Događaji

sve veći problem

Konferencija: Ulaganjem u socijalnu infrastrukturu moguće rješenje depopulacije

Konferencija: Ulaganjem u socijalnu infrastrukturu moguće rješenje depopulacije
Bojan Bogdanić

Programi stambenog zbrinjavanja, bespovratnih kredita za poduzetnike, povlačenje EU sredstava te ulaganje u socijalnu infrastrukturu pozitivne su prakse u zaustavljanju negativnih demografskih trendova, rečeno je u petak na konferenciji o demografiji.

Na konferenciji "Lokalne demografske i razvojne mjere" župani, gradonačelnici, načelnici, veleposlanici i predstavnici institucija raspravljali o dobrim i lošim demografskim mjerama u domeni lokalne vlasti, kao i o mogućnostima revitalizacije najteže pogođenih područja u Hrvatskoj. 

Pomaci se mogu vidjeti tek za 10 godina

"Popis stanovnika pokazao je da smo u zadnjih 10 godina išli silaznim putem, ali to ne znači da ćemo tako nastaviti. Da se to ne bi dogodilo, treba nam suradnja na svim razinama", istaknula je državna tajnica Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade Željka Josić.

Dodala je kako će se pozitivni demografski trendovi vidjeti tek za 10 godina i to pod uvjetom da već sada dobro postave mjere, a pri tome Vlada i lokalna i regionalna zajednica moraju biti glavni partneri i slušati potrebe stanovništva, a pogotovo mladih i mladih obitelji. 

Josić je istaknula kako su se slavonske županije koje imaju problema s velikim odljevom stanovnika okrenule prema svom stanovništvu u vidu programa stambenog zbrinjavanja, bespovratnih kredita za mlade poduzetnike, za žene te ulažu u vrtiće, što podupire i Vlada.

"Kroz bespovratna sredstva koja smo dobili kroz NPOO, ulaže se u odgojno-obrazovne ustanove, zdravstvo, komunalnu infrastrukturu i sve ono što je potrebno za stvaranje kvalitetnog života za stanovnike", istaknula je.

Dodala je kako Ured i dalje radi na povećanju rodiljnih i roditeljskih potpora na nacionalnoj razini.

Grad Dugo Selo naveden je kao pozitivan primjer jer je jedan od rijetkih gradova koji je zabilježio rast stanovništva u odnosu na popis stanovništva iz 2011. godine. 

Pročelnik gradskog upravnog odjela za gospodarstvo Dean Dragičević naveo je kako razlog tome, osim same blizine Zagreba i nešto jeftinijeg stambenog prostora, taj što su u proteklih pet godina poticali dolazak stanovništva u Dugo Selo. Nema neupisane djece u vrtić, a svakodnevno razvijaju i socijalnu, društvenu i gospodarsku infrastrukturu. 

Kao dobar primjer istaknuo je i povlačenje sredstava iz EU fondova. Dragičević je naveo kako do 2017. nije bilo povučenih sredstava, a do danas je Grad povukao oko 100 milijuna kuna, a još preko 400 milijuna povlače s drugim partnerima. Istovremeno, Grad je ostao na istom broju zaposlenika - 23. 

Problem ne mogu riješiti samo lokalne jedinice

Župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić naglasio je kako problem demografije ne može riješiti niti jedna županija ili grad posebno jer nema takvu financijsku moć. Naveo je kako su za promjenu demografske slike ključni nacionalni politički konsenzus o demografiji, donošenje zakona te promjena društvene klime.

Što se tiče mjera u županiji koja je sedma po negativnom trendu s izgubljenih 14 posto stanovnika, Anušić je istaknuo kako su jedina županija koja u potpunosti plaća školski obrok za sve osnovnoškolce te imaju subvencionirane kredite bez kamate za mlade obitelji kada kupuju svoju prvu nekretninu. Isto je i s poduzetnicima, obrtnicima i onima koji žele započeti biznis. 

Anušić je naveo i kako se njihovo gospodarstvo "ozbiljno probudilo", povećali su broj radnih mjesta, zaposlenih i BDP, a u županiju se vratilo 30 posto osoba koje su otišle u inozemstvo te se i dalje kontinuirano vraćaju. 

Općina Rakovica zabilježila je negativni demografski trend, a načelnik Mihovil Bićanić naveo je kako su predvidjeli mjere poput oslobađanja roditelja s troje ili više djece od plaćanja vrtića, a smanjene su cijene i za prvo dvoje. Ove godine pokrenut će mjere sufinanciranja gradnje obiteljskih kuća, a u planu je i pokretanje poslovne zone što će podići proračun, gospodarstvo i potaknuti ostanak. 

I Ozalj bilježi manje stanovnika, no gradonačelnica Lidija Bošnjak istaknula je kako rade i na zadržavanju vlastitih mladih i na doseljavanju s drugih područja pa su ove godine uveli poticaje za kupnju ili rekonstrukciju kuće ili stana i uveli su besplatni vrtić za svako treće i sljedeće dijete u obitelji.

Nedavno su dogradili dječji vrtić pa sada više nema liste čekanja. Iako školstvo nije u gradskoj nadležnosti, za njega tijekom godine izdvajaju oko 1,5 milijuna kuna za produženi boravak, financiranje obroka i prijevoza učenika, studenata, a daju i stipendije. 


Reci što misliš!