crtice iz povijesti
Kako je i kada izgrađen Dom kulture u Pagu?
Navršilo se 65. godina od kada je kino iz prizemlja Kneževog dvora preseljeno u Dom kulture na Goliji. No, kako je i kada izgrađen Dom kulture i što je bilo na mjestu na kojem je izgrađen Dom kulture?
O tome je za Radio Pag govorio Šime Goleš, umirovljnik i pučki pjesnik. Dom kulture izgrađen je, navodi Šime Goleš, dobrovoljnim radom Paškinja i Pažana, što potvrđuju i dokumenti nekadašnjeg Narodnog odbora Pag. Izgradnja je počela 1949. godine. Na mjestu na kojem je izgrađen Dom kulture bio je veliki dvor u kojem se uzgajalo voće i povrće.
"Blizu tog dvora, na mjestu na kojem je sada bočalište, bio je
veliki bunar koji je uvijek bio pun vode," rekao je Šime
Goleš.
Na dobrovoljnim akcijama radili su uglavnom muškarci, a u manjem
broju radile su i žene. Svatko je svojim radom, koji je bio
normiran, morao pridonijeti izgradnji Doma kulture.
"Nismo svi radili iste stvari. Ja sam imao kar, zaprežna kola s konjima, i morao sam s karom odraditi pet dana, to je bila norma, a tako su radili i drugi koji su imali kar," rekao je Šime Goleš.
Kamen za izgradnju Doma kulture u Pag je dovezen s Velebita, a za
to su se koristile penice solane. Kamen je klesao Mate Buljanović
Kranjcić.
U Domu kulture se u početku održavale tjelovježbe i ples, a 1955.
godine u Dom kulture je, iz prizemlja istočnog krila Kneževog
dvora, preseljeno kino. U Domu kulture je, prisjeća se Šime
Goleš, uvijek bilo dobre zabave. Navodi kako je poseban doživljaj
bio velika kugla koju je izradio ljekarnik Renci Martinelli i
postavio je na strop na sredini dvorane.
"Šjor Renci je napravio kuglu i onda bi svjetlo od aparature za kino usmjerio u nju, a sva druga svjetla bi pogasio. Po dvorani su tada bile lijepe boje, to je bio jako lijepi doživljaj, uživali smo u tome," rekao je Šime Goleš.
Dom kulture je bio dobro uređen, imao je veliku pozornicu s garderobom, a bio je i sjedište nekadašnjeg Narodnog sveučilišta Pag. Uz filmove, u Domu kulture su se igrale i kazališne predstave, a gostovala su kazališta iz Sarajeva, Zagreba, Ljubljane, Rijeke...U Domu kulture održavale su se svečane sjednice prigodom državnih praznika i razni programi Saveza pionira, Saveza socijalističke omladine, škole i kulturnih društava. Održavali su se i zborovi Mjesne zajednice Pag. No, od svega, najvažnije je bilo kino. Zanimljiv je podatak da su se kino predstave održavale dva puta dnevno, u 17:00 i u 20:00 sati.
Prva je bila za djecu i mlade, druga za starije. Kada su se prikazivali posebno veliki filmski hitovi, održavale su se i matineje. U kinu je bilo 220 sjedećih mjesta i gotovo uvijek je sve bilo popunjeno. Za neke filmove bile su organizirane posebne predstave za učenike osnovne i srednje škole. Nakon što je kino prestalo s radom, u Domu kulture održavali su se razni programi. Tako je 1993. godine održan veliki Znanstveni skup na temu 550. godina od utemeljenja novog grada Paga, a iste godine u Domu kulture gostovao je HNK Zagreb. U Domu kulture još se održavaju školske predstave pred Božić i Novu godinu i karnevalske predstave.
Izdvojeno
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
-
Nema sumnje da je retinol jedan od najučinkovitijih sredstava za borbu protiv bora i znakova starenja kože. Taj skup sintetičkih molekula dobivenih iz vitamina A, sveti je gral pomlađujućih sastojaka - pomlađuje, obnavljaja strukturu i kvalitetu kože, zaglađuje bore, smanjuje hiperpigmentacijske mrlje, ublažava akne…
Reci što misliš!