Događaji

katastrofa

Požar u Amazoniji traje i dalje, pomoć stiže prekasno?

Pluća Zemlje, Amazoniju, i dalje polako i sigurno guta vatra. Brazilske su vlasti za gašenje mobilizirale i vojsku, no prema mnogima - prekasno.

Kako bi se spriječila još veća katastrofa, u pomoć priskače međunarodna zajednica. Šalju se protupožarni avioni, novčana pomoć, a planira se i pošumljavanje stradalih područja.

Brazilski vojni avioni napokon su pomogli vatrogascima i lokalnom stanovništvu u borbi protiv požara koji traju danima. Mobilizacija je krenula i na kopnu, gdje je više od 43 tisuća vojnika. No ovo nije dovoljno da bi se ublažio gnjev prosvjednika iz Južne Amerike.

"Ono što se napravilo, napravilo se prekasno. Izgorjelo je gotovo milijun hektara. Što to čini zemlji? Napravilo se malo, a potrebno je još puno, treba ukinuti zakon o sječi šuma za dobivanje obradivih zemljišta i kazniti one koji su ga odobrili", kaže Libertad Vaca, prosvjednica.

Najčešće se optužuje Bolsonara

Najčešće se optužuje brazilskog predsjednika Bolsonara koji je od stupanja na vlast provodio upravo takvu praksu. Nakon što mu je zbog toga Njemačka uskratila novčanu pomoć za očuvanje Amazonije, kancelarki Merkel je poručio - neka kod sebe sadi drveće. Ona nakon katastrofe još više inzistra na pošumljavanju.

"Naravno, ovdje je riječ o brazilskom teritoriju, no u pitanju su prašume. To je zapravo globalno pitanje jer su pogođena pluća cijele Zemlje i zbog toga moramo doći do zajedničkog rješenja", ističe Angela Merkel, njemačka kancelarka.

S njezinim stajalištem slaže se i ostatak međunarodne zajednice. S toga su čelnici 7 najrazvijenih zemalja u Francuskoj odlučili u Južnu Ameriku hitno poslati protupožarne zrakoplove, a na raspolaganju je i novčani fond od 20 milijuna dolara. Ovaj potez pozdravio je i glavni tajnik UN-a.

"Mislim da je doista važno što postoji jaka želja međunarodne zajednice da podrže države Amazonije, da se bore s gašenjem požara i pošumljavanjem. To je ključno za očuvanje ovog najvećeg ljudskog nasljedstva. Nadam se da ćemo u budućnosti moći poslati još više pomoći", poručio je Antonio Guterres, glavni tajnik UN-a.

A pomoć stiže sa svih strana, pa je tako i Fond za očuvanje okoliša slavnog glumca Leonarda di Caprija za Amazoniju prIkupio 5 milijuna dolara.


Reci što misliš!