Događaji

financira eu

Najavljena nova ulaganja u Cerovačke pećine - speleološki biser Hrvatske

Najavljena nova ulaganja u Cerovačke pećine - speleološki biser Hrvatske
Darko Belančić

Cerovačke pećine speleološki su biser Hrvatske, ali i šire. No ovih dana zatvorile su se na čak dvije godine i to zbog uređenja.

Sa 70 milijuna kuna europskog novca želi im se vratiti stari sjaj. Uz obnovu uništenih popratnih objekata, poput motela, izgradit će se posjetiteljski centar gdje bi domaći ljudi prodavali svoje proizvode i jačati privatne turističke smještaje kapacitete.

Od starog sjaja ulaza nekoć itekako popularnih Cerovačkih pećina, ostalo je samo lišće i mahovina. Devastiran, godinama zatvoren motel. A u podzemlju pravo krško blago.

Zato i slijedi izgradnja posjetiteljskog centra, uređenje staza, zamjena zastarjele, štetne po špilje, rasvjete. Zamišljen je i plato u podnožju gdje će lokalno stanovništvo nuditi svoje proizvode i suvenire.

64beeab91db931c1a2545e5ef34a2b0e.jpg?v=2Foto: Darko Belančić

Suvenir ispred špilja ponijeti doma - da, ali iz špilje nikako, jer za milimetar rasta stalagmita i stalaktita je potrebno od 30 do 100 godina.

Staza za posjetitelje duga je tek 700 metara. Još su nepregledni putovi u trbuhu Zemlje, koje valja istražiti. Zato se ovdje planira i regionalni speleološki centar.

Ovaj geološki spomenik prirode, kojem mnogi stranci, slučajni putnici namjernici skidaju kapu, zaslužio je i da se mi ponovno u njega zaljubimo.

Otkrivene su prilikom izgradnje Ličke pruge 1924. godine, a otkrio ih je graditelj pruge Nikola Turkalj. Ime su dobile po željezničkoj postaji Cerovac. Ove su pećine jedno od najvećih nalazišta pećinskog medvjeda u Hrvatskoj, a pronađene su fosilne ljudske kosti i brončana sjekira. 


Reci što misliš!