Događaji

#zadar

Održana 23. Ljetna akademija u organizaciji OB Zadar i Sveučilišta u Zadru

Održana 23. Ljetna akademija u organizaciji OB Zadar i Sveučilišta u Zadru
OB Zadar

I ove godine od 23.-27. kolovoza, u Zadru se održala “23. Ljetna akademija 2021” u organizaciji Akademije za razvojnu rehabilitaciju u suradnji s Općom bolnicom Zadar i Sveučilištem u Zadru. U ime Organizacijskog odbora, Opće bolnice Zadar i Odjela za psihologiju Sveučilišta u Zadru skup je pozdravila voditeljica Odjela za pedijatriju OB Zadar prim. dr. sc. Sanja Delin, dr. med.

Skupu se obratila i državna tajnica Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Marija Pletikosa kao i županijski i gradski pročelnici Bernard Maruna i Neven Klarin.

Polaznicima je u ime Sveučilišta zaželjela dobrodošlicu prorektorica za studije i studente prof.dr.sc. Nedjeljka Balić Nižić. Na kraju uvodnog dijela predsjednica Akademije za razvojnu rehabilitaciju prof. dr. sc. Vlatka Mejaški Bošnjak dr. med. upoznala je sudionike s ovogodišnjim programom koji je namijenjen stručnjacima različitih profila: specijalistima pedijatrije i pedijatrijske neurologije, specijalistima fizijatrije i rehabilitacije, liječnicima opće medicine, psiholozima, logopedima, edukacijskim rehabilitatorima, radnim terapeutima.

Prva dva dana prof. dr. sci. Leena Haataja neuropedijatrica sa Sveučilišta u Helsinkiju održala je tečaj Hammersmith Infant Neurological Examination. To je standardizirani neurološki pregled dojenčadi i male djece (od 3 do 24 mjeseca), priznat i uvelike korišten u svijetu. Prvi dan je bio teoretski, a drugi dan praktični pregledi polaznika uz superviziju profesorice.

Treći dan tj. 25. kolovoza na programu je bila radionica Europske klasifikacije cerebralne paralize (SCPE), koju je vodila prof. dr. sc. Vlatka Mejaški Bošnjak, dr. med., dr. Ivana Đaković iz Klinike za dječje bolesti Zagreb i prim. dr. sc. Sanja Delin, dr. med. iz Opće bolnice Zadar. Na radionici su prikazana djeca s cerebralnom paralizom, klinička klasifikacija prema preporukama europskog projekta i standardizirani nalazi magnetske rezonancije mozga. Program je bio koristan i privlačan širokom krugu stručnjaka koji se bave razvojnim teškoćama djece napose pedijatrima i neuropedijatrima.

Zadnja dva dana 26. i 27. kolovoza na programu je bio tečaj Marte Meo-prirodna potpora razvoju djeteta. Voditeljice tečaja Maria Artz socijalna pedagoginja iz Nizozemske i Mirna Wudernitz, dr.med., utemeljiteljice su ove metode koja nalazi sve širu primjenu u terapijskim postupcima djece s poremećajem komunikacije u kojoj terapeut prenosi roditelju upute o svakodnevnim postupcima s djetetom.

Hvala svim članovima organizacijskog odbora na angažmanu u organizaciji ovog skupa posebno prim. dr. sc. Sanja Delin, dr. med., voditeljici Odjela za pedijatriju i dr.sc. Mariji Ljubičić glavnoj sestri Odjela za pedijatriju Opće bolnice Zadar.