Prijeti li Zadru scenarij Venecije?
Što stoji iza studije Grada Zadra o prilagodbi na klimatske promjene
Grad Zadar nedavno je objavio Javni uvid nacrta Strategije primjene prirodnih rješenja u prilagodbi na klimatske promjene. Time postaje prvi grad u Hrvatskoj, a nakon Venecije i na Jadranu koji se ozbiljno priprema za klimatske promjene koje neminovno uzimaju svoj danak kroz ekstremne meteorološke uvjete, ali i podizanje razine mora.
Strategiju potpisuje diplomirani inženjer geologije i geološko-paleontološki stručnjak Borjan Svetina, zaposlenik ANT Laboratorija za analitiku i toksikologiju. Za Morski.hr pojašnjava što studija sadržava, kako se sljedećih desetljeća pripremiti na neminovne promjene te ih prilagodbom ublažiti.
Cilj: Stvoriti gradove otporne na klimatske promjene i utjecaj voda
Što zapravo znači Vaš prijedlog Strategije primjene prirodnih rješenja u prilagodbi na klimatske promjene za Grad Zadar?
– Grad Zadar uključen je u projekt Europske Unije pod nazivom Grow Green (Green Cities for Climate and Water Resilience, Sustainable Economic Growth, Healthy Citizens and Environments) koji se provodi u sklopu programa HORIZON 2020. Partnerstvo čini 6 europskih zemalja Manchester (Velika Britanija), Valencia (Španjolska), Wroclaw (Poljska), Lille (Francuska), Zadar (Hrvatska) i Modena (Italija) te grad Wuhan (Kina) s Manchester City Council kao vodećim partnerom.
Vizija Grow Green projekta je stvoriti gradove otporne na klimatske promjene i utjecaj voda, koji će biti zdravi za život, a što će se postići investiranjem u rješenja koja se temelje na prirodi (Nature based solutions – NBS, u nastavku: prirodna rješenja).
Uključujući prirodna rješenja u planiranje gradskog okoliša poboljšava se kvaliteta života stanovnika te se ujedno potiče razvoj gospodarstva. Promišljeno gospodarenje zelenim površinama i vodenim resursima mogu osigurati inovativna i inspirirajuća rješenja za probleme urbanih sredina kao što su poplave, visoke temperature („toplinski stres“), suše, loša kakvoća zraka i nezaposlenost te ujedno pomažu u održanju bioraznolikosti.
Uključivanjem prirodnih rješenja u dugoročno prostorno planiranje i razvoj gradova, pristupačne zelene i plave površine postaju trajna značajka gradskih područja, stvarajući sklad između ljudi, okoliša i gospodarskog razvoja.
Osnovni cilj projekta je razviti i implementirati tzv. NBS strategije „Nature based Solutions“ (Rješenja utemeljena na prirodi) kako bi se osigurala troškovno učinkovita i dugoročna rješenja za rješavanje društvenih izazova kao što su klimatske promjene, sigurnost vode, sigurnost hrane, ljudsko zdravlje i sl.
Projektom se nastoji procijeniti i razviti inovativni, isplativi i održiv pristup za postizanje navedenog.
Pilot projekt za Zadar testiran u Valenciji
– Kroz demonstraciju projekata prirodnih rješenja i partnerstva s grupom gradova iz Europe i Kine, Grow Green će razviti replicirajući model za razvoj i implementaciju strategija prirodnih rješenja na razini pojedinog grada (preuzeto iz dokumenta: GRAD ZADAR Strategija primjene prirodnih rješenja u prilagodbi na klimatske promjene (NBSS – Natural based solutions Strategy), ANT d.o.o., 2018.).
Putem Strategije primjene prirodnih rješenja u prilagodbi na klimatske promjene za Grad Zadar predlažu se prirodna rješenja koja bi se mogla primijeniti na Grad Zadar, a počela su se/ili se planiraju primijeniti na području grada Valencije koji ima ulogu predvodnika (pilot projekt) razvoja i usvajanja strategija prirodnih rješenja za gradove sa sličnim geografskim i klimatološkim obilježjima.
Slična obilježja ima i Grad Zadar te iz tog razloga ima status grada pratitelja.
Dakle, koncept Grow Green projekta je osmisliti i provesti održive projekte putem kojih će se ublažiti klimatski utjecaji na gradove (npr. ublažavanje utjecaja vrućina, suša, poplava, toplinskih ekstrema i sl.).
Prijedlozi projekata baziranih na prirodnim rješenjima za Grad Zadar navedeni su u samom dokumentu (poglavlje 6.2 Prijedlog projekata baziranih na prirodnim rješenjima za Grad Zadar).
Razina mora se diže, nužno nasipanje mora i podizanje valobrana
Čini se da je Zadar prvi grad koji je ozbiljno počeo razmišljati o problemu koji ga neminovno čeka. Može li se grad spasiti od klimatskih promjena?
– Grad Zadar se ne može spasiti od klimatskih promjena obzirom da se iste događaju na globalnoj razini. Međutim, Grad Zadar može provesti projekte putem kojih će moći ublažiti utjecaje navedenih klimatskih promjena (temperaturni ekstremi, suše i sl.).
U realnim opcijama koliko su najniži dijelovi Zadra poput Poluotoka održivi bez intervencija?
– Na Jadranu je u 20. i 21. stoljeću zabilježeno podizanje razine mora uslijed klimatskih promjena i tektonike. Zbog posljedica globalnog zagrijavanja, javljaju se dva glavna uzroka podizanja razine mora: topljenje ledenjaka i termalna ekspanzija oceana. Prema različitim znanstvenicima očekuje se podizanje razine mora od 10 cm do 90 cm u sljedećih 100 godina. Navedeno može ugroziti obalno područje općenito, a kako može ugroziti područje Poluotoka tako može ugroziti i ostatak Zadra. U slučaju značajnog porasta razine mora, nužno je provesti intervencije u svim obalnim naseljima.
Kakvo spašavanje obale uslijed plima, podizanja mora i učestalijih meteoroloških ekstrema je uopće moguće? Hoćemo li raditi rješenja poput Nizozemaca?
– U Strategiji se navode dvije mjere putem kojih bi se mogli ublažiti utjecaji poplave obala: hranjenje obala/plaza i postavljanje prirodnih valobrana za prigušenje velikih valova. U Strategiji nije razmatrano rješenje kakvo imaju Nizozemci.
Zadar gradi nove kanalizacijske sustave, no opet se događaju ekstremne poplave. Ima li tu pomoći?
– Nužno je da se sustavi odvodnje planiraju, projektiraju i izvode kao odvojeni sustavi odvodnje, što u prijevodu znači da se zasebno izvode javni sustav odvodnje sanitarnih voda i sustav odvodnje oborinskih voda.
“Pomoć” prilikom događaja ekstremnih oborina, odnosno ekstremnih poplava, može se pronaći u planiranju, projektiranju i izvođenju površina u kojima će se oborine zadržavati ili direktno upuštati u podzemlje kao što su npr. retencijski bazeni, retencijska jezera, upojni bunari i slično.
Prijeti li Zadru scenarij Venecije?
– Na Jadranu, kao i u cijelom svijetu, u 20. i 21. stoljeću zabilježeno je podizanje razine mora uslijed klimatskih promjena i tektonike, a što može ugroziti obalno područje.
I Zadar i Venecija su pod utjecajem porasta razine mora, međutim, na području Venecije je porast razine mora više izražen s obzirom na to da se na tom području osim globalnog porasta morske razine dodatno javlja i utjecaj supsidencije kojim se pojačava navedeni utjecaj.
Autor teksta: Morski.hr
Vezane vijesti
-
U petak, 13. prosinca, na dan Sv. Luce, u Koncertnoj dvorani braće Berse s početkom u 19 sati, adventsko pripovijedanje - "Ferali u noći- priče koje nose svjetlo".
-
Pročitajte dnevni horoskop i doznajte što vam za današnji dan predkazuju zvijezde
-
Visit Kolan poziva na "Advent u Kolanu" u subotu, 14.prosinca u 19:00 sati na Trgu kralja Tomislava u Kolanu, uživajte u preukusnoj hrani koju pripremaju učenici SŠ Bartul Kašić.
-
Pročelnik Službe za kirurgiju Opće bolnice Zadar, izv.prof.dr.sc.Ivan Bačić, dr.med., boravio je proteklog tjedna u Rijeci. Ondje je, zajedno s torakalnim kirurzima iz KBC-a Rijeka, izvodio operacije u prsnom košu minimalno invazivnom tehnikom.
Izdvojeno
-
Ukupno 80% Hrvata planira kupovati božićne poklone, a čini se da na tome ne planiraju štedjeti jer ove godine bilježimo rast broja onih koji će tim povodom izdvojiti veće iznose
-
Hrvatska gorska služba spašavanja (HGSS) pokrenula je postupak javne nabave za 1200 vodoobojnih jakni i jednako toliko hlača, ukupne procijenjene vrijednosti od 757.500 eura.
-
Sve dobre stvari se dogode spontano, tako je bilo i ovo. Inicijativom građana, za kraj godine pokrenuta je humanitarnu akcija s ciljem pomoći Udruzi za pomoć ženi i djetetu Duga iz Zadra.
-
Grad Benkovac je kroz provedbu Intervencijskog plana s ciljem rješavanja problematike stambenog zbrinjavanja svojih građana tijekom 2023. godine izgradio 2 stambene zgrade u ulici Plemena Lapčana na Kaštelu u Benkovcu.
Reci što misliš!