Događaji

skeniranje potreba

Kakva je budućnost politike prema mladima u gradu Zadru?

Kakva je budućnost politike prema mladima u gradu Zadru?

Pita li se mlade u gradu što ih zanima, kakve su njihove potrebe i jesu li zaista prepušteni ulici i uniformiranim klubovima? Vide li se oni u ovom gradu? Zanima li ih glazba, sport, kultura? Odgovor na ovo pitanje potražili smo kod zadarskih sociologa.

Naime, oni su danas predstavili rezultate istraživanja o potrebama mladih Grada Zadra, a prezentaciju je u Gradskoj knjižnici Zadar održao doc.dr.sc. Krešimir Krolo s Odjela za sociologiju Sveučilišta u Zadru.

Nakon prezentacije započela je i rasprava, a koliko je podtema isplivalo na površinu, suvišno je za reći.

Savjet mladih grada Zadra pokušao je biti premosnica jednog ''jaza'' koji se stvara na relaciji institucije-mladi.

Nakon dvije ankete provedene 2014. i 2016., zadarski sociolozi nastavili su raditi na ovoj temi. Fokus grupe mladih bile su u gimnazijama i strukovnim školama. Iz svega navedenog u prezentaciji, nameće se zaključak kako mladi nisu dovoljno uključeni u donošenje odluka koje ih se tiču. No medalja ima dvije strane. Oni koji su zadovoljni ponudom drže jedan status quo, a oni nezadovoljni žele promjene urbanog tkiva.

Ne sutra - jučer! 

Nemaju prostor za kreativne stvari koje bi sami stvarali, osjećaju se isključeno iz javnih sadržaja, a velike su i razlike kada se gleda socijalni status učenika. 

f1cf35ed5bc587ff54fdf1821a365ac6.jpg?v=2Isključenost, alkohol, nasilje - zar je to slika mladih Zadrana? 

Nekoliko odgovora iz provedenih anketa ipak nudi bolje stavove. Mladi žele nešto više od kina i shopping centra, poručio je Krolo. Sadržaji poput Doma mladih, kuglane, skate parka, parkoura, kreativne radionice, sadržaji poput onih koji su eksplodirali pozitivnom vibrom na KvartArt festivalu.

Nisu potpuno uspavani, ali ne zanima ih konzumacija mrtve kulture (kazalište, muzeji). Članovi Studentskog zbora ipak nam danas kažu kako je suradnja s HNK Zadar i Kneževom palačom izuzetno dobra. Oni imaju popuste i oni koji žele imaju priliku biti konzumenti kulturne ponude koju nude spomenute institucije.

Navode se i pozitivni primjeri suživota institucije i mladih - Gradska knjižnica Zadar.

Spomenuta je i Nigdjezemska koja održava na životu alternativnu scenu.

Mladima je stalo da se maknu iz virtualnog svijeta, a budućnost politike prema mladima, kaže Krolo, nužno mora biti proaktivna i inkluzivna.

I na kraju završimo s citatom iz ankete jedne učenice:

"Nismo uključeni u ništa, misli se da ne znamo ništa, iako znamo više nego što ONI misle''. 

Upravo mijenjanje odnosa ''mi - oni,'' skeniranje potreba, rado na udruživanju civilnog sektora i udruga koje su vezane za mlade i koje im mogu nešto ponuditi, politika suradnje i kvalitetni modelo upravljanja budućim Centrom za mlade gdje će se pitati MLADE što žele i pomoći im da ostvare sve svoje potencijale, jest izazov koji ponajviše pritišće leđa gradskoj upravi i Savjetu mladih grada. 

Ne sutra.

Jučer.


Reci što misliš!