Događaji

igre bez granica

Općinski sud u Zadru provodi ovrhu nad Ostreom u kojoj više nema ni imovine ni radnika

Općinski sud u Zadru provodi ovrhu nad Ostreom u kojoj više nema ni imovine ni radnika
Duško Jaramaz/ PIXSELL

Novi zaplet oko famoznih Adrijinih strojeva koji se nalaze u Stankovcima dogodit će se 12. veljače za kada je Općinski sud Zadar odredio provođenje ovrhe.

Unatoč nedavnoj presudi Županijskog suda o ovom sporu, Općinski sud provodi postupak ovrhe i to „oduzimanja i povjeravanja na čuvanje predlagatelju osiguranja“ odnosno Adriji d.d. u stečaju.

Nalog se odnosi na strojeve SOME 444 Millenium br 7/13-784-Year 2013 i SOME 444 n 23/12/13P-800-Year 2013, s tim da je Ostrei naloženo da ove „strojeve izdvoje iz radnog procesa, demontiraju i pripreme za preuzimanje“, te da točno navedu gdje je drugi predmetni stroj koji nije pronađen na licu mjesta „kao i je li eventualno zamijenjena registarska pločica“.

Ostrea bi za ovaj postupak trebala osigurati radnu snagu, te još uplatiti 317,20 kuna za troškove provedbe postupka.

Zakašnjela „sudska pravda“

Prema ovome izgleda kao da je, eto, došlo do sudske pravde. Ali teško da će od svega išta biti jer se radi o vrlo zakašnjeloj odluci s tim da je situacija na terenu sasvim izmijenjena. Ostrea u biti više ne postoji, ne funkcionira, iako se na Trgovačkom sudu Zadar tek provodi postupak utvrđivanja ima li uvjeta za uvođenje stečaja.

Sporni strojevi na kojima je Adrija u Gaženici godinama proizvodila Eva sardine bili su vrijedni oko dva milijuna kuna kad su u organizaciji Nevena Badurine, Jadranka Lisice i Davora Galetovića (koji su navedeni kao odgovorne osobe u zaključku o provođenju ovrhe) odvezeni iz Gaženice u Stankovce.

U više od pet godina na tim se strojevima proizvelo najmanje 130 milijuna komada Eva konzervi za Podravku. Samo vrijednost usluge da se radi o posudbi strojeva iz Adrije u Ostreu, iznosila bi više od 200 milijuna kuna. Adria je bez tih strojeva završila u stečaju, a stečajni upravitelj Dragan Bijelić koji je nakon pustih godina pokušaja došao do ovog ovršnog rješenja, skeptičan je što će na koncu s tim biti.

- Ne znam kako će se provesti postupak ovrhe ni gdje su uistinu ovi strojevi. Čujem da su prodani, no to ćemo tek vidjeti na provedbi ovrhe. Ako oni ne demontiraju strojeve pretpostavljam da od svega neće biti ništa, rezigniran je Bijelić.

Radnici podnijeli kaznenu prijavu

Osnivač i suvlasnik Ostree Neven Badurina u produženom je pritvoru još od listopada prošle godine zbog zamračivanja pedesetak milijuna kuna iz poticaja, a Petar Kovačević kojeg je imenovao za direktora nigdje se ne pojavljuje, ni na sudskim ročištima ni pred radnicima.

O kakvoj se apsurdnoj situaciji radi najbolje se vidi iz kaznene prijave Općinskom državnom odvjetništvu koju je sredinom prosinca podnijela grupa „zabrinutih radnika Ostree“ protiv tvrtke Parma Fisha i sadašnjeg direktora Petra Kovačevića. U tom pismo između ostalog stoji:

- Poduzeće Parma Fish je od Ostree kupilo svu imovinu koju je Ostrea posjedovala u Stankovcima. Računi za prodaju strojeva su antidatirani, kao da su prodani tri mjeseca ranije, a tvornica je prodana tako da je Ostrea deblokirana na tri dana i tada je potpisan ugovor o prodaji tvornice. Prodajna cijena nikada nije isplaćena na račun Ostree d.o.o., samo su djelomične uplate došle i to na račun tvrtke Ostrea Mare.

S tog se računa dizala gotovina za plaćanje radnika koji su radili na crno. Takvo ponašanje poduzeća Parma Fish je nezakonito, jer su plaćanja trebala ići samo na račun Ostree. Direktori Parma Fisha i Ostrea Mare su na taj način počinili krivično djelo. Da su plaćanja bila na račun Ostree, smanjivale bi se blokade računa, pa bi bili plaćeni i doprinosi na plaće radnika.

Pored toga, Porezna uprava je upisana i kao založni vjerovnik svih strojeva i opreme Ostree koji su prodani Parma Fishu. Parma Fish sada na istim strojevima vodi proizvodnju u Stankovcima, a proizvodnju vode stranci koji uopće u Hrvatskoj nemaju prijavljen boravak, navodi se između ostalog u kaznenoj prijavi ODO-u.

Čudne igre Parma Fisha

No nije to sve. Sindikalni povjerenik PPDIV-a za Dalmaciju Ivica Blažević kaže da je prema njegovom saznanju jedan od strojeva iz spomenutog sudskog rješenja u međuvremenu izvezen u Stolac u BiH.

- Parma Fish je strojeve prodala jednom poduzetniku s Hvara koji u Stolcu soli inćune i konzervira ih. Pitanje je kako su taj stroj uspjeli izvesti bez prateće dokumentacije. Teoretski, ako se strojevi vrate to ide u stečajnu masu Adrije, no teško će to biti provedeno.

Još je veći apsurd da je 77 radnika, koji je iz Ostree preuzeo Parma Fish u Stankovcima, uredno prijavljeno na mirovinsko i zdravstveno, a Ostrea ih nije odjavila! Toga nigdje nema, kaže Blažević.

Koja je ovo država sigurno se pitaju radnici Ostree, sada Parma Fisha i sigurno ne samo oni. Apsurd za apsurdom, a sudska rješenja kasne godinama za onim što se događa u stvarnosti.

Na koncu će ispasti da su sudovi donijeli „pravednu presudu“ ali se ona više neće moći primijeniti jer tvrtke na koje se odnosi više ne postoje. Kao ni najmanje 250 proizvodnih radnih mjesta u riboprerađivačkoj industriji Zadarske županije.


Reci što misliš!