Događaji

eurostat

Zadar i Slavonski Brod najmlađi su hrvatski gradovi

Zadar i Slavonski Brod najmlađi su hrvatski gradovi
Dino Stanin/PIXSELL

Večernji list je objavio rezultate najnovijeg Eurostatovog istraživanja o demografskoj i socijalnoj strukturi europskih gradova u 2018.

Rezultati istraživanja kažu da najmlađe europsko stanovništvo živi u gradovima Velike Britanije i Francuske, a najstarije u Njemačkoj i Rumunjskoj. Omjer financijske ovisnosti mladih u Europskoj uniji kreće se oko 35% te je neznatno viši od omjera ovisnosti starijih (33%). U prosjeku, dakle, na jednu mladu osobu u dobi do 19 godina dolaze tri osobe radne dobi. 

Gledaju li se glavni gradovi država članica, Bruxelles je najmlađi glavni grad u EU s omjerom ovisnosti mladih od preko 40%, a slijede ga Pariz i Dublin (39%). U Zagrebu je ovisnost mladih 31,6 posto, osjetno ispod prosjeka EU. Suprotno tome, najstariji glavni grad je Lisabon sa stopom ovisnosti starijih osoba od preko 41%, slijede ga Rim (36%) i Valletta (34%). Koeficijenti ovisnosti u mladoj dobi bili su najviši u velikom broju gradova u Francuskoj i Velikoj Britaniji.

U istraživanje su, prenosi Večernji, uključeni gradovi s više od 50 tisuća stanovnika, a od hrvatskih to su Osijek, Zagreb, Rijeka, Slavonski Brod, Split, Pula i Zadar. Najmlađe stanovnike među njima imaju Slavonski Brod i Zadar, a najstarije, s najmanje mladih do 19 godina Rijeka i Pula.

Omjer ovisnosti mladih u Splitu je 33,7 posto, Osijeku 31,5 posto, Zadru 35,7 posto, Slavonskom Brodu 38 posto, s tim da je, objašnjava se, Slavonski Brod odskočio zbog velikog broja mladih koji su se doselili s područja Bosanske Posavine. Prosječna stopa ovisnosti starijih osoba u Hrvatskoj je 30 posto, dok je stopa ovisnosti mladih do 15 godina 22 posto. Iz toga, navodi Večernji, proizlazi da na svaku ovisnu osobu dolaze dvije radno sposobne osobe.


Reci što misliš!