nova odluka stožera
EU digitalne covid potvrde od sada vrijede 365 dana
U Hrvatskoj od sada EU digitalne covid potvrde o cijepljenju vrijede 365 dana, a izdavanje potvrda omogućeno je i za cjepiva koja nemaju središnje odobrenje u EU, objavljeno je u četvrtak na web stranici EU digitalna COVID potvrda.
Prema preporuci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u sustav EU digitalnih covid potvrda od danas je implementirano novo pravilo kojim se produžuje trajanje potvrda o cijepljenju s 270 na 365 dana.
Novo trajanje potvrda odnosi se na sve nove potvrde, kao i za one ranije izdane. Trajanje ranije izdanih potvrda automatski se produžuje i nije potrebno ponovno podnositi zahtjev.
Trajanje svojih potvrda građani mogu provjeriti pohranjivanjem potvrde u digitalni novčanik mobilne aplikacije CovidGO, a u slučaju putovanja u druge zemlje svakako je nužno provjeriti lokalna pravila koja su na snazi.
Sukladno prihvaćenoj reviziji dokumenta od mreže e-Zdravstva Europske komisije od 29. rujna 2021. omogućeno je izdavanje EU digitalnih covid potvrda i za cjepiva koja nemaju središnje odobrenje u EU. Riječ je o sedam cjepiva pod nazivima Covavax, CoronaVac, Sputnik-V, BBIBP-CorV, EpiVac Corona, Covishield i NVX-CoV2373.
S novom duljinom trajanja, još uvijek su na snazi ranija pravila izdavanja koja se odnose na cjepiva koja imaju središnje odobrenje u EU.
Potvrdu o cijepljenju tako mogu dobiti osobe koje su cijepljene s obje doze cjepiva protiv covida, osobe koje su cijepljenje s dvije doze različitih cjepiva koja se primaju u dvije doze, primjerice, osoba je primila prvu dozu AstraZenece, a drugu Pfizera, te osobe koje su cijepljene cjepivom koje se prima u jednoj dozi.
Potvrdu mogu zatražiti i osobe koje su cijepljene jednom dozom cjepiva koje se prima u dvije doze, a koje unatrag 180 dana od dana primitka cjepiva imaju pozitivan PCR test. Potvrdu mogu zatražiti od dana cijepljenja te će im ona također vrijediti 365 dana.
Na web stranici EU digitalna COVID potvrda https://www.eudigitalnacovidpotvrda.hr/ može se zatražiti i dobiti potvrda.
Izdvojeno
-
Vjerojatno ste čuli da nije dobro za probavni sustav, no je li stvarno tako? Dobra vijest je da pijenje kave na prazan želudac nije nužno loše za vas, a vaš se želudac obično može prilagoditi i zaštititi.
-
Utakmica 17. kola HNL-a između nogometaša Istre 1961 i Šibenika je bila protkana brojnim prilikama i preokretima, a na kraju je završila bez pobjednika 3-3 (1-2).
-
U trećem i posljednjem tekstu u seriji o sigurnim i pravednim granicama planetarnih resursa bavimo se putokazima ostvarivanja ovih progresivnih društvenih i ekoloških ciljeva.
-
Iako smo skloni gastritisom nazvati svaku bol u gornjem dijelu želuca, riječ je o posebnom stanju čija se dijagnoza potvrđuje histološkim pregledom tkiva.
Reci što misliš!