Događaji

ginekolozi - u politici

Osim pedijatara, u Zadru kronično nedostaje i ginekologa

Osim pedijatara, u Zadru kronično nedostaje i ginekologa
Thinkstockphotos

Nekoliko tisuća žena naprasno je ostalo bez ginekološke skrbi. U privatnike, a potom i u mirovinu otišlo je dvoje liječnika, što je dovelo do sloma sustava primarne zdravstvene zaštite.

I dok nas iz HZZO-a uvjeravaju da se žene mogu upisati kod četiri ginekologa koji trenutačno ondje rade, ginekolozi tvrde da je ovakvo stanje neodrživo. Pripremaju i pismo Ministarstvu zdravstva od kojega što skorije očekuju rješenje problema. 

Zadranke su u potrazi za ginekologom. "Nemam komentara, osim: prestrašno! Jer ima toliko ginekologa, ali jednostavno - oni ne upisuju", kazala je Andrea iz Zadra. Tome je ekipa Dnevnika Nove TV i sama u utorak svjedočila. U ambulanti je gužva. "Moraju se upisivati, a ne znaju sada gdje", objašnjava Zadranka Nela. 

A na vratima poruka da zbog prebukiranosti liječnice do daljnjega upisi nisu mogući. "Pokušavamo objasniti svima da se to ne može", kazala je dr. Suzana Perinčić, ginekologinja iz Zadra. Iz HZZO-a poručuju da - može. Iz odgovora HZZO-a: "Kako niti jedan ne prelazi 9000 pacijentica, ima mjesta za upis novih pacijentica u svim timovima u Zadarskoj županiji".

A timova kronično nedostaje.

U Zadru ih je samo četiri pa ginekolozi kažu: teorija je jedno, a praksa nešto sasvim drugo. "To je broj koji je besmislen - devet tisuća žena. Mi smo ginekolozi i već odavno tražimo i predlažemo da bude maksimalno 4200, što znači ako imamo 4200 žena da bi svaka mogla doći na pregled samo jednom godišnje", dodala je Perinčić.

Iz zadarskog Doma zdravlja pred kameru ovoga puta nisu htjeli stati, tek poručuju - nema drame. Iako su pacijentice primorane odlaziti na privatne preglede. "Za privatno, za ići, to se zna koliko se plaća i da je to malo teže, a nekako se snaći mora", kazala je Zadranka Danijela.

Mora se, upozoravaju iz Hrvatske liječničke komore, i ovakvim situacijama stati na kraj. Dr. Boris Ujević, ginekolog i član HLK-a kaže da se problem ne može riješiti kratkoročno. "Dugoročno da pošaljemo liječnike na specijalizaciju, ali dolje, on će biti gotov za najmanje pet godina, ako ne i duže", dodaje Ujević. Do tada, u Hrvatskoj radi čak 40 umirovljenih ginekologa.

Ginekolozi - gradski dužnosnici

Povratak ginekologa u Zadar očekuje se za najranije godinu i pol. I to se odnosi na jednu specijalizaciju, dok se drugoj ne nazire kraj. Za lošu medicinsku sliku u Zadru mnogi će reći da je kriva politika, i to loša kadrovska politika.

Irena Dragić, gradska vijećnica SDP-a u Zadru smatra da je ovo gorući problem u tom gradu, i to već dulje vrijeme. "Mi na sjednicama Gradskog vijeća upozoravamo na to. Nažalost, ušli smo u 2020. godinu i očito je ljudima koji vode ovaj grad već trideset godina trenutno važnije razglabati o razlozima gubitka predsjedničkih izbora nego o brizi i skrbi za zdravlje građana", kazala je Dragić.

Dodaje da je veliki broj ginekologa otišao u privatnu praksu. "Tako je više od 1000 naših sugrađanki ostalo bez primarne zdravstvene skrbi, što je nedopustivo. Nažalost, mislim da smo mi jedini grad na svijetu u kojemu je predsjednik Gradskog vijeća - ginekolog i gradonačelnik - ginekolog. Dakle, ginekologa u politici ima i viška, a onih koji brinu o zdravlju žena nema ni za lijek", dodala je.

Smatra da rješenja u kratkom vremenskom roku - nema. "Ukazivali smo dugi niz godina da će problem eskalirati i da će tisuće ljudi ostati bez ginekologa. Ostali smo i bez pedijatra. Ako žena u Zadru ostane trudna, ne može imati svojeg ginekologa. Kad rodi, nema kome dati svoje novorođeno dijete na zdravstvenu skrb. To su alarmantne činjenice i mi moramo djelovati što prije", istaknula je Dragić.

Ekipa Dnevnika Nove TV za komentar i gostovanje u emisiji o ovoj temi zvala je zadarskog gradonačelnika dr. Branka Dukića, no on se opravdao obvezama.


Reci što misliš!