Događaji

rad za 500 eura?

Svake godine sve više djece bez pomoćnika u nastavi

Svake godine sve više djece bez pomoćnika u nastavi
Sanjin Strukić/Pixsell

Stotine djece s teškoćama u razvoju svake godine u školu kreće bez riješenog pomoćnika – zbog činjenice da država prekasno raspisuje natječaj za financiranje,ali i zbog plaća od 400-500 eura za koje sve manje ljudi želi raditi

Ugovor pomoćnicima u Koprivničko-križevačkoj županiji sklopljen je na samo 60 dana. Neizvjesnost je ogromna, a evo što kažu pomoćnice u nastavi:

Svi se igraju s našom sudbinom. Potpisala sam ugovor na 3,64 – reći ćemo 25 kuna, što je manje od propisane minimalne satnice od 35 kuna koje je ministarstvo propisalo.”

“Mi nemamo propisan sat rada nego minimalnu plaću u Hrvatskoj, što nas ne zadovoljava. Smatramo da bismo trebali imati satnicu izjednačenu na nivou Hrvatske.”

Situacija posebno loša u Koprivničko-križevačkoj županiji

Koprivničko-križevačka županija i grad Križevci među pomoćnicima u nastavi na zlu su glasu da isplaćuju najmanju satnicu u državi.

Predsjednik udruge pomoćnika u nastavi zato je u emisiji Newsnight prozvao župana Korena da mu je u razgovoru telefonom rekao da će radije dati novac malim nogometašima nego djeci s teškoćama. On pak tvrdi da ga lažno optužuje i najavljuje tužbu.

“Apsolutno sam zgrožen izjavom g. Ivana Milatića koji me je u emisiji N1 televizije teško optužio i oklevetao na temu pomoćnika u nastavi. Stanovitog gospodina Milatića ne poznajem, niti sam ikada s njim razgovarao, a kamoli kazao ono što dotični tvrdi u svojoj izjavi”, izjavio je župan.

“Mi se nismo vidjeli fizički, ali smo razgovarali telefonom. Zvao sam ga 9 srpnja oko 14 sati, sa službenog broja udruge. Komunicirali jesmo, a broj sam našao na stranici Županije. Zvao sam ga na fiksni telefon”, kaže Milatić.

U Koprivničko Križevačkoj županiji ove godine manje je pomoćnika nego lani: 54, umjesto 57, a treba ih 66 učenika. U Križevcima također minus: 26 pomoćnika, jedan manje nego lani – za 30 učenika. No za to, tvrde i župan i gradonačelnik Križevaca, odgovornost nije na njima nego na Vladi i Ministarstvu obrazovanja. Ne morate ni pogađati, ni ondje ne žele pred kameru i lopticu vraćaju na gradove i općine.

Ministarstvo tvrdi da su osnivači odgovorni za pomoćnike u nastavi

Sredstva za financiranje potpore osiguravaju se iz proračuna osnivača, sredstava dijela prihoda od igara na sreću i Europskog socijalnog fonda i sredstava jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i iz drugih izvora.

Dakle, osnivači su odgovorni za osiguravanje potpore pomoćnicima u nastavi/stručnim komunikacijskim posrednicima, dok Ministarstvo sredstvima Eurospskog socijalnog fonda sufinancira uključivanje pomoćnika u nastavi/stručnih komunikacijskih posrednika.

Mami Nikolini koja strepi dok je Matija u školi dosta je tog ping ponga s njom i njezinim djetetom.

Ja znam da resursa nema, ali u 21. stoljeću, u 2023. godini me više nije briga. Ministarstvo, županija i grad nešto moraju promijeniti. Moraju omogućiti sredstva, edukaciju, a ne da gurnu djecu u zatvoreni sustav da su do 21 godine tamo i da onda više nikog nije briga”, kazala je majka.

Godinama isti gubitak energije na dokazivanje tko je kriv jer ova država ne može pružit osnovno djeci s teškoćama. Da se ta energija uloži u pokušaj integracije, Matija, koji doma iz zabave računa potencije do 1000, imao bi puno bolje šanse u svom posebnom životu.

N1 televizija poslala je upite o problemu satnice i broja pomoćnika u nastavi jedinicama lokalne samouprave kao i resornom Ministarstvu znanosti i obrazovanja. Odgovor Ministarstva pronađite OVDJE, a što su odgovorili iz Koprivničko-križevačke županije i Grada Križevaca pišemo u nastavku:


1. Koliko je PUN angažirano ove školske godine u odnosu na prethodnu? Kolike su bile potrebe, zahtjevi roditelja/škola/udruga?


Financiranje rada PUN u školama KKŽ ostvaruje se preko ESF-a. Ove godine preko poziva
https://esf.hr/esfplus/natjecaji/obrazovanje/osiguravanje-pomocnika-u-nastavi-i-strucnih-komunikacijskih-posrednika-ucenicima-s-teskocama-u-razvoju-u-osnovnoskolskim-i-srednjoskolskim-odgojno-obrazovnim-ustanovama-faza-vi/

Prema kvoti financiranja u sklopu poziva Osiguravanje pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika učenicima s teškoćama u razvoju u osnovnoškolskim i srednjoškolskim odgojno-obrazovnim ustanovama – faza VI, Koprivničko – križevačka županija ima pravo na 54 PUN za 59 učenika. Dakle, mi prijavljujemo projekt u skladu s iznosom kojeg nam je netko drugi odredio, a ne prema našim potrebama (ne mi nego svi osnivači). 
Usporedbe radi, prošle godine smo imali pravo na 57 PUN na 10 mjeseci za 59 učenika. 
Naš financijski limit u ovom natječaju bio je 370 tisuća eura, a određen jedinični trošak koji se ostvaruje po jednom PUN iznosi 711,24 EUR.
1 jedinični trošak ostvaruje se temeljem jednog mjeseca rada PUN, 54 PUN * 10 mjeseci rada = 540 jedinica


Ove godine prijavili smo projekt Prilika za sve 6. Naš proračun projekta iznosi 384.069,60 EUR (sufinanciranje ESF 95% - KKŽ 5%) Financiranje nam je odobreno u sklopu 1. Odluke o financiranju od 4. rujna 2023. godine. 
Jedinični trošak od 711,24 EUR uključuje izravne troškove: plaću, doprinose, božićnicu i regres te ostale troškove paušalno do 40% od ovog iznosa: edukacije, administriranje projekta, postupan zapošljavanja, liječnički pregled, putni troškovi, dnevnice, i troškove eventualnih izleta s učenicima, vidljivost…


Sa satnicom na minimalcu (4,72 bruto 2 – SŠ 35 sati, OŠ 30 sati) troškovi za plaće iznose 341 tisuću eura, putni troškovi su oko 27.000, božićnica i regres oko 30.000 eura.
Već smo samo s ovime probili budžet projekta, te županija treba osigurati dodatnih 35-40 tisuća eura za provedbu projekta, a možda i više jer sve ovisi o cijeni edukacije PUN, o čemu još nemao upute, jer Ministarstvo nije verificiralo program i učilišta to još ne mogu raditi.


Naknadno se javila potreba za uključivanjem novih učenika, pa trenutno trebamo u projekt uključiti 66 učenika, te će pojedini PUN raditi s 2 učenika. Učenici koji imaju najveće potrebe dobivaju zasebnog PUN.
Moguće da tijekom školske godine, još neki učenik dobije pravo. Uključivanje PUN radi se u skladu s Pravilnikom o PUN i SKP i ima svoju propisanu proceduru.


2. Koji su ključni problemi da se ne može zaposliti više PUN?


Ograničena financijska sredstva i limiti koje propisuje projekt, a ne prema stvarnim potrebama. 
Nisu određena jedinstvena pravila za cijelu RH, prebacuje se odgovornost i obaveza financiranja na osnivače, a Ministarstvo propisuje pravila i nije osiguralo dostatna sredstva.
Nema dovoljno kandidata za taj posao te se kandidati na ovom radnom mjestu često mijenjaju.
To je radno mjesto na određeno i nepuno radno vrijeme, a maksimalno tijekom trajanja školske godine.
Projekt traži da se od ove školske godine edukacije PUN obavljaju u skladu s Pravilnikom o PUN, a ne kao dosad sa 20 sati edukacije koju su provodile škole. 

3. Kolika je satnica PUN? Koji su ključni razlozi zašto ona ne može biti veća?


Satnica iznosi: 4,72 bruto 2, 4,05 bruto 1 (satnica na razini minimalca), PUN u OŠ prijavljeni su na 30 sati tjedno, a u SŠ na 35 sati. 
Uvjeti za PUN su srednja stručna sprema od četiri razreda, nekažnjavanje i potvrda o završenoj edukaciji za PUN (do sada se priznavala edukacija i 20 sati, nadalje je najavljeno da će to biti formalna dodatna edukacija (djelomična kvalifikacija) u skladu s Pravilnikom)
Osigurana financijska sredstva nisu dostatna za višu satnicu, a nije ni propisano koliko ta satnica treba iznositi s obzirom na ostala radna mjesta u sustavu školstva, te stupanj obrazovanja. To se pitanje izbjegava i prebacuje na odluku svakom prijavitelju zasebno.
Uz sve navedeno, moramo naglasiti da je Županija u više navrata od resornog Ministarstva tražila da se promijene limiti plaća pomoćnika
.

Župan Darko Koren je posljednji puta reagirao 1. rujna 2023. godine dopisom ministru Fuchsu kojim ponovno ukazuje na problem te vam dopis dostavljamo u prilogu. 
S poštovanjem, 
                                                                                    Pročelnica Službe ureda župana:
                                                                                                                  Melita Ivančić


 

 


Reci što misliš!