 ukupno u podružnicama Preko (21 korisnik) i Sali (20 korisnika).
Zadnji put cijene su povećane 2022. godine. Na Dom se obično čeka oko sedam godina, a listu su, kako kažu iz Županije, donekle smanjili pandemija i proširenje kapaciteta. Prije korone čekalo se i do deset godina na smještaj.
Središnji objekt u Zadru sadrži 76 jednokrevetnih soba, 132 dvokrevetne, 13 apartmana ( u kojima su po dva kreveta) te 12 trokrevetnih. Objekt u općini Preko ima pet trokrevetnih i tri dvokrevetne sobe, a onaj u Salima sastoji se od 10 dvokrevetnih soba.
Za ove objekte sa decentraliziranih funkcija osigurano je 970.341,00 eura, izvorna sredstva iznose 117.000,00 eura, a ukupni plan DZSNO je 3.969.686,96 eura. Županija sufinancira smještaj korisnika u privatnim domovima iznosom od 110 eura mjesečno, smještaj u domovima kojima je osnivač RH, Županija ili JLS se ne sufinancira.
Što se tiče cijena u spomenutim domovima, povećanje je nastupilo u rujnu prošle godine i to, ovisno o vrsti sobe i zdravstvenom stanju korisnika, u rasponu od 14,28 do 21,43 posto.
Tako će pokretni korisnici platiti između 398,17 i 557,44 eura, polupokretni između 464,53 i 650,34 eura dok za stacionar treba izdvojiti između 637,07 i 716,7 eura. Dom pruža i usluge prehrane te dostave ručka (što je prema početnim podacima za 2023. koristilo 20 korisnika) te njege i pomoći u kući, istražio je Gradonačelnik.hr.
Istraživanje za cijelu Hrvatsku pročitajte ovdje.
Vezane vijesti
-
U petak, 13. prosinca, na dan Sv. Luce, u Koncertnoj dvorani braće Berse s početkom u 19 sati, adventsko pripovijedanje - "Ferali u noći- priče koje nose svjetlo".
-
U sklopu izvođenja radova tvrtke Euro projekt d.o.o. na izgradnji javnog sustava odvodnje od nedjelje, 15. prosinca 2024. godine započinje izvođenje radova na rekonstrukciji i dogradnji kanalizacijske i vodoopskrbne mreže na području gradskog naselja Vidikovac.
-
Pročitajte dnevni horoskop i doznajte što vam za današnji dan predkazuju zvijezde
-
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena na Crkvenom kod kućnog broja 11.
Izdvojeno
-
LUKORAN - Uginula lešina dupina već dva tjedna stoji na škrapama kod mjesta Lukoran na otoku Ugljanu. Čitateljica javlja da nitko od odgovornih do sad nije reagirao.
-
Blagdan je svete Lucije, zaštitnice dobrog vida i omiljene svetice najmlađih. Još od davnina na ovaj dan djecu bi u čarapama ili ispod jastuka dočekalo suho voće ili slatkiši.
-
Posljednje statistike razvoda opovrgavaju predrasude da su najstabilniji brakovi supružnika koji su proslavili srebrnu svadbu. Razlozi za tzv. "sijedi razvod" su brojni, stručnjaci navode najčešće sindrom praznog gnijezda.
-
Policijski službenici Postaje pomorske i aerodromske policije Zadar proveli su kriminalističko istraživanje nad 26-godišnjakom zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela Neovlaštena proizvodnja i promet drogama.
Reci što misliš!