COVID-19
Prvi puta nakon tri mjeseca imamo manje od 100 bolesnika na respiratoru
Hrvatska po prvi puta nakon tri mjeseca danas ima manje od 100 bolesnika na respiratoru što pokazuje da se silazna krivulja broja novozaraženih i hospitaliziranih nastavlja, izjavio je u ponedjeljak ministar zdravstva Vili Beroš.
"Silazna krivulja broja novozaraženih, hospitaliziranih i onih na respiratoru se nastavlja. Nakon dugo vremena, točnije od 2. studenog, ovo je prvi put da smo ispod 100 bolesnika na respiratoru", rekao je Beroš na konferenciji za novinare Nacionalnog stožera civilne zaštite.
"Zadnji ponedjeljak s tako niskim brojem novozaraženih bio je 28. rujna. Situacija pokazuje da mjere imaju smisla ali treba imati u vidu da je od početka epidemije u Hrvatskoj umrlo više od 5000 ljudi, da i dalje imamo teške kliničke slike, nove sojeve virusa i zato je i dalje potreban oprez", rekao je Beroš.
Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) Krunoslav Capak naveo je kako u odnosu na prošli tjedan bilježimo 11,7 posto manje novozaraženih.
Dosad je u Hrvatskoj cijepljeno 58.829 osoba te je utrošeno 83.928 doza cjepiva. Dvije doze primilo je 25.099 ljudi a jednu 33.730. Na Pfizerovo cjepivo prijavljeno je 430 sumnji na nuspojave među kojima je bilo 26 alergijskih reakcija, od kojih dvije ozbiljnije, dok je na Modernino cjepivo bilo 13 prijava, blage prirode.
Nova isporuka Modernina cjepiva treba stići tijekom ovog tjedna, a Pfizer bi nam svakog ponedjeljka do kraja veljače trebao isporučiti točno utvrđen broj kutija, rekao je Capak.
Zasad se zna da bi do polovice veljače trebali u Hrvatsku stići 156.000 doza AstraZenecinomg cjepiva koje je, kaže Capak, Europska agencija za lijekove (EMA) registrirala za sve dobne skupine iznad 18 godina, unatoč dvojbama o njegovoj učinkovitosti kod starijih od 65 godina.
"Postoje u izvještaju AstraZenece dvojbe o kojoj se učinkovitosti radi, ali cjepivo je prema izvještaju EMA-e učinkovito za starije dobne skupine", kazao je.
Voditelj Nacionalnog stožera i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović ustvrdio je kako Hrvatska u ovom trenu ima manje stoge mjere od ostalih država članica EU, odgovarajući na pitanje oko nezadovoljstva ugostitelja koji zbog produženja mjera i dalje ne mogu raditi.
"Jasno nam je da je teško svima koji ne mogu raditi svoj posao. Barovi i teretane su zatvoreni diljem svijeta i njihovo zatvaranje nema nikakav drugi motiv osim zaustavljanja infekcije. Svatko dobronamjeran to razumije", kazao je Božinović.
Ukoliko pokazatelji i dalje budu dobri te ako se brojke novozaraženih budu i dalje spuštale skloni smo raditi određene korekcije mjera koje su na snazi u iduća dva tjedna, dodao je. Demantirao je informaciju koja se pojavila da se kafići i teretane neće otvarati do 1. svibnja.
Na pitanje je li kava za van veliki rizik za širenje pandemije s obzirom da se prodaje i na kioscima i u pekarama, Božinović je rekao da su kafići ipak mjesta gdje bi se zadržali, a ne samo nešto pokupili te kako je to u trenutku donošenja odluka procijenjeno kao epidemiološki visoko rizični potez.
"Mi pokušavamo stvoriti preduvjete za uspješnu, koliko je to moguće, turističku sezonu. Za uspješnu turističku sezonu od krucijalne važnosti će biti da se država može vani predstaviti kao sigurna destinacija za strane turiste. Znamo što se sve događalo prošle godine, znamo da će konkurencija ove godine biti još žešća, a znamo da je to razdoblje u kojem sektor ugostiteljstva ostvari gotovo 80 posto godišnjih prihoda", kazao je.
Smatra kako nikome u tom sektoru nije u interesu da napravi nešto čime bismo umanjili izglede da Hrvatska krene i u predsezonu i sezonu kao država koja se može reklamirati kao epidemiološki sigurna za goste.
Komentirajući jutrošnji slučaj policijske intervencije kod otvaranje teretane u Zagrebu, Božinović je rekao kako će policija i inspektori Civilne zaštite i Državnog inspektorata, koji idu zajednički u ophodnje, provoditi zakon.
Taj slučaj je predmet kriminalističkog istraživanja koje je u tijeku, rekao je i dodao kako postoje situacije u u kojima se mora pribjeći sankcioniranju ponašanja koja su rizična za širenje zaraze. "Prepustimo to institucijama", rekao je Božinović.
Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" Alemka Markotić tekla je kako se vrše pripreme za sekvencioniranje uzoraka kako bi se utvrdilo da li je neki od novih sojeva zabilježen u Hrvatskoj.
Vezane vijesti
-
Covid-odjeli 29 hrvatskih bolnica dobili su 169 respiratora nove generacije, ukupne vrijednosti preko 38 milijuna kuna, a namijenjeni su ventilaciji pacijenata svih uzrasta, izvijestilo je u ponedjeljak Ministarstvo zdravstva.
-
Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je u srijedu kako je u Kliničkoj bolnici Dubrava smrtnost bolesnika na respiratoru 68 posto te da je od ukupno 92 danas preminulih na respiratoru, njih 65 imalo tri ili više kroničnih bolesti.
-
U Hrvatskoj je u posljednja 24 sata potvrđeno 5958 novih slučajeva zaraze koronavirusom, a umrlo je 27 osoba, izvijestio je u četvrtak Nacionalni stožer civilne zaštite.
-
Potpredsjednik Vlade Davor Božinović izjavio je u četvrtak da se, s obzirom na porast broja novozaraženih u posljednja dva dana, ne može isključiti veća prisutnost omikron varijante covida-19 u Hrvatskoj od sporadična 24 slučaja, do sada potvrđena sekvenciranjem.
Izdvojeno
-
Djelomice sunčano uz više oblaka u prvom dijelu dana, osobito ujutro na jugu Jadrana gdje će još mjestimice padati kiša.
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
Jeste za šah i pivo? Red izazova i red opuštanja uz pivo u pogonu pivovare? Poklonite sebi i svojima jedan 'Christmas chess challenge' i zaigrajte šah s bivšim prvakom Hrvatske!
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
Reci što misliš!