Događaji

najbolje delicije

Što je posluženo kineskom premijeru za ručak s Plenkovićem?

Što je posluženo kineskom premijeru za ručak s Plenkovićem?
Igor Kralj/PIXSELL

Kineski premijer Li Keqiang u pratnji 250 političara i gospodarstvenika u utorak je stigao u posjet Hrvatskoj. Nakon sastanka s premijerom Andrejem Plenkovićem i predsjednikom Sabora Gordanom Jandrokovićem, delegacije su razmijenile poklone, a potom se uputili u Klovićeve dvore na otvorenje Hrvatsko-kineske godine kulture i turizma te otvorenje izložbe "Učenjaci drevne Kine: slikarstvo i život" iz Nacionalnog muzeja Kine.


Na ručak su otišli u hotel Esplanade, nakon čega kreću ka Pantovčaku na susret s Kolindom Grabar Kitarović

Li je u utorak stigao u Zagreb, u misiju jačanja jačanja odnosa sa zemljama srednje i istočne Europe koje Kina želi snažnije uključiti u svoj megaprojekt "Jedan pojas, jedan put". Radi se o prvom posjetu nekog kineskog premijera Hrvatskoj i šestom susretu Lia s predsjednikom hrvatske vlade Andrejem Plenkovićem u posljednje dvije i pol godine.

Li kaže kako to pokazuje spremnost dviju strana da odnose uspostavljene prije 27 godina podignu na višu razinu.

"Hrvatska je lijepa zemlja koju zovu biserom Jadrana i Mediterana", rekao jeLi na početku sastanka dvaju izaslanstava.

"Iako smo geografski udaljeni, spremni smo zbližavati naša srca i otvoriti dijamantno razdoblje naših odnosa", istaknuo je.

Premijeri su potom razmijenili poklone: Li Keqijang je Plenkoviću darovao košarkašku loptu, dok je hrvatski premijer kineskom kolegi poklonio bicikl Greyp.

Premijer Andrej Plenković istaknuo je da je ovo već šesti susret s kineskim kolegom otkako je on na čelu Vlade RH.

'Usvojili smo zajedničku izjavu koja treba pojačiti suradnju svih naših resora, a posebno gospodarsku suradnju', kazao je Plenković.

Istaknuo je zadvoljstvo razgovorima s kineskim premijerom u nizu sektora i smatra da je ovaj posjet od prekretničkoj značaja za odnose dviju zemalja.

'Posebno sam zadovoljan što postoji veliki interes za poslovni forum u Dubrovniku', kazao je Plenković i dodao da se posebno veseli suradnji u području turizma i kulture te suradnji malih i srednjih poduzeća.

Li Keqiang naveo je kako mu je iznimno drago biti u zemlji tisuću otoka u koju donosi pozdrave kineskog naroda te da je Hrvatska prošle gdone na SP-u u nogometu imala najmanje pola milijarde navijača.

Razgovore je nazvao plodonosnima rekavši kako je potrebno jačati suradnju i razvojne strategije hrvatske strane.

'Spremni smo produbiti suradnju u izgradnji prometne infrastrukture s hrvatskom stranom', rekao je kineski premijer.

Naglasio je i kako kineski turisti vole hrvatske proizvode, te kako ih treba pripremiti više.

Delegacije su se potom uputile u Klovićeve dvore, gdje su dva premijera otvorila Hrvatsko-kinesku godinu kulture i turizma te otvorenje izložbe "Učenjaci drevne Kine: slikarstvo i život" iz Nacionalnog muzeja Kine.

'Čim sam stupio na tlo Hrvatske, osjetio sam šarmatnu civilizaciju i divno gostoprimstvo, kazao je Li tom prilikom, a prenosi N1.

'Naša suradnja nije Game of Thrones, već istinska suradnja za boljitak', kazao je kineski premijer govoreći o odlasku na summit u Dubrovnik gdje je snimana popularna serija.

Nakon Klovićevih dvora, premijeri Plenković i Kequiang stigli su u hotel Esplanade na svečani ručak koji je započeo zdravicom.

Visokim gostima bit će poslužena pašteta od prepelice u marmeladi od rajčice, teleći file u umaku od goruščice i štrukli.

Hrvatska i Kina potpisali su u srijedu nekoliko gospodarskih ugovora, uključujući o željezničkoj infarstrukturi i poljoprivredi.

Odnosi Zagreba i Pekinga dosegli su višu razinu nakon što je kineska tvrtka China Road and Bridge Corporation izabrana za gradnju Pelješkog mosta.

Idući veliki konkretni projekti mogli bi biti modernizacija nizinske pruge Zagreb-Rijeka i hrvatskih luka, rekao je uoči Lijeva dolaska premijer Andrej Plenković.

Dvije vlade potpisat će šest sporazuma u Zagrebu i još četiri u Dubrovniku na summitu Kine i 16 država srednje i jugoistočne Europe.

Sporazumi se odnose na željeznicu, poljoprivredu, digitalnu suradnju državne uprave s Huaweijem, Hrvatsku banku za obnovu i razvoj, znanost i sport.

Godišnja trgovinska razmjena dviju zemalja iznosi oko milijardu eura, daleko u korist Kine. Prošle je godine Hrvatsku posjetilo 250.000 turista.

Li je u Zagreb doputovao s izaslanstvom od 250 ljudi, nastavljajući intenzivne kontakte Pekinga i Zagreba posljednjih nekoliko godina.

On će se u srijedu sastati osim s premijerom Andrejem Plenkovićem, i s predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović te predsjednikom Sabora Gordanom Jandrokovićem.

"Ovo je velika politička poruka Hrvatskoj i šansa za hrvatsko gospodarstvo", ocijenio je Plenković.

Nakon bilateralnog posjeta, Li će u Dubrovniku četvrtak i petak biti na osmom summitu 16+1, formatu u kojem će se sastati s premijerima zemalja srednje i istočne Europe.

Redovni sastanci na vrhu omogućili su manjim zemljama da grade i razvijaju odnose s tom svjetskom gospodarskom silom s više od 1,3 milijarde stanovnika.

Kina je posljednjih godina počela više ulagati u srednju i jugoistočnu Europu. Inicijativu 16+1 smatra integralnim dijelom svog megaprojekta "Jedan pojas, jedan put" - suvremenog Puta svile i jednog od najambicioznijih projekata u svijetu.

Premijer Li došao je u Hrvatsku nakon summita EU-a i Kine u Bruxellesu.

Kinesko-europska gospodarska razmjena dnevno iznosi više od milijardu eura, što Europu čini najvećim trgovinskim kineskim partnerom. Kina je, pak, drugo najveće tržište za europska dobra i usluge, iza američkog.


Reci što misliš!