
Ministarstvo gospodarstva kroz ponovno pokrenut projekt stipendiranja učenika u deficitarnim obrtničkim zanimanjima odobrilo je 48 stipendija na području Zadarske županije.
Stipendije u iznosu od 2.400 eura namijenjene su učenicima koji se školuju za zanimanja poput automehaničara, krojača, stolara, kuhara i srodnih struka.
– Program stipendiranja Ministarstvo gospodarstva je ponovno pokrenulo nakon pet godina stanke, s ciljem jačanja strukovnog obrazovanja i jače povezanosti obrazovnog sustava s gospodarstvom, kaže resorni ministar Ante Šušnjar.

– Vratili smo ove stipendije jer je zaista potrebno našem gospodarstvu i našem tržištu rada. Na ovakav ćemo način smanjiti i uvoz strane radne snage. Moramo poticati djecu da svojim rukama stvaraju svoj kruh i usmjeravati da kad izađu iz škole budu sposobni za samostalni život, dodao je Šušnjar.
Stipendija, kažu učenici, puno znači.
– Stipendija će mi pomoći da otvorim svoju firmu, rekao je jedan učenik.
– Znači mi puno jer će mi pomoći oko kupovanja opreme i ulaganja u edukaciju, kaže učenica.
To su postala zvanja u kojima Hrvatska vapi za kvalitetnom domaćom radnom snagom, rekla je predsjednica Obrtničke komore Zadarske županije Vesna Parić.

– Naravno da nam je u interesu da imamo kvalitetnu hrvatsku radnu snagu te da nam mladi ljudi ne odlaze vani. Trenutno komora broji preko 6 tisuća 500 obrtnika. Mi smo trenutno snaga u ovoj državi. Nadam se da će se taj trend nastaviti, dodala je Parić.
Dodatno, Ministarstvo gospodarstva pokrenulo je i najveći program naukovanja dosad, vrijedan 60 milijuna eura, usmjeren na snažnije povezivanje učenika i poslodavaca te na prijenos znanja kroz učenje temeljeno na radu.