Događaji

komemoracija za civilne žrtve

Milanović i Plenković na komemoraciji u Gruborima, Pupovac: Ovo je veliki iskorak

Milanović i Plenković na komemoraciji u Gruborima, Pupovac: Ovo je veliki iskorak
RTL.hr

U zaseoku Grubori kod Knina Srpsko narodno vijeće (SNV) danas organizira komemoraciju za civilne žrtve rata ubijene tijekom i nakon Vojno redarstvene akcije Oluja.

Komemoraciji nazoči predsjednik Republike Zoran Milanović, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, te potpredsjednik Vlade za društvene djelatnosti i ljudska prava Boris Milošević.

U Gruborima, koji se nalaze 20-ak kilometara od Knina, je tri tjedna nakon Oluje ubijeno šest starijih srpskih civila i to na vrlo okrutan način: preprezana su im grla, spaljeni su, ubijeni metcima u potiljak, u pidžamama... Za zločin nitko nije odgovarao.

Milorad Pupovac, predsjednik Savjeta SNV-a, prvi se obratio nazočnima koji su se, kako je rekao, okupili da bi iskazali poštovanje stradalim stanovnicima. 

"Od 6. kolovoza do početka rujna 1995. ubijeno je najmanje 24 stanovnika Plavnog i njegovih zaseoka, mahom starije dobi. Ubijeni su dok su čuvali stoku i radili poslove u polju, ležali u postelji... Ubijeni su i s rukama podignutim u zrak. Nisu bili naoružani, nisu bili vojnici, nisu mogli nikome nauditi niti se obraniti od onih koji su došli s namjerom da ih usmrte. Ubili su ih pripadnici Hrvatske vojske i specijalne policije. Njihova ubojstva dokumentirana su od strane UN-a, DORH-a i pravosuđa RH. Svi su oni utvrdili da je ovdje učinjen ratni zločin prema civilnom stanovništvu. Za ovaj zločin kao i za najveći dio zločina počinjenih u sektoru Jug nitko nije odgovarao. Sudovi su odradili posao, ali su propustili utvrditi tko je počinio zločine. To su radili i oni kojima sudska etika nije dopuštala da ovaj zločin ostaje nekažnjen", kazao je Pupovac uvodno. 

"Da nije bilo iskoraka premijer Plenkovića i predsjednika Milanovića, niti ova dva križa ne bi bila podignuta nakon 20 godina", istaknuo je podsjetivši da u Plavnom danas živi 30-ak stanovnika od više od tisuću koliko ih je živjelo prije 1995. 

Matić: "Razgovarat ćemo o povratku srpskih obitelji u selo"

U Grubore je danas stigao i specijalni izaslanik srpskog predsjednika Aleksandra Vučića za pitanje nestalih Veran Matić.

Najavio je da će komemoraciju u tom mjestu i Gruborima iskoristiti za razgovor s ministricom Natašom Tremišak i kninskim gradonačelnikom Markom Jelićem o povratku zainteresiranih mještana u svoje selo.

Riječ je o sedam obitelji koje žive u Srbij, a voljne su na povratak u svoje selo, rekao je novinarima Matić dodavši da nova politika hrvatske Vlade otvara nadu da će se riješiti pitanje nestalih s obje strane.

Upitan može li se očekivati promjena Vučićeve retorike, koji je osudio dolazak predstavnika Srba u Knin, kazao je kako bi se moglo očekivati da i Vučić posjeti neko od mjesta stradanje Hrvata u Vojvodini.

Na komemoraciji u Plavnom je kod središnjeg križa služen parastos svim žrtvama, čemu je prisustvovalo dosta ljudi. Nakon parastosa su pod križem postavljene crvene ruže.

U Plavno su stigli i saborska zastupnica srpske manjine Anja Šimpraga, Eugen Jakovčič iz Documente i generali HV- a u mirovini Luka Đanko i Veselko Gabričević.

Jelić: Rat je završio, treba se okrenuti budućnosti

Kninski gradonačelnik Marko Jelić rekao je u utorak da komemoracija u Plavnom svima daje dobru poruku da je rat završio, "da se okrenemo budućnosti, hodamo unaprijed, a ne unazad".

Pozdravio je povratak ljudi na taj, kako je rekao, "divan i perspektivan" prostor te dodao da bi, osim hrvatske države koja se već uključivala kroz obnovu, volio da i Srbija pomogne u tome.

"Ovdje sad živi 130 do 140 osoba, a prije rata bilo ih je 2100", dodao je gradonačelnik u prigodi komemoracije za civilne žrtve rata ubijene tijekom i nakon vojnoredarstvene akcije Oluja.

Jelić je rekao da grad Knin čitavo vrijeme vodi brigu o tom prostoru unutar svojih mogućnosti te da se provodi niz infrastrukturnih projekata.

 


Reci što misliš!