Poplave zaprljale vodu
Voda iz bunara kod jezera Šoderice ne smije se piti
Prelijevanje Drave iz korita uzrokovalo je poplave na Botovu gdje je praonica vagona, čime je tlo natopljeno naftnim derivatima i kemikalijama. Iz županijskog Zavoda za javno zdravstvo poručuju da lokalno stanovništvo ne pije vodu iz bunara te da se ne kupa u Šoderici
Nakon katastrofalnih poplava koje su pogodile općine uz rijeku Dravu, postoji mogućnost da je otrovano jezero Šoderica s bunarima, piše Glas Podravine.
Uzrok ovog problema vjerojatno je praonica vagona na Botovu kraj Koprivnice, gdje je tlo natopljeno velikim količinama naftnih derivata i kemikalijama za vrijeme istjecanja Drave iz korita.
Ozbiljnost stanja površine na Botovu, ili nove tempirane ekološke bombe, za Glas Podravine je potvrdio i načelnik Općine Ivan Sabolić.
“Dio praonice je pod vodom. To je još jedan od užasa koji nam se trenutno događa. Došlo je na naplatu to što su u Zagrebu više od desetljeća zanemarivali problem na koji stalno ukazujemo”, kazao je.
Postavlja se pitanje gdje će sva ta zatrovana voda u konačnici završiti i hoće li Šodericu pretvoriti u mrtvo jezero?
Ravnateljica županijskog Zavoda za javno zdravstvo Draženka Vadla poručila je građanima kako bi bilo najbolje da ne konzumiraju vodu iz svojih bunara.
“Zagađena voda iz bivše praonice vagona dospjet će svugdje, a tek će analize voda pokazati pravo stanje stvari. Bojim se da je sezona kupanja na Šoderici za ovu godinu završena. Posebno upozoravam ljude koji imaju bunare da iz njih ne konzumiraju vodu s obzirom na to da tako mogu ugroziti svoje zdravlje. Još neko vrijeme nećemo znati jesu li i koliko zatrovani”, poručila je.
Iz HŽ su poručili kako će se mjesto sanirati te tvrtke HŽ-a međusobno prebacuju krivnju za zagađenje.
Izdvojeno
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
-
Pitanje nošenja vjenčanog prstena daleko je složenije nego što se na prvi pogled čini. Ova naizgled jednostavna tradicija krije bogatu povijest koja seže sve do drevnog Egipta, a današnji običaji razlikuju se diljem svijeta.
Reci što misliš!