Turskoj vraćen antički i srednjovjekovni novac zapljenjen na Bajakovu
Primopredaja antičkog i srednjovjekovnoga novca s područja Republike Turske, koje je hrvatska policija zapljenila u travnju 2019. na Graničnom prijelazu Bajakovo u vozilu turskog državljana, održana je u ponedjeljak u Ministarstva kulture i medija u Zagrebu.
Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek izjavila je kako je u suradnji turskih i hrvatskih stručnjaka danas završen proces povrata novčića, koji su zaplijenjeni na državnoj granici Republike Hrvatske i iza koje je utvrđeno da potječe iz Turske.
"Ovim povratom nastavljamo provoditi važnu međunarodnu konvenciju UNESCO-a o sprječavanju nelegalne trgovine kulturnim dobrima", rekla je ministrica Obuljen Koržinek, dodavši kako su tome posvećene sve države članice UNESCO-a.
"Uvijek se veselimo kada se nešto u Hrvatsku vrati, što je nelegalno izneseno. Ovaj put smo mi imali prigodu vratiti ovaj vrijedni nalaz", naglasila je hrvatska ministrica kulture i medija.
Numizmatički artefakti iz jugoistočne Turske
Turski veleposlanik u Hrvatskoj Mustafa Babur Hizlan izvijestio je da su numizmatički artefakti s područja jugoistočne Turske. Nakon povrata bit će pospremljeni u Civilizacijskom muzeju u Ankari.
Ravnatelj Arheološkog muzeja u Zagrebu Sanjin Mihelić rekao je da su artefakti stari od 5. stoljeća prije Krista pa sve do Novoga vijeka. Riječ o novčićima iz razdoblja Perzijskoga, helenističkoga i Rimskog carstva pa sve do Bizanta.
Mihelić je istaknuo kako je najviše bronačnih i srebrnih novčića te nešto zlatnika.
Riječ je o 2955 komada metalnog novca ukupne mase 16,03 kilograma, za koji je procijenjeno da ima iznimnu numizmatičku vrijednost.
Nakon oduzimanja novac, koje je hrvatska granična policija pronašla u vozilu turskog državljanina, preliminarna procijenjena napravljena je u Gradskom muzeju u Vinkovcima. Utvrđeno je da datira iz razdoblja od 5. stoljeća prije Krista do 16. stoljeća. , a zatim je bio privremeno smješten u Arheološkom muzeju u Zagrebu.
U svibnju 2021. godine organiziran je dolazak numizmatičara iz Republike Turske koji su stručno obradili i katalogizirali oduzeti novac te ustanovili da potječe s teritorija Republike Turske, nakon čega je i službeno zatražen povrat privremeno oduzetih kulturnih dobara.
Izdvojeno
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
-
Nema sumnje da je retinol jedan od najučinkovitijih sredstava za borbu protiv bora i znakova starenja kože. Taj skup sintetičkih molekula dobivenih iz vitamina A, sveti je gral pomlađujućih sastojaka - pomlađuje, obnavljaja strukturu i kvalitetu kože, zaglađuje bore, smanjuje hiperpigmentacijske mrlje, ublažava akne…
Reci što misliš!