Događaji

pljuskovi, vjetar...

Promjena vremena zahvatila veći dio zemlje

Promjena vremena zahvatila veći dio zemlje
Sanjin Strukic/PIXSELL

Stigla je nova promjena vremena. Za većinu zemlje je proglašen narančasti meteoalarm zbog opasnosti od obilne kiše i poplava, na Jadranu i zbog vjetra, a u Dalmaciji i zbog grmljavinskog nevremena.

Kako su meteorolozi i najavljivali, pogoršanje je tijekom noći zahvatilo veći dio zemlje, pada kiša, često i obilnija.

Posebno obilna kiša pada lokalno duž Jadrana.  

Puše i jak vjetar južnog smjera, južnjak i jugozapadnjak, na sjevernom dijelu, gdje su mogući udari i do 70 kilometara na sat. Moguće su izraženije nevere na moru, najavljuje meteorologinja N1 Tea Blažević.

Kako su izraženi parametri nestabilnosti, mogu se formirati i pijavice. Upravo će na Kvarneru, srednjem Jadranu, u Gorskom kotaru i Lici i unutrašnjosti Dalmacije do navečer pasti najviše kiše, lokalno preko 50, pa i 60 litara po metru četvornom.

Sredinom dana vjetar će promijeniti smjer na sjeverni, pa će na sjevernom i srednjem dijelu Jadrana zapuhati jaka bura, olujna na udare pod Velebitom. Vjetar u podvelebitskom dijelu može udarati brzinama iznad 100 kilometara na sat! Vjetrovito će biti i južnije, gdje će dominirati jaka tramontana.

Izgledni su problemi u prometu. HAK već od jutros upozorava na vlažne i skliske kolnike u većem dijelu Hrvatske, stoga treba biti oprezan!

Prema kraju dana, najprije na zapadu, očekuje se postupni prestanak oborine i razvedravanje.

Vakula nakon promjene upozorava i na prvi mraz u gorju

U svojoj prognozi za HRT Vakula govori o brzoj i kratkotrajnoj kiši koja će pasti diljem zemlje i dodaje kako će ponovno kišovitije biti na sjevernom dijelu Jadrana te u gorju i središnjoj Hrvatskoj. 

"Ponegdje će opet biti i izraženijih pljuskova, grmljavine i olujnog nevremena, a moguća je i tuča, na Jadranu i pijavice. Zbog kratkotrajno obilne kiše ponovno je povećana vjerojatnost mjestimičnih bujičnih poplava, a probleme će nekima na Jadranu stvarati i promjena vjetra s gdjegod jakog juga i jugozapadnjaka na uglavnom još jaču buru i tramontanu - prijepodne na sjevernom dijelu, kasnije i južnije", prognozira Vakula.

Dodaje kako će uz sve to i zamjetno osvježiti. 

“Razvedravanje sa zapada uvod je u stabilnije dane - pretežno suh pa i sunčani te ponovno danju topliji četvrtak i petak, u većini Hrvatske i subotu. No, valja upozoriti na jutarnju svježinu, posebice u unutrašnjosti Hrvatske, i to najizraženiju u gorskom području, gdje je već u četvrtak te posebice u petak pri tlu moguć prvi slab mraz nakon ljeta.

Za vikend toplije, uz ponovno jačanje južine i naoblačenje, s kojim će vjerojatno početi novo kišovitije razdoblje”, dodaje Vakula.

Narančasti alarm za najveći dio zemlje, civilna zaštita poziva na oprez

Na snazi za danas  je narančasti alarm za najveći dio zemlje osim krajnjeg istoka i krajnjeg juga, gdje je na snazi žuti alarm. Priopćenje prognostičara proslijedila je i civilna zaštita, a mi ga prenosimo u cijelosti.

“Na riječkom području očekuje se obilna kiša i lokalno su moguće bujične i urbane poplave s količinom oborine od 40 -70 mm te moguće grmljavinsko nevrijeme.

Budite spremni na jača grmljavinska nevremena koja mogu prouzročiti veliku štetu i zaštitite se od munja. Moguća su oštećenja na imovini te na drveću. Moguće su lokalne bujične poplave, olujni udari vjetra i tuča. Mogući su prekidi u aktivnostima na otvorenom te u prometu.

Na području zagrebačke, karlovačke i gospićke regije se očekuje obilna kiša, a lokalno su moguće bujične i urbane poplave s količinom oborina od 30-60 mm.
Također, na području kninske regije se očekuje obilna kiša, osobito u sjevernim područjima. Lokalno moguće bujične i urbane poplave s količinom oborine 20-60 mm.

Budite spremni zaštititi sebe i svoju imovinu. Moguće je poplavljivanje imovine i prometne mreže. Također je moguć prekid opskrbe energijom, prekid komunikacijske mreže kao i opskrbe vodom. Opasni uvjeti za vožnju zbog smanjene vidljivosti te proklizavanja na mokrim kolnicima.

Na području zapadne obale Istre, Kvarnera i Dalmacije se očekuje ponegdje jak jugozapadni vjetar u okretanju na buru i tramontanu, kratkotrajno i vrlo jaku s najjačim udarima vjetra do 100 km/h dok se na području Velebitskog kanala očekuju udari do 110 km/h.

Očekujte i budite pripravni za olujne brzine vjetra u kombinaciji s lokalno visokim valovima koji su se već ili će se tek generirati. Upravljanje plovilom u tim uvjetima zahtijeva veliko iskustvo te adekvatno opremljena plovila. Preporučljivo je da pomorci bez odgovarajućeg iskustva potraže sigurnu luku prije početka potencijalno opasnog vjetra i valova. Vjerojatno je da mnogi katamarani i trajekti neće ploviti pa ako putujete, pratite informacije o prometu”, priopćili su.

Valja napomenuti i kako promjena počinje već kasno danas u Istri i na Kvarneru i Kvarneriću pa je od 21 sat na snazi i za ta područja žuti meteoalarm.

Što nas čeka nakon promjene vremena?

Prema prognozama meteorologa, promjena će biti silovita, ali kratkotrajna. 

"Od četvrtka do subote na kopnu uglavnom stabilno i sunčano, u jutarnjim satima s maglom. Dnevna temperatura će porasti, no jutra će biti svježa pa je uglavnom u gorju moguć mraz.

Pretežno sunčano i sve toplije u drugom dijelu tjedna i na Jadranu, već u četvrtak uz slabljenje bure. U subotu će pak opet zapuhati jugo, s kojim će se na sjeverni Jadran opet nakupljati oblaci iz kojih može biti mjestimične kiše", prognozirao je za HRT Krunoslav Mikec iz DHMZ-a.


Reci što misliš!