Događaji

neodstaje doktora

Zadarski pedijatri upozorili na neodrživo stanje u zdravstvu

Zadarski pedijatri upozorili na neodrživo stanje u zdravstvu

U Zadarskoj županiji nedostaje 40% u mreži predviđenih pedijatrijskih timova. U samom Zadru stanje je najteže, jer umjesto 10 timova predviđenih radi samo 6 timova, upozorili su na konferenciji za novinare zadarski pedijatri.

U Zadru  prosječni pedijatrijski tim ima 1300 djece. Dnevno se obavi oko 60-80 pregleda, a u sezoni gripe i do 100. "Ovakav način rada izlaže nas opasnosti od liječničke pogreške ", upozorila je dr Martina Mikecin . A zbog odlaska dvoje  pedijatara u mirovinu stanje je postalo još teže.

 Pedijatri predlažu da se popuni mreža pedijatrijskih timova u primarnoj zaštiti. Treba raspisati dovoljan broja specijalizacija s ciljem postizanja propisanog broja od 950 predškolske djece po timu- poručili su.

Dopis o problemima u organizaciji i radu primarne pedijatrije u Zadarskoj Županiji i RH

 U Zadarskoj županiji u mreži javno zdravstvene službe predviđeno je odlukom ministra iz 2015.godine 14 pedijatrijskih timova, a ugovoreno je 10 pedijatrijskih timova. Do kraja ove godine 2 tima se zatvaraju zbog odlaska liječnika u mirovinu , a zamjena nije osigurana, tako da će u Zadarskoj županiji ostati  8 pedijatrijskih timova. Nedostajat će 40% od potrebnih i u mreži predviđenih pedijatrijskih timova. U samom gradu Zadru stanje je najteže, jer umjesto 10 timova predviđenih u mreži biti će samo 6 timova.

 U RH broj djece na jednog pedijatra je zakonski propisan na 950 po timu, do maksimalno + 25%, što iznosi 1188. U Zadru je prosječni pedijatrijski tim  1300 djece/ po timu.Veći broj upisane djece dovodi do povećanog broja pregleda koji svakodnevno iznosi od 60-80 pregleda, a u sezoni gripe i do 100, te skraćivanja trajanja pregleda sa 20 -30 min na 5-6 minuta. Ovakav način rada izlaže opasnosti od liječničke pogreške i djecu i liječnike.   

 U travnju i svibnju 2019.godine imali smo sastanke s Ministrom zdravlja, Direkcijom HZZO-a u Zagrebu, Pročelnikom za zdravstvo zadarske županije,a uputili smo dopise Županu Zadarske županije, Ravnateljici Doma Zdravlja Zadarske županije, Ravnateljici Područnog ureda HZZO-a  Zadar, te smatramo da su sve nadležne strukture na vrijeme dobro upoznate sa činjenicom da  će u 2020. godini doći do pogoršanja u zdravstvenoj zaštiti dojenčadi i predškolske djece zbog daljnjeg smanjenja broja pedijatara. Na sastanku s Minstrom zdravlja i u Direkciji HZZO u travnju 2019.godine jasno je rečeno , da nismo dužni upisati niti jedno dijete iznad maksimalno propisanog broja od 1188 pacijenata, a da sve probleme treba rješavati na nivou Županije. Stoga smatramo da Podrucni ured HZZO-a u Zadru nema sto sugerirati pacijentima da se pismeno ocitujemo ukoliko neko dijete ne mozemo primiti u naš tim!!!!

 Ovo stanje posljedica je višegodišnjeg  zanemarivanja primarne pedijatrije i zdravstvene zaštite dojenčadi i predškolske djece u Zadarskoj županiji. Radi rješavanja mogli bi predložiti sljedeće mjere:

1. U Zadru bi trebalo sačuvati bar dosadašnji broj od 8 pedijatrijskih timova.Tražimo da se popuni mreža pedijatrijskih timova u primarnoj  - gotovim pedijatrima. Treba raspisati dovoljan broja specijalizacija s ciljem postizanja propisanog broja od 950 predškolske djece po timu, a pri planiranju treba znati da specijalizacija iz pedijatrije traje 5-6 godina, a ukoliko je u pitanju žena i duže, jer se treba pretpostaviti da ce i roditi.

2. Kolegicama koje su u Domu zdravlja nezadovoljne svojim statusom, trebalo bi odobriti prelaz u ugovornu ordinaciju i tako ih zadržati da ne odu iz svojih ordinacija.

3. Da iz Područnog ureda HZZO-a u Zadru pacijentima kažu točno koji pedijatar ima manje od 1188 pacijenata, te da ga upute tamo gdje stvarno ima mjesta, a ne da pacijentima daju popis svih pedijatara uz napomenu da su ih svi dužni upisati neovisno o broju. Takvo ponašanje HZZO-a može dovesti do incidentnih situacija u ordinacijama, jer ispada da pedijatar koji ima tim popunjen iznad maksimalnog broja ne želi upisati dijete.

3. Da se ne uvode posebna dežurstva vikendima i blagdanima za pedijatre u primarnoj jer su zakonski nesprovediva, već da se zadrži sadašnji način organizacije istih. Na isti način su to organizirale i druge županije slične zadarskoj.

4. I ako se smanji broj timova u Zadru na samo 6 -7 pedijatrijskih timova, nastojat ćemo osigurati da se sva novorođenčad i dalje upisuju kod pedijatra,a djecu koja su procijepljena u dobi od 6-7 godina ćemo prebacivati u timove opće/obiteljske medicine.

 Za ovakvu situaciju sa brojem pedijatara u Zadru nisu krivi pedijatri, nego oni koji odlučuju o njihovom broju, zapošljavanju i specijalizacijama. Nazalost, u Upravnim vijećima sjede ljudi koji ne prate situaciju na terenu kao i bolnički liječnici koji ili ne razumiju ili podcjenjuju rad primarne. Primarna zdravstvena zastita je temelj nase zdravsvene kuce i ukoliko se temelj srusi, jasno je da ce se srusiti cijela kuca. Pametne države ulažu u primarnu zdravstvenu zaštitu kako opremom tako i ljudstvom, te na taj način osiguravaju adekvatno funkcioniranje cijelog zdravstvenog sustava.

U Zadru, 23.01.2020.godine.

Popis primarnih pedijatara Zadarske županije poredanih prema dobi:

Dr Stanka Trošelj Kujundžić, Zadar – koncesija, u svom prostoru – 31.12.19. otišla u penziju, a ordinacija je zatvorena.
Dr Blanka Dundov Žic, Zadar – koncesija, u svom prostoru ( odlazak u penziju kroz par mjeseci)
Dr Dubravka Kordić – Benkovac, koncesija u prostoru Doma Zdravlja
Dr Željko Čakarun – Zadar, koncesija u prostoru Doma zdravlja
Dr Silvana Bakmaz – Zadar, koncesija u prostoru Doma zdravlja
Dr Fatna Kevrić – Biograd, koncesija u prostoru Doma zdravlja
Dr Milena Bačić, Zadar - koncesija u prostoru Doma zdravlja
Dr Martina Mikecin, Zadar -koncesija u svom prostoru
Dr Tereza Tičić Rokov, Zadar - Dom zdravlja
Dr Nevena Švorinić ,Zadar - Dom Zdravlja

 

 


Reci što misliš!