jednima uzimaju, drugima dijele
Vladine mjere za pomoć gospodarstvu naišle na kritike: Treba rezati poreze, a ne dijeliti novac
Ministarstvo gospodarstva jučer je objavilo mjere za pomoć gospodarstvu. Mjere se uglavnom sastoje od reprograma kredita i davanja novčane pomoći određenim sektorima.
Pojavile su se brojne reakcije poduzetnika na društvenim mrežama koje su uglavnom negativne jer smatraju da se trebalo ići na smanjenje poreznih obveza i parafiskalnih nameta.
Financijski stručnjak Andrej Grubišić iz konzultantske tvrtke “Grubišić i partneri” u razgovoru za Index analizirao je mjere Ministarstva gospodarstva te je istaknuo da nije dobro da se određenim sektorima dijeli novac, smatra da je to nepošteno, već predlaže značajno rezanje poreza. Smatra da bi to pomoglo da lakše prebrode krizu.
Grubišić: Treba smanjiti poreze, a ne jednome uzimati da bi drugome dao
"Dio tih mjera odnosi se na davanje novca određenim poduzetnicima. Mislim da je to loše, nepošteno i jako selektivno. Imat ćemo situaciju da neki državni birokrat procjenjuje tko bi trebao dobiti novac, a tko ne bi trebao. Treba imati na umu da novac koji država nekome da, nekom drugom je uzela", započeo je Grubišić.
“Moj prijedlog je da se ekonomiji pomogne kroz veliko reduciranje poreza. Kao prvo, trebalo bi ukinuti plaćanje predujmova poreza na dobit. Osim toga, porez na dobit trebalo bi smanjiti na 12 posto za sve poduzetnike, uključujući i velike, s retroaktivnom primjenom na 2019. godinu. Sada ulazimo u razdoblje godine kada će se raditi obračuni za prethodnu godinu i utvrđivati konačna obveza poreza na dobit. Svi oni koji bi trebali platiti stopu poreza od 18 posto trebali bi biti prebačeni na 12 posto, što bi ostavilo novac u novčanom tijeku kompanija. Preko noći treba smanjiti sve trošarine i posebne poreze za 30 posto. Mislim da država po osnovi trošarina i posebnih poreza ubire oko 15 milijardi kuna i to treba smanjiti", navodi financijski stručnjak u razgovoru za Index.
"Ako ja nisam naplatio svoje potraživanje, ne može me se prisiljavati da platim PDV"
"Također potrebno je smanjiti porez na dohodak, na jedinstvenu stopu od 12 posto - izjednačiti dohodak s dobiti. Ukinuti stope od 24 i 36 posto. Tako umjesto da država kaže ‘mi ćemo isplaćivati nekome plaću’ rasteretit će troškove rada i omogućiti da plaću isplaćuju oni koji to inače čine. Treba uvesti plaćanje PDV-a po naplati računa, za sve poduzetnike. Ne može država i birokracija uživati komoditet odvojen od realnosti. Ako ja nisam naplatio svoje potraživanje, ne može me se prisiljavati da platim PDV", smatra Grubišić.
"Preko noći ukinuti obveznu članarinu u HGK i Turističkoj zajednici"
"Također, svima treba omogućiti rad preko paušalnog obrta. Ovo što se tvrdi da oni ‘zloupotrebljavaju’ zakon, to nema veze sa zdravom pameću. Zakon se ne zloupotrebljava, jer ili imaš postupanje po zakonu ili nije u skladu sa zakonom, kako mogu zloupotrebljavati zakon?
Preko noći treba ukinuti obveznu članarinu u HGK i Turističkoj zajednici kao i naknade za Hrvatske šume. Ovo što sam nabrojao se može napraviti vrlo brzo i dat će bolje rezultate od bilo kakvih fondova za likvidnost gdje netko upravlja tuđim novcem. Da bi taj fond napunio, opet moraš nekome drugome uzeti”, kaže Grubišić.
"Nije fer da država pomaže samo određenim sektorima"
Protivi se pomaganju samo određenim sektorima jer smatra da to nije fer pa upozorava da država ne bi smjela podleći pritiscima određenih interesnih skupina.
“Država ne bi smjela podleći pritisku interesnih skupina koje će tražiti preferencijalni porezni tretman. Već sad se javljaju oni koji tvrde da su na najvećem udaru. Svi smo mi na udaru, samo je pitanje tko je koliko medijski izložen i koliko je blizu 'vatre' i koliko je tko lobistički jak. Ne može netko plaćati manji porez, a netko veći porez samo zato što je državni birokrat procijenio da nekome treba više pomoći. Ove mjere koje sam predložio vrijede za sve”, kaže Grubišić.
"Ne može se posao graditi na trošku drugih poduzetnika i građana"
Također, Grubišić se osvrnuo i na ideje da bi Hrvatska sada mogla poticati domaću proizvodnju jer je došlo do slabljenja dobavnih lanaca robe.
“Ne smije se podleći populističkim pritiscima i pričama o nekakvoj samodostatnosti - da će sad država poticati domaću proizvodnju. Nemam ništa protiv domaće proizvodnje dezinficijenasa ili paprike, ali ne može se posao graditi na trošku drugih poduzetnika i građana. Mora se graditi na tržišnoj osnovi. Nemam ništa protiv da mi kao porezni obveznici jedan dio poreza plaćamo kako bi se na nacionalnoj razini kreirale robne rezerve osnovnih potrepština i da se te zalihe cijelo vrijeme obnavljaju. Za takav oblik solidarnosti jesam, ali nisam za ono što mi se prodaje kao solidarnost, a zapravo su nečiji partikularni interesi”, zaključuje Grubišić.
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Reci što misliš!