Događaji

U sklopu projekta HelpNet

Bolnica dobila uređaj za tretman infektivnog otpada, najavljeno i uvođenje telemedicinskih usluga

Bolnica dobila uređaj za tretman infektivnog otpada, najavljeno i uvođenje telemedicinskih usluga

Saborska zastupnica i ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu Maja Grba-Bujević danas je posjetila Zadar gdje je s ravnateljima zdravstvenih ustanova, kojima je osnivač Zadarska županija, održala sastanak na temu uvođenja i provođenja telemedicinskih usluga na području Zadarske županije

U sklopu projekta HelpNet, koji provodi Vlada Republike Hrvatske, sudjeluje 156 zdravstvenih ustanova. U Zadarskoj županiji uključena je OB Zadar, a isti telemedicinski centar postoji i u Specijalnoj bolnici za ortopediju u Biogradu na Moru.

– U toku ovog projekta želimo spojiti sve ispostave Domova zdravlja kako bi se kardiološke usluge putem telekardiologije mogle pružati svim ljudima koji žive na području Zadarske županije – kazala je Grba-Bujević pojasnivši kako u tom slučaju pacijenti ne dolaze u bolnice već sve dobivaju putem telemedicine u svojim ustanovama zbog čega ne moraju ići na put i trošiti svoje slobodne dane i financije.

– Uzet ćemo primjer usluge 24-satnog holtera za koju se čeka između dva i tri mjeseca. U slučaju telemedicine mi taj uređaj postavimo u neki telemedicinski centar u Zadarskoj županiji. Pacijent dođe u taj centar gdje mu se taj uređaj priključi i koji on za 24 sata skine te putem patronažne sestre pošalje u bolnicu gdje ćemo postaviti softverski centar i gdje će ga specijalista očitati. Nalaz se potom vraća nazad njegovom doktoru gdje će ga pacijent i preuzeti. To bi postavili na četiri-pet mjesta u Zadarskoj županiji  što znači da ljudi ne bi morali putovati u bolnice i ne bi opterećivali bolnički sektor nego bi uslugu dobili na kućnom pragu što bi smanjilo i liste čekanja.

Grba-Bujević u društvu je župana Božidara Longina i ravnatelja OB Zadar Željka Čuline obišla i uređaj za tretman infektivnog otpada koji je u OB Zadar nedavno stavljen u funkciju.

– Ovim uređajem, koji  ima rijetko koja bolnica, uključujući i puno veće bolnice  i kliničke centre, naša ustanova je na vrijeme uočila koliko će provedba protuepidemijskih mjera  utjecati i na sam okoliš te je u rekordnom vremenu  pristupila rješavanju tog problema. Otkako je krenula pandemija koronavirusa porast infektivnog otpada u našoj se bolnici udesetostručio. Kako bi riješili taj problem nabavili smo ovaj uređaj koji je početkom veljače počeo s radom. On radi u ciklusima, a u smjeni od osam sati možemo napraviti desetak ciklusa, odnosno možemo zbrinuti oko 200 kilograma infektivnog otpada. On je po svom volumenu 75% manji, a njegova je težina do 25% manja – kaže Čulina istaknuvši kako uređaj donosi i znatne financijske uštede.

U svrhu poboljšanja zdravstvene usluge pacijenata Zadarske županije, poglavito njene otočke populacije, povuklo se i pitanje oko mogućnosti nabavke helikoptera za hitnu medicinsku službu, istu onakvu kakva je jučer puštena u rad u Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Međutim, na takvo će se što stanovnici zadarskih otoka morati ipak malo strpjeti jer se, prema riječima Grbe-Bujević, radi o jednom velikom, teškom i obimnom projektu koji ne ide preko noći.

– Prije će dobiti brzi brod nego helikopter – zaključila je Grba-Bujević.


Reci što misliš!